מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ארוחת צהריים בבית הספר
בשנות ה - 60 היה מפעל הזנה בבתי הספר. ילדים קבלו ארוחה חמה בתום יום הלימודים בבית הספר.
מתוך: אהבת אחים
ארון הקודש
ארון שבו שמים את ספר התורה בבית הכנסת. נקרא גם "היכל" או "תיבה" הארון ששמים בו את ספר התורה נקרא גם כן היכל או תיבה. מקומו במדינות אירופה ואמריקה בצד מזרח, כדי שיתפללו העם לכיוון ירושלם. מקום הארון והכותל המזרחי שעומד שם הארון הוא המקום המכובד והמרומם בבית הכנסת.
מתוך: זיכרונות ילדות בפרס
ארונות אבן בנויים
ארונות אבן כאלה בנויים בתוך הקיר, נמצאו לאחרונה בכעשרים מקומות בצפון פורטוגל. יש הסוברים שאלה היו "ארונות הקודש" בהם האנוסים היו שמים ספרי תורה. אינסיו חושב שלאנוסים לא היו ספרי תורה. זה היה מאוד מסוכן וממילא הם לא ידעו לקרוא עברית. הוא סובר שהם שמשו בדיוק כמו אצל בנווינדה להסתיר את נרות שבת.
מתוך: הקשר של אינסיו עם בית התפוצות
ארט דקו
תקופה של בין מלחמת העולם הראשונה לבין מלחמת העולם השנייה שבה יצרו רהיטים בקווים ישרים כי לא היה זמן לחרוט עליהם כול מיני מוטיבים ציוריים.
מתוך: הגלריה של מירה זמשטיין
ארטה
ארטה עיר יפה היושבת גם לצד גשר על נהר האראכטוס אחד הנהרות הזורמים במשך כל ימות השנה ביוון, ארצה מצויין על הכביש ליואנינה או מיואנינה תלוי מאיזה איזור אתם מגיעים, אחת הכניסות המפורסמות ביותר ביוון בשם Panagia Paregoretissa גם מצוייה בארטה וגם היא אתר שתיירים רבים מעוניינים להגיע אליו.
מתוך: ישראל מיוני ניצול שואה שנולד בעיר אתונה שביוון
אריגה
מפעל בו מייצרים בדים בשיטת שתי וערב - שוזרים חוטי אריג אופקיים בין חוטים אנכיים ויוצרים יריעת בד צפופה
מתוך: יורש העצר והכרית
אריגה
אֲרִיגָהּ היא אמנות טקסטיל ומלאכת יד עתיקה, שבה הופכים חוטים או סיבים לכדי יריעת בד על ידי יצירת דוגמת שתי וערב, באמצעות נול אריגה
מתוך: סיפור עלייתה של קלרה גמרי