מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

התפוח לא נופל רחוק מהעץ
הבן דומה להוריו במראה בכישורים או בהתנהגות
מתוך: אהבה לחוף הים
התפילה לשלום המדינה
התפילה לשלום המדינה נאמרת אחרי קריאת התורה, כשרוצים להכניס את ספר התורה לארון הקודש.
מתוך: אבא נלקח למאסר
התפלה - התפלת מי ים
התפלה (או התפלת מים) היא תהליך הפרדה בין מים לחומרים המומסים בהם (מלחים ומינרלים), על מנת לקבל מים הראויים לשתייה או לחקלאות. המילה "התפלה" נגזרת מהמילה "תפל" - חסר טעם, מכיוון שהתהליך מסיר את מליחותם של המים.
מתוך: העלייה והתישבות בארץ
התפלת מי ים
מתקן התפלה בשיטת אוסמוזה הפוכה התפלה היא תהליך הפרדה בין מים לחומרים המומסים בהם על מנת לקבל מים הראויים לשתייה או לחקלאות. המילה "התפלה" נגזרת מהמילה "תפל" - חסר טעם, מכיוון שהתהליך מסיר את מליחותם של המים.
מתוך: קורות חייו של סבא מוטי פאר
התפרקות ברית המועצות
התפרקותה של ברית המועצות (רוסית ?????? ????) היא תהליך ששורשיו במשבר כלכלי שפקד את ברית המועצות באמצע שנות ה-80 וסופו בשנת 1991, שבה התפרקה ברית המועצות למדינות המרכיבות אותה וחדלה להתקיים. בסוף שנות ה-70 נכנסה ברית המועצות למיתון כלכלי שהלך והחריף. בשנת 1985 הפך מיכאיל גורבצ'וב למזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות‏‏. בשלב זה הייתה הכלכלה הסובייטית במיתון עמוק ועמדה בפני התמוטטות יתרות מטבע החוץ שלה. מצב זה הניע את גורבצ'וב לבדוק צעדים להחיות את הכלכלה החולה.
מתוך: השעון הישן שעל הקיר
התקווה - אניית המעפילים
התקוה הייתה אוניית מעפילים שיצאה מאיטליה והגיעה לחופי ארץ ישראל במאי 1947 כשעל סיפונה 1,414 מעפילים.
מתוך: הילדות בשואה והעלייה לארץ
התקופה העות'מאנית בארץ ישראל
התקופה העות'מאנית בארץ ישראל ארכה כארבע מאות שנה, משנת 1517 עד 1917, ומונחים רבים בשפה הטורקית החדשה והערבית, שחלקם שנוצרו או השתמעו בעקבות השלטון העות'מאני, השתרשו מאז בשפה ובתרבות העברית, כמו בתרבות הארצישראלית בכללה. חלקם נוצרו לפני התקופה העות'מאנית, ומקורם משפות הכובשים והפולשים הקודמים: פרסית, מונגולית, וערבית ללהגיה, השתמרו מתקופות קדומות: הערבית, הצלבנית והממלוכית.
מתוך: תעודת זהות של סבתא רבתא בארנק של סבתא
התקף פאניקה
הופעה פתאומית וזמנית של תחושה עזה של חרדה או חשש, מעורבת בתחושת אימה, חשש מפני סכנה מאיימת, עליה בקצב פעימות הלב הזעה, קוצר נשימה, צמרמורות ותופעות נוספות.
מתוך: דקה של פחד…
התקפת האצ"ל על יפו
ב-25 באפריל 1948 פתח אצ"ל בהתקפה על יפו. לאחר שלושה ימי לחימה הצליחו כוחותיו לנתק את שכונת מנשייה ולכובשה. בלחץ הבריטים נסוג האצ"ל מעמדותיו ומסרם ללוחמי ההגנה. בעקבות התקפת האצ"ל החלה מנוסה המונית מיפו ולא נותר בה כוח לוחם משמעותי. בהתקפה נהרגו 41 לוחמי אצ"ל, רובם מאש הצבא הבריטי.
מתוך: חוויותיי בתל אביב בזמן מלחמת השחרור
התקפת האצ"ל על יפו
מערכת הקרבות ביפו החלה מיד לאחר החלטת החלוקה ב-29 בנובמבר 1947. תושבי ת"א סבלו מיריות וצליפות בלתי פוסקות מיפו. בייחוד התפרסם מסגד חסן בק אשר מצריחו הגבוה צלפו כוחות ערבים על העוברים ושבים בתל אביב . ההפגזות והצליפות גרמו לפינוי חלק מתושבי השכונות הדרומיות של תל אביב, ויצרו בעיית פליטים מעיקה בעיר. ב-25 באפריל 1948 פתח אצ"ל בהתקפה על יפו. לאחר שלושה ימי לחימה הצליחו כוחותיו לנתק את שכונת מנשייה ולכובשה. . בעקבות התקפת האצ"ל החלה מנוסה המונית מיפו ולא נותר בה כוח לוחם משמעותי.
מתוך: פצצה בתחנה המרכזית הישנה בת"א
התש"ז
ה'תש"ז (5707) או בקיצור תש"ז היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-26 בספטמבר 1946, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 14 בספטמבר 1947. שנה מסוג הכז, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה שנייה לשמיטה.
מתוך: "סליחות.. סליחות…" – ילדות בירושלים