מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

פאזולו
מילה שהתגלגלה מהשפה העברית ומשתמשים בה באיטלקית לתיאור דבר ירוד שחוק ופסול שזה דומה במבינה צלילית למילה האיטלקית
מתוך: סיפור שהיה
פאטרייה
אוניה צרפתית שנרכשה על ידי הבריטים כאוניית גירוש  על מנת להגלות את המעפילים הבלתי לגלים למאוריציוס המרוחקת מארץ ישראל.
מתוך: סיפור חייה של אמי מרי
פאיילה
היא קערה גדולה, בעלת תחתית שטוחה ושתי ידיות מצדדיה להרמה ולתליה, עשויה מעץ, פח מגולוון או פלסטיק. בשנים עברו הייתה הגיגית כלי הכרחי בכל משק בית, להשריית כבסים, לכביסה, לרחיצת ילדים ולשימושים אחרים, לפי הצורך, ובכל גזוזטרת מטבח הייתה תלויה גיגית פח על וו ברזל.
מתוך: סיפורו של גדעון פילו
פאלטיצ'ני
פולטיצ'ן היא עיר במחוז סוצ'אבה שבצפון רומניה. העיר הנמצאת בחבל מולדובה על גבול חבל בוקובינה ובעברה הייתה בירת המחוז ההיסטורי "באיה". העיר שוכנת 25 קילומטר דרומית לעיר המחוז סוצ'אבה.
מתוך: שואת יהודי רומניה
פאן יורק
קיבוץ גלויות הייתה אניית מעפילים שאורגנה על ידי המוסד לעליה ב' של "ההגנה". הובילה כ-7,600 מעפילים. הפליגה יחד עם אניית המעפילים "עצמאות" בפרשת הפאנים, שבה שימשה אוניית הפיקוד.בנתה ב-1901 כאוניית משא, שמה הקודם היה Pan York. לאחר שנרכשה על ידי אנשי המוסד לעליה ב', הם העניקו לה את שם הצופן: "האחות". הצוות כלל 35 ספרדים ו-4 אמריקאים
מתוך: מאנית המעפילים לרחוב הראשונים בפרדס חנה
פאן יורק
אונית מעפילים גדולה שיצאה מבולגריה בדצמבר 1947 כשעליהן מעל 7500 נפש מקהילת יהודי רומניה ו-210 מיהודי בולגריה, ונאלצה לבסוף לשוט לקפריסין.
מתוך: שוטי, שוטי ספינתי
פאן יורק
הפָּאנים הוא כינוין של שתי אוניות מעפילים גדולות: "פָּאן יוֹרק" (Pan York; ובשמה העברי: "קיבוץ גלויות") ו"פָּאן קרֶסֶנט" (Pan Crescent; בשמה העברי: "עצמאות"), שיצאו יחדיו מבולגריה בדצמבר 1947 כשעליהן מעל 15,000 נפש מקהילת יהודי רומניה ו-420 מיהודי בולגריה, ונאלצו לבסוף לשוט לקפריסין. שתי הספינות שטו יחדיו לאורך כל הדרך ולכן הן כונו בשם אחד- "הפאנים". גודלן של האוניות, הארגון המדוקדק והמאבק הדיפלומטי סביב הפלגתן על רקע החלטת האו"ם בכ"ט בנובמבר, הקנו לפרשת ה"פאנים" חשיבות רבה בתולדות ההעפלה. ויקיפדיה
מתוך: מה שלא הורג אותך מחשל אותך
פאן קרסנט
שמה של אניית המעפילים עצמאות עימה עלתה סבתא שלי לישראל, אשר נעצרה על ידי הבריטים ונשלחה למחנה מעצר בקפריסין.
מתוך: הטבעת של סבתא חיה