מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

עֶבְרוֹן
עֶבְרוֹן, הוא קיבוץ ליד נהריה המשתייך לתנועת הקיבוץ הארצי. נקרא על שם היישוב המקראי עברון ששכן בנחלת שבט אשר. עברון הוקם ב-1936 על מגרש בן דונם ורבע בנהריה, על ידי קבוצה של כ-30 חברי השומר הצעיר‏. בעקבות המרד הערבי הגדול ננטש משק עין שרה בקרבת נהריה וחברי הקבוצה נתבקשו לאייש 35 דונם מהמקום כדי לשמור עליו. ביולי 1943, עת חגגה הקבוצה שבע שנים, מנתה הקבוצה 103 חברים ו-20 ילדים‏. באוקטובר 1945 עלתה הקבוצה, שמנתה אז 134 מבוגרים ו-47 ילדים, לנקודת הקבע.
מתוך: סכין הצייד מאנגליה – השברייה
עֶבְרוֹן
עֶבְרוֹן הוא קיבוץ ליד נהריה המשתייך לתנועת הקיבוץ הארצי. נקרא על שם היישוב המקראי עברון ששכן בנחלת שבט אשר. הוקם ב-1936 על מגרש בן דונם ורבע בנהריה, על ידי קבוצה של כ-30 חברי השומר הצעיר. (ויקיפדיה)
מתוך: הילדים הראשונים בעין שרה
עָמִיר
עָמִיר הוא קיבוץ באצבע הגליל בצפון עמק החולה, מזרחית לעיר קריית שמונה. הוא שייך לתנועת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר שהיא כיום חלק מהתנועה הקיבוצית ונמצא בתחום השיפוט של מועצה אזורית הגליל העליון. היישוב הוקם באוקטובר 1939, האחרון במתכונת יישובי חומה ומגדל על ידי עולים מפולין וליטא, על אדמות שנקנו מהכפר הערבי ח'יאם אל-וליד (כיום קיבוץ להבות הבשן). (ויקיפדיה)
מתוך: סבתא נטע ז'יטומרסקי מספרת
עֹלֶשׁ
ידוע גם בשם ציקוריה (בלטינית Cichorium) הוא סוג של צמחים בשרניים רב-שנתיים ממשפחת המורכבים. המין המוכר ביותר הוא העולש המצוי, מהיר צמיחה וגדל באזורים רבים בעולם. יש לו שימושים רבים, כתבלין, כתוסף או תחליף לקפה. (ויקיפדיה)
מתוך: הצנע ואני
עאשלונים
רכבות משא שבהם הוברחו היהודים מרוסיה לארצות השכנות לאחר מלחמת העולם השנייה.
מתוך: הכפר שלי כפר חב"ד
עבדון
עַבְדּוֹן הוא מושב באזור הצפון ליד שלומי השייך למועצה אזורית מעלה יוסף. המושב, הוקם בשנת 1952 על ידי עולים מתוניסיה ואיראן, שקראו ליישוב תחילה "כפר עבדון" ואשר שימש בימיו הראשונים ככפר עבודה. שמו של המושב הוא על שם עבדון, אחת מ-48 ערי הלויים, שככל הנראה מיקומה היה בקרבת המושב. ויקיפדיה
מתוך: סבא שלי מאיר צ'רצ'י
עבודה במזרח
הגרמנים הונו את היהודים, על ידי יצירת מצג שוא, כאילו הולכים לעבוד במזרח ועל כן הם צריכים לעלות לרכבות הנוסעות למזרח. בעוד שהנסיעה האמיתית היתה למחנות השמדה.
מתוך: עולים על הרכבת
עבודה מועדפת
בסעיף 174 לחוק הביטוח הלאומי, עבודה מועדפת ועבודה נדרשת היא עבודה של מסיימי שירות בצה"ל ושירות לאומי במקצועות המוגדרים בחוק, לאחר שעבד במשך שישה חודשים מלאים. על העובד להתחיל את עבודתו במהלך השנה הראשונה משחרורו, ולסיימה עד שנתיים מיום סיום שירות חובה. בעבודה מועדפת, זכאי העובד למענק חד-פעמי. אם עבד פחות משישה חודשים, הוא זכאי, בתנאים מסוימים, למענק חלקי. את המענק משלם המוסד לביטוח לאומי. (ויקיפדיה)
מתוך: העלייה ממרוקו לארץ ישראל האהובה
עבודה סוציאלית
עבודה סוציאלית היא מקצוע טיפולי העוסק בבעיות חברתיות ובסיבות שגרמו להן, על ידי קידום יחידים, משפחות וקהילות מעבר למגבלות ולקשיים בהם הם נתונים. (ויקיפדיה)
מתוך: הבן של הפרופסור והבת של הטבחית
עבודה סוציאלית
עבודה סוציאלית היא מקצוע טיפולי העוסק בבעיות חברתיות ובסיבות שגרמו להן, על ידי קידום יחידים, משפחות וקהילות מעבר למגבלות ולקשיים בהם הם נתונים.
מתוך: תניה ינאי החיים בצל המלחמות
עבודה סוציאלית
מקצוע טיפולי העוסק בבעיות חברתיות ובסיבות שגרמו להן, על ידי קידום יחידים, משפחות וקהילות מעבר למגבלות ולקשיים בהם הם נתונים.
מתוך: סיפורים קצרים חסרי הומור מהחיים
עבודה עברית
עבודה והתכשרות לעבודה של יהודים בכל ענף ומקצוע, והעדפתם בהעסקה אצל יהודים, על פני פועלים זרים.
מתוך: סיפורם של חלוץ וחלוצה
עבודות כפייה
עבודות בהיקף רחב שיזמה גרמניה הנאצית. מיליוני פועלי כפייה שגויסו מכל המדינות הכבושות עבדו במאות מחנות עבודה.
מתוך: סבא בורח מרומניה לתקומה בישראל