מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ארגון ההגנה
ארגון ההגנה היה הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, בין 1920 ל-1948, והיווה למעשה את התשתית להקמת צבא ההגנה לישראל עם הקמת המדינה. הארגון הוקם ב-1920 ופעל עד להקמת המדינה ובשלהי מאי 1948 הפך הארגון לצה"ל.
מתוך: הסיפור של סבא אליהו בן 92
ארגון ההגנה
הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, בין 1920 ל-1948, והיווה למעשה את התשתית להקמת צבא ההגנה לישראל עם הקמת המדינה.
מתוך: מלחמת העצמאות של סבא רבא אברהם טרבס
ארגון ההגנה
סמל ארגון "ההגנה". כיום מהווה חלק מסמל צה"ל ומוענק כסיכת מ"מ לבוגרי קורס קצינים. ארגון ההגנה היה הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, בין 1920 ל-1948, והיווה למעשה את התשתית להקמת צבא ההגנה לישראל עם הקמת המדינה.
מתוך: אני לא נוסע כי משם לא חוזרים
ארגון ההגנה
ארגון ההגנה היה הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, בין 1920 ל-1948, והיווה למעשה את התשתית להקמת צבא ההגנה לישראל עם הקמת המדינה.
מתוך: סבתא רוחמה דור שמיני בארץ
ארגון ההגנה
בזמן המנדט הבריטי היהודים הקימו ארגון מחתרתי להגנה בפני התקפות של ערבים שם הארגון היה \\\"הגנה\\\" כשקמה המדינה ארגון ההגנה הפך לצבא ושמו ניקרא צבא הגנה לישראל.
מתוך: ניצחונו של אמיר
ארגון ההגנה
ארגון ההגנה היה הארגון הצבאי הגדול והמרכזי של היישוב היהודי והתנועה הציונית בארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי, בין 1920 ל-1948, והיווה למעשה את התשתית להקמת צבא ההגנה לישראל עם הקמת המדינה.
מתוך: סיפורים קצרים חסרי הומור מהחיים
ארגון הסטודנטים היהודים "הלל"
ארגון הלל - הוא ארגון שמקיים פעילות בקמפוסים של אוניברסיטאות ברחבי הארץ והעולם. מטרתו לפתח תחושת שייכות בקרב הסטודנטים לעם היהודי ולקחת אחריות על זהותם היהודית-ישראלית, באמצעות חשיפה למגוון העשיר של החיים היהודיים המתקיימים במרכזים ובקהילות יהודיות ברחבי העולם ובאמצעות עשייה חברתית משמעותית בקהילה, במדינה ובעם.
מתוך: מאמריקה לשילה
ארגון השומר
נוסד ב-1909 והיה פעיל עד 1920. מטרת הארגון היתה כיבוש השמירה ביישובים היהודיים מידי ה\"שומרים\" הערבים שלא ממש מנעו גניבות והרס רכוש יהודי. (הערבים היו אמורים לשמור על יישובים יהודיים ו\"נכשלו\" בתפקידם, לכן החליטו היהודים לקחת את השמירה ליידיהם ולכן נוסד \"ארגון הושמר\") בשיאו היו בשומר 120 חברים (חברי השומר הם אלה שהיו ממקימי קיבוץ כפר גלעדי). סיסמתם היתה \"בדם ואש יהודה נפלה-בדם ואש יהודה תקום\".
מתוך: שנת בר מצווה בכפר גלעדי
ארגון חקלאי תל אביב
ארגון שכלל 100 משפחות. בראשית דרכו התעתד להקים שכונת פועלים חקלאיים בסביבות תל אביב. לאחר דחיות שונות פרשו חבריו מהארגון לשכונת עובדים, ויחד עם פועלים נוספים מקרב פועלי המושבות שהצטרפו אליהם, פנו בעצת המרכז החקלאי להתיישבות באזור תל מונד
מתוך: ילדותה של דורית בקיבוץ אשדות יעקב
ארגון חרות יהודה
הארגון נוסד בתרפ"ז ומנה כ-120 חברים, שרובם כבר הספיקו לעבודה מספר שנים לפני כן במושבות ההדרים ולהתמחות בענף. הארגון היה בין הראשונים, שהתכוונו מלכתחילה להתיישב באזור המטעים. כבר ב-1925, כאשר ה"התיישבות העובדת" כולה ראתה את מקומה בעמק יזרעאל בלבד, מבוססת על יסוד של משק מעורב, העזו חבריו לדבר על רעיון של התיישבות באזור המטעים על בסיס של משק אינטנסיבי-מגוון. חבריו אספו במרץ כספים למימון רכישת הקרקע. לאחר שהניסיון הראשון של הארגון להתיישב בסמוך להרצליה נכשל (1928), העדיפו חבריו לעבור לאזור תל מונד, וביחד עם חברי ארגון "חי", שהצטרפו אליהם, יסדו בתרצ"א את מושב חרות.
מתוך: קוקה אבל לא קוקה קולה
ארגון יזרעאל
פירוש הביטוי: קודם שבאו אנשי כפר הס למקום התחברו החברים ל"ארגון" שייעודו הראשון היה להתיישב בעמק-יזרעאל. חבריו, נמשך לבם לאדמת העמק, על כן קראו שמו "ארגון יזרעאל". שבע שנים תמימות עבדו חברי הארגון בעמק יזרעאל ובגליל מתוך תקווה להתיישב שם. אך הרעיון לא התגשם. ובסופו של דבר התיישבו בכפר הס שבגוש תל מונד
מתוך: סבא יאיר בן 80 , ממשפחת מייסדי "כפר הס"
ארגון נשי ובנות חב"ד
ארגון נשי ובנות חב"ד הינו ארגון שנוסד על ידי הרבי בשנת תשי"ב בארץ ישראל כמחלקה של אגודת חסידי חב"ד, ולאחר מכן בארצות הברית ובמדינות נוספות. מטרת הארגון היא לאגד את נשות חב"ד לפעילות בינן לבין עצמן, וכן להפצת יהדות לנשים מחוץ לחסידות חב"ד. הרבנית דבורה בוטמן ניהלה את הארגון מאז הקמתו במשך שנים ארוכות.
מתוך: חינוך לנתינה
ארגון נשי ובנות חב"ד
מכונה בקיצור: נשי חב"ד הוא הארגון העולמי של נשות חב"ד. לארגון מאות סניפים ברחבי העולם, בעיקר בישראל ובארצות הברית. הארגון מפעיל את תנועת הנוער 'בת מלך', את ארגון הסיוע 'שפרה ופועה' ומיזמים נוספים.
מתוך: מסע חיי – מאומן לכפר חב"ד
ארגון נשי ובנות חב"ד
הינו ארגון שנוסד על ידי הרבי בשנת תשי"ב בארץ ישראל כמחלקה של אגודת חסידי חב"ד, ולאחר מכן בארצות הברית ובמדינות נוספות. מטרת הארגון היא לאגד את נשות חב"ד לפעילות בינן לבין עצמן, וכן להפצת יהדות לנשים מחוץ לחסידות חב"ד.
מתוך: סבתא דבורה – חסידה שמקושרת לרבי
ארגון צדקה בשואה
קבוצות אנשים שאספו ילדים בודדים בשואה והעבירו אותם לארץ ישראל
מתוך: הבריחה וההישרדות
ארגון צעירי אגודת חב"ד
בשמו המקוצר צא"ח. הוא הארגון הממונה על פעילות הפצת היהדות של חב"ד בישראל. מטרת הארגון היא לקרב יהודים לתורה, למצוות ולחסידות חב"ד.
מתוך: הבריחה בצל הפחד
ארגון שפרה ופועה
ארגון שפרה ופועה הוא שם כללי לארגוני עזר ליולדת ומשפחתה - ארגונים מסוג זה קיימים בקהילות אנ"ש או מופעלים על ידי שלוחים ובתי חב"ד. ארגוני 'שפרה ופועה' הוקמו לאחר קריאתו הנמרצת של הרבי להרבות בילודה ולא להגבילה. נשים חב"דיות רבות, רואות בהתנדבות בארגון זה, סגולה לעקרות. חב"דפדיה
מתוך: מתנדבת בארגון "שפרה ופועה" בקריית מלאכי