מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

שקתות
שוקת (שקתות בצורת רבים), מתקן שתייה המיועד לבעלי חיים ולא לאדם.
מתוך: הבובה האהובה שלי
שרה גיבורת נילי - ספר
שָׂרָה, גיבורת ניל"י הוא ספר לילדים ולנוער מאת הסופרת הישראלית דבורה עומר, שיצא לאור בשנת 1967 ומתאר את חייה של שרה אהרנסון. הספר עוסק בהתהוות מחתרת הריגול ניל"י ובפעילותה בזמן מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל העות'מאנית מנקודת מבטה של שרה אהרנסון. בראש מחתרת הריגול ניל"י עמד אחיה הבכור אהרן אהרנסון. הספר משלב בין פעילותה במחתרת לחייה האישיים, למשל היכרותה עם אבשלום פיינברג, יחסיה עם אחותה הצעירה רבקה ועוד.
מתוך: מתחיל בתיעוד שורשי
שרה שנירר
שרה שֶׁנִירֶר הייתה מחנכת, מורה ופעילת חינוך חרדית, סופרת יידיש ומחזאית. מייסדת רשת בית יעקב לחינוך חרדי לבנות. בית הספר הראשון של "בית יעקב" נוסד בסוף חודש תשרי, שנת תרע"ט (1918) בקראקוב שפולין. בו למדו כ-25 בנות בגילאי 13–14 בחדרון קטן. שרה לימדה את כל תחומי הלימוד: דת, מידות, עברית, יידיש, כתב רש"י, תולדות ישראל ומלאכת יד.
מתוך: מסע חיי – מאומן לכפר חב"ד
שרות סדיר
שירות בצה"ל הוא בגדר חובה לאזרחי ישראל ומוסדר בעיקר באמצעות חוק שירות ביטחון (נוסח משולב), התשמ"ו-1986. כן חלות על המשרתים בצה"ל פקודות מטכ"ל (פ"מ) והוראות הפיקוד העליון (הפ"ע). שירות זה מתחיל עם הגיוס לצה"ל, של תושב ישראל שהגיע לגיל 18 שנה. עם סיום השרות מקבל המשתחרר תעודת שחרור משירות צבאי.
מתוך: החוויה במלחמת ששת הימים
שרטטת
עיצוב וביצוע עבודות גרפיות עבור הצבא מהתכנון ועד גמר הביצוע בדפוס. עבודת השרטט כוללת שרטוטים ידניים וממוחשבים, ביניהם חיתוך, סימון ובנייה של מפות והכנת מצגות למשימות שונות באמצעות תוכנות שרטוט צה"ליות.
מתוך: ילדותה של חנה טלבי- החיים ביפו
שריד
שָׂרִיד הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי השוכן בצפון עמק יזרעאל, ליד מגדל העמק, ונמצא בתחום השיפוט של המועצה האזורית עמק יזרעאל.
מתוך: ילדותה של סבתא אסתי בקיבוץ שריד