מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

הרכבת האבודה מברגן בלזן לטרביץ
"הרכבת האבודה" מברגן בלזן לטרביץ (Troebitz) היא הרכבת השלישית שנשלחה ב-10 באפריל 1945 ממחנה ברגן-בלזן לעבר מחנה טרזיינשטט ועליה כ-2,500 יהודים. הרכבת לא הגיעה ליעדה הסופי בשל הפצצות כוחות בעלות הברית ושוחררה ב-23 באפריל 1945 על ידי חיילים רוסים אשר שחררו את הניצולים. היסטוריוני השואה כינו אותה בשם זה משום שגם לאחר סיום המלחמה לא היה ידוע להיכן הגיעה. (ויקיפדיה)
מתוך: מהרכבת האבודה של ברגן בלזן עד להקמת בית בישראל
הרכבת הטרנס-סיבירית
ברוסית: ?????????????? ??????????, ????????) היא רשת מסילות הברזל החוצה את סיביר לרוחבה, מרוסיה האירופית עד לסין, למונגוליה ולחבלים הרוסיים המזרחיים. הרכבת משמשת להסעת נוסעים ומטען, ובעתות מלחמה שירתה את האימפריה הרוסית (ולימים את ברית המועצות) להעברת אספקה לחזית. מסילה זו היא הארוכה ביותר בעולם.
מתוך: שנחאי הייתה עיר בין לאומית
הרכזת המדינה
הכרזת העצמאות של מדינת ישראל נערכה ביום שישי, ה' באייר ה'תש"ח, 14 במאי 1948 בעיר תל אביב, בבית דיזנגוף שבשדרות רוטשילד 16. בטקס שהתקיים כ-8 שעות לפני סיום המנדט הבריטי, בהתאם להחלטת החלוקה של עצרת האו"ם בכ"ט בנובמבר 1947, הכריז דוד בן-גוריון על הקמת מדינת ישראל ונחתמה מגילת העצמאות. מאז חוגגת מדינת ישראל מדי שנה בה' באייר או ביום סמוך, את יום העצמאות.
מתוך: שרה צבר – סיפור חיים
הרמב"ם
רבי משה בן מימוּן. נולד בשנת 1135 או 1138. נפטר: 13 בדצמבר 1204. היה מגדולי הפוסקים בכל הדורות, מחשובי הפילוסופים בימי הביניים, איש אשכולות, מדען, רופא, חוקר ומנהיג. אחד האישים החשובים והנערצים ביותר ביהדות.
מתוך: ילדות ללא אבא
הרמוניום
הרמוניום, הוא כלי מקלדת אירופי במקורו. כמו העוגב הוא כלי נשיפה, אבל הצליל בהרמוניום מופק על ידי לשוניות (כמו באקורדיון, מפוחית יד ובנדונאון) ולא כמו בעוגב - שבו מופק הצליל בחלילים. להרמוניום יש מפוח שמופעל בדוושה או בשתי דוושות. ההרמוניום הגיע להודו במאה ה-19 וכיום מקובל שם מאוד. בגרסתו ההודית מופעל המפוח ביד אחת, כשהשנייה מנגנת בקלידים. (ויקיפדיה)
מתוך: מעשה קונדס בקיבוץ וחנוכיה מיוחדת במינה – מפי ישראל נהרי
הרעשה ארטילרית
הפגזות כבדות של כלי הנשק המבצעים ירי או שיגור תלול מסלול של תחמושת לטווחים בינוניים וארוכים.
מתוך: הווי בשירות הצבאי
הרפובליקה הדומיניקנית
מדינה דוברת ספרדית, השוכנת בחלק המזרחי של האי היספניולה שבאיים הקאריביים ("איי הודו המערבית"). היא תופסת כשני שלישים משטח האי (בחלקו המערבי שוכנת האיטי
מתוך: סיפור חיי מתחיל עוד לפני שנולדתי
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (בצרפתית: R?publique D?mocratique du Congo) (נקראה זאיר בין שנת 1971 לשנת 1997 ולפני כן "קונגו הבלגית" או "קונגו לאופולדוויל") היא מדינה במרכז אפריקה. לעתים היא נקראת "קונגו-קינשאסה" על שם עיר בירתה, על מנת להבדילה מהרפובליקה של קונגו ("קונגו-ברזוויל").
מתוך: חייה של יהודיה בין נוצרים
הרפובליקה הקירגיזית
) היא מדינה ללא מוצא לים, השוכנת בחלק המרכזי של יבשת אסיה.. בעברה היא הייתה חלק מברית המועצות והפכה למדינה עצמאית ב-31 באוגוסט 1991.למדינה גבולות עם הרפובליקה העממית של סין במזרח, קזחסטן בצפון, אוזבקיסטן במערב וטג'יקיסטן בדרום. רוב אוכלוסיית המדינה הוא מוסלמי.].
מתוך: מהרפובליקה הקירגיזית לישראל