מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

קרן קיימת לישראל
קק"ל נוסדה בשנת 1901 לאיסוף כספים לשם קניית קרקעות בארץ ישראל והכשרתן להתישבות יהודית בארץ ישראל, מקור השם הוא מסכת פאה פרק א'- "אוכל פירותיהן בעולם הזה והקרן קיימת לעולם הבא".
מתוך: מקרנדו דרך מקנס לישראל
קרן קיימת לישראל
חברה קרן קיימת לישראל היא חברה לתועלת הציבור, נוסדה כארגון ציוני ב־1901 כאמצעי לאיסוף כספים מיהודים לשם קניית קרקעות בארץ ישראל והכשרתן להתיישבות יהודית. ויקיפדיה מייסד: בנימין זאב הרצל נוסד: 1901
מתוך: המסע של פני, סבתא זמירה לפלשתינה
קרן קיימת לישראל-קק"ל
ארגון שנוסד ב־1901, כאמצעי לאיסוף כספים מיהודים לשם קניית קרקעות בארץ ישראל והכשרתן להתיישבות יהודית.
מתוך: חסד ללא תמורה
קרן רותם מוריה
הקרן שמה לה למטרה לתמוך ביוצרים צעירים, המחפשים דרכי עשייה וחשיבה אחרת בכרך המציאות הקולנועי. הקרן תנסה לאתר בדיוק את אותם אלה שכתבו תסריט מבריק, אך שתוכנו אינו קונבנציונאלי
מתוך: בשם הבן – מסייע ליוצרי קולנוע צעירים
קרן שפילברג
קרן להנצחת סיפורי השואה שנועדה להקליט בווידאו את סיפורי ניצולי השואה ועדים אחרים, קרן זו אספה יותר מ-50,000 סיפורים ב-56 מדינות ב-36 שפות. העדים כללו יהודים ניצולי השואה , צוענים שנרדפו על ידי המשטר הנאצי, עדים שהיו בין החיילים המשחררים של מחנות הריכוז, אסירים פוליטיים, מצילים ונותני עזרה לנרדפים, שרידי מדיניות האאוגניקה הנאצית ומשתתפי משפטיהם של פושעי המלחמה, בהם משפטי נירנברג.
מתוך: ילדות מאושרת בכפר פינס
קרעפלאך
קרעפלאך (או קרעפלעך) הם כיסונים שמקורם במטבח היהודי האשכנזי. הם ממולאים בבשר טחון (אולם קיימות גם גרסאות צמחוניות למשל עם מילוי תפוחי אדמה) ומבושלים במים רותחים או במרק עוף. בגרסה פחות מקובלת, יש המטגנים את הקרעפלאך לפני ההגשה. (ויקיפדיה)
מתוך: הסיפור של בוריס
קרפ
בצרפת החביתית נקראת "קרפ". הקרפ הוא לרוב דק מאוד, מטוגן במחבת מיוחד ומורכב ברוב המקרים מקמח, חלב וביצים. Mille crêpe (מילולית: אלף חביתיות) היא עוגה עשויה שכבות של קרפ עם מילוי ביניהן. באלזס לוריין, מחוז בצפון צרפת, מוסיפים מקפא (ג'לי) וקצפת לתערובת. גאלט (Galette) המכונה גם "קרפ שחור" הוא סוג מיוחד של קרפ במרקם גס יותר. מקורו במחוז הצפון-מערבי ברטאן והוא עשוי מקמח כוסמת. קרפ זה נקרא, בין היתר: טוּרְטוּ, גָלֶטוּ, בּוּרְיוֹל.
מתוך: סבתא אולגה
קרפטים
הרי הקרפטים הם החלק המזרחי של מערך הרי מרכז אירופה. חלקם גובלים עם רומניה
מתוך: ילדות בצל השואה
קרפיון
קרפיון (שם מדעי: Cyprinus) הוא סוג דג מים מתוקים ממשפחת הקרפיוניים. אחד המינים בסוג זה הוא הקרפיון המצוי המשמש כדג מאכל.
מתוך: סבתא והדגים
קרפעלך
כיסונים שמקורם במטב היהודי האשכנזי. ממולאים בשר פירות ולפעמים גם מוכנסים בתוך מרקים.
מתוך: קסם של ילדות
קרקוב
קְרָקוּב (פולנית: Krak?w, להאזנה (מידע · עזרה)) היא העיר השנייה בגודלה ואחת מעריה העתיקות של פולין. העיר, שהוקמה במאה ה-7, שוכנת על גדות נהר הוויסלה. היא הייתה בירת פולין בשנים 1038-1596, ובירת דוכסות קרקוב הגדולה בשנים 1846-1918. כעת היא משמשת כבירת מחוז פולין קטן.
מתוך: כל חיי גדלתי כבת יחידה להורי, שורדי השואה
קרקוב
הקהילה היהודית של קרקוב הייתה אחת הקהילות היהודיות החשובות בפולין לפני השואה. קרקוב, הממוקמת בדרום פולין, היא העיר השנייה בגודלה בפולין, ואחת הערים העתיקות בה. יהודים ישבו בעיר החל מתחילת המאה ה-11
מתוך: נצחון החיים
קרקוב
קרקוב היא העיר השנייה בגודלה בפולין ואחת מעריה העתיקות של המדינה. העיר, שהוקמה במאה ה-7, שוכנת על גדות נהר הוויסלה. היא הייתה בירת פולין בשנים 1038-1596, ובירת דוכסות קרקוב הגדולה בשנים 1846–1918. כיום היא משמשת כבירת מחוז פולין קטן.
מתוך: סבתא רבתא הפרטיזנית
קרקוב
עיר בפולין. קרקוב (פולנית: Krak?w, להאזנה (מידע · עזרה), בפולנית נהגית: קְרָקוּב) היא העיר השנייה בגודלה ואחת מעריה העתיקות של פולין. העיר, שהוקמה במאה ה-7, שוכנת על גדות נהר הוויסלה. היא הייתה בירת פולין בשנים 1038-1596, ובירת דוכסות קרקוב הגדולה בשנים 1846-1918. כעת היא משמשת כבירת מחוז פולין קטן.
מתוך: "מה שיהיה גורלם של שאר היהודים – יהיה גם גורלי"