מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

קרקוב
הקהילה היהודית של קרקוב הייתה אחת הקהילות היהודיות החשובות בפולין לפני השואה. קרקוב, הממוקמת בדרום פולין, היא העיר השנייה בגודלה בפולין, ואחת הערים העתיקות בה. יהודים ישבו בעיר החל מתחילת המאה ה-11
מתוך: נצחון החיים
קרקוב
קרקוב היא העיר השנייה בגודלה בפולין ואחת מעריה העתיקות של המדינה. העיר, שהוקמה במאה ה-7, שוכנת על גדות נהר הוויסלה. היא הייתה בירת פולין בשנים 1038-1596, ובירת דוכסות קרקוב הגדולה בשנים 1846–1918. כיום היא משמשת כבירת מחוז פולין קטן.
מתוך: סבתא רבתא הפרטיזנית
קרקוב
עיר בפולין. קרקוב (פולנית: Krak?w, להאזנה (מידע · עזרה), בפולנית נהגית: קְרָקוּב) היא העיר השנייה בגודלה ואחת מעריה העתיקות של פולין. העיר, שהוקמה במאה ה-7, שוכנת על גדות נהר הוויסלה. היא הייתה בירת פולין בשנים 1038-1596, ובירת דוכסות קרקוב הגדולה בשנים 1846-1918. כעת היא משמשת כבירת מחוז פולין קטן.
מתוך: "מה שיהיה גורלם של שאר היהודים – יהיה גם גורלי"
קרקוביאק
ריקוד עממי פולני, ריקוד ער במקצב שני רבעים עם סינקופו.
מתוך: אלו הם חיי ססיל
קרקוש
כיסוי ראש לנשים, מעין ברדס. מאפיין במיוחד את היהודיות בצנעא ובסביבתה ומבדילן מן המוסלמיות. היהודייה כיסתה ראשה מגיל ינקות ועד צאתה ממעגל הפוריות. הקרקוש עשוי אריג שחור מכותנה, קטיפה או סאטן, בגזרת ברדס בעל קדקוד מחודד הנרכס בכפתור מתחת לסנטר. שוליו הארוכים מכסים את העורף ואת הגב העליון ומתקפלים בחזית הגוף מתחת לכתפיים. מבנהו ועיטוריו מדגישים את צניעות האשה המכסה גם את מצחה, צווארה וכתפיה לבל תיראה שערה משערות ראשה.
מתוך: מסע העלייה לתימן
קרקס
הוא מופע בידור, הנערך בזירה עגולה בתוך אוהל, ובדוכנים הסובבים אוהל זה, על ידי חבורת בדרנים נודדת. מופעי קרקס כוללים לעיתים סדרה של הצגות קצרות כגון אקרובטיקה, מופעי חיות, להטוטנות וקטעים קומיים.
מתוך: הנסיעה לקרקס שלא אשכח
קשווא לגבירה
השמלה הגדולה, כפי שהיא מכונה בשפה הערבית, זוהי שמלה שהכלה לבשה ביום החינה שלה
מתוך: השמלה הגדולה
קשיי קליטה
הקשיים שיש לעולים בקליטתם בארץ :שפה, חינוך, פרנסה ועוד...
מתוך: סיפור העלייה שלי
קשיי קליטה
קושי בגלל המעבר בין ארצות ומעמד כלכלי שונה
מתוך: הנחש