מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

אס אס
קיצור המילה הגרמנית schutzstaffel - שוצשטאפל (חיל ההגנה, או פלוגות המגן), הוא הכינוי שבו מוכר ארגון ההגנה והמודיעין של המפלגה הנאצית, "חיל ההגנה", על פי ראשי התיבות בגרמנית.
מתוך: החיים בתוך קופסה
אס.אס.
הכינוי של המפלגה הנאצית, "חיל ההגנה", על פי ראשי התיבות בגרמנית. האס.אס. הוקמה כיחידת שומרי ראש של אדולף היטלר
מתוך: גיליתי שבעצם אני צעיר יותר
אסבסט
אסבסט הוא מינראל המצוי בטבע, באוויר, במי השתייה ובחומרים רבים המקיפים אותנו.
מתוך: סבתא שלי, אודט
אסואן
אַסְוָאן (בערבית ?????) היא העיר הדרומית ביותר במצרים, המשמשת כעיר הבירה של חבל אסואן. אוכלוסייתה מונה (2008) כ-275,000 נפש. אסואן שימשה במשך שנים כ"שער לאפריקה", והייתה עיר שוק משגשגת בצומת נתיבי השיירות העתיקה. בעבר שכן חיל משמר בשם סונט באסואן.העיר שנקראה בעבר בארמית "סון" וביוונית "סונון" נזכרת גם בתנ"ך: "ממגדול סְוֵנֵה ועד גבול כוש"‏. ספר יחזקאל, פרק כ"ט, פסוק י'.
מתוך: סיפורה של תמונה מאסואן – סבא נדב כתר
אסון מעגן
אסון תעופה שהתרחש ב-כ"ח בתמוז תשי"ד, 29 ביולי 1954, כאשר מטוס קל מסוג פייפר קב התרסק לתוך קהל שנכח בטקס זיכרון לצנחני היישוב בקיבוץ מעגן. באסון נהרגו 17 איש ונפצעו 25. ראש ממשלת ישראל משה שרת וראשי היישוב היו נוכחים בטקס זה.
מתוך: ליליק ילדות והמשכיות במושב צופית
אסון מעגן
אסון מעגן הוא אסון תעופה שהתרחש ב-29 ביולי 1954, כאשר מטוס קל מסוג פייפר קב התרסק לתוך קהל שנכח בטקס זיכרון לצנחני היישוב בקיבוץ מעגן. באסון נהרגו 17 איש ונפצעו 25. ראש ממשלת ישראל משה שרת וראשי היישוב היו נוכחים בטקס זה.....מיד לאחר האסון מונתה ועדת חקירה, אשר הסיקה, על פי עדותו של גלין, שמדובר בתקלה טכנית של "כיס אויר" בצירוף כשל של המנוע. כמו כן הם קבעו שמארגן הטקס אשם בסדרה של לקויים שהיו יכולים למנוע את האסון.
מתוך: סבתא ירדנה מספרת על האובדן האישי בצל מלחמות ישראל
אסון מעלות
היה אירוע טרור פלסטיני שהתרחש במעלות ב15 במאי 1974. אירוע שבו נלכדו כבני ערובה תלמידים מצפת אשר לנו במעלות ובעקבות ניסיון חילוץ כושל נרצחו 22 מבני הערובה.
מתוך: סבתי – אשה של שליחות
אסון צ'רנוביל
בליל 26 באפריל 1986 התרחש אסון צ'רנוביל - התפוצץ הכור הרביעי בתחנת הכוח הממוקמת כ-18 ק"מ מהעיר. בימים הראשונים שלאחר הפיצוץ הכחישו השלטונות את מידת חומרתו, אולם לבסוף הבינו שאין מנוס מפעולה, והחליטו לפתוח בפינוי כולל של כל היישובים הנמצאים ברדיוס של כ-30 ק"מ מהכור, ובכללם צ'רנוביל.‏ ערב האסון חיו בעיר 14,000 אנשים‏
מתוך: אסון צ'רנוביל
אסון צֶ'רנוֹבִּיל
התאונה הגרעינית החמורה ביותר מאז החל העולם להשתמש באנרגיה גרעינית, ויש שטוענים שזהו האסון האקולוגי החמור ביותר של המאה ה-20. האסון אירע בכור הגרעיני שבצפון מערב אוקראינה ב-26 באפריל 1986, כאשר הטמפרטורה של ליבת הכור עלתה וגרמה להתכתה ולפריצת מעטפת ההגנה שלה, תוך שהיא מפיצה חומרים רדיואקטיביים לסביבה . עד היום נשארו אזורים רבים נגועים ברדיואקטיביות, ואוכלוסיית האזור נפגעה מנזקי הקרינה שגרם האסון.
מתוך: אסור היה לנו לקיים חגים יהודיים
אסטוניה
אחת ממדינות הבלטיות, יחד עם לטביה וליטא. גובלת בים הבלטי, בפינלנד, רוסיה ולטביה.
מתוך: משקפיים של החיים
אסטוניה
רפובליקת אֶסְטוֹנְיָה (באסטונית: Eesti Vabariik) היא מדינה בצפון-מזרח אירופה שבעבר הייתה חלק מברית המועצות. אסטוניה גובלת במערב בים הבלטי, בצפון במפרץ פינלנד, במזרח ברוסיה ובדרום בלטביה. היא נמנית עם המדינות הבלטיות, יחד עם לטביה וליטא.
מתוך: לימדתי באוניברסיטה אנגלית, אסטונית ופינית
אסימון
אסימון (מיוונית: ?????? ("אַ-סֶמוֹן"), "ללא סימן", דרך לשון חז"ל) הוא אמצעי תשלום עבור שימוש בטלפון ציבורי. האסימון הוא מטבע שאינו עובר לסוחר ומחירו מתעדכן מעת לעת. משלשלים את האסימון לחריץ מתאים במכשיר הטלפון כדי לבצע מהמכשיר שיחה.
מתוך: הרצון להגיע לארץ היה חזק מכל דבר אחר