מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

שריד
שָׂרִיד הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי השוכן בצפון עמק יזרעאל, ליד מגדל העמק, ונמצא בתחום השיפוט של המועצה האזורית עמק יזרעאל....שריד הוקם בתחילת שנת תרפ"ז (סוף שנת 1926) על גבעת כניפס. מקימי היישוב היו חברי קבוצת "אחוה" של חברי החלוץ מליטא, שעלו בשנת 1920 והחל משנת 1925 עבדו את קרקעות היישוב בעת שהותם במחנה הכשרה סמוך לגניגר. ויקיפדיה
מתוך: ילדותי הראשונה
שריד שואה - ניצול שואה
ניצולי השואה הם היהודים אשר שרדו את הרדיפה, הגירוש ורצח העם היהודי במלחמת העולם השנייה על ידי הנאצים. יש המעדיפים את הביטוי "שורדי שואה" על פני הביטוי "ניצולי שואה"
מתוך: הפגישה עם המורה שלי
שריונית
שריונית היא רכב קרבי משוריין המונע על גלגלים עטויי צמיגים (ולא על זחלים) ומוגן בדרך כלל בשריון קל וחמוש בכלי נשק קלים, כגון מקלעים, או בתותח בקוטר קטן. לרוב, מדובר בכלי רכב המיועד לסיור, קשר ולא מיועד לקרבות גדולים. בארץ ישראל, חיילי המנדט הבריטי הפעילו שריוניות, ומאוחר יותר, במלחמת העצמאות, הן צה"ל והן הכוחות הערביים הפעילו שריוניות. השריוניות הופעלו כתחליף לטנקים תקניים, מאחר שהיישוב העברי לא היה מצויד במספיק טנקים ערב פרוץ המלחמה.
מתוך: מתקופת המנדט לראשית המדינה
שריפת הספרים בגרמניה הנאצית
בגרמניה הנאצית אורגנו שריפות רבות של ספרים שלא תאמו את האידאולוגיה הנאצית. הנאצים השמידו בשריפה ובשיטות אחרות (כמו גריסה) ספרות שנכתבה בידי יהודים, ספרות קומוניסטים וספרות של אידאולוגיות "סוטות" אחרות כמו הבונים החופשיים...אחת השריפות המפורסמות הייתה שריפת הספרים בכיכר האופרה בברלין (קרויה כיום כיכר בֶּבֶּל), ב-10 במאי 1933, שאורגנה על ידי משרד התעמולה בעקבות יוזמה של שר התעמולה הגרמני, יוזף גבלס. בשריפה זו נשרפו 20,000 ספרים. (ויקיפדיה)
מתוך: הטלאי הצהוב
שרלה
ריקוד חסידי שרוקדים 4 זוגות עם תלבושות של דתיים חסידים ובעל תנועות ריקוד קבועות.
מתוך: מרמת-רחל ועד קדרון
שרם א-שייך
אזור בסיני שהיה שייך בעבר לישראל והיום הינו חלק ממצרים.
מתוך: זה התחיל במכתב…
שרמן
m4 שרמן (על שמו של הגנרל האמריקני ויליאם שרמן) הוא טנק אמריקאי בינוני שהיה עמוד השדרה של גייסות השריון של הצבא האמריקאי במלחמת העולם השנייה. טנקי שרמן רבים נוספים הועברו ליחידות השריון של צבאות בעלות הברית במסגרת תוכנית השאל-החכר, הבולט מביניהם הוא הצבא הבריטי. השרמן יוצר בקנה מידה נרחב. הוא הטנק השלישי בתפוצתו בעולם, והטנק המיוצר ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית - כ-50,000 טנקי שרמן מכל הדגמים יוצרו בסך הכל במהלך המלחמה, והוא הפך לאחד הטנקים הידועים ביותר בהיסטוריה הצבאית.
מתוך: המטר האחרון – פגישתי עם יגאל אלון
שרן ייני
שֶרָן ייני (נולד ב-8 בדצמבר 1986 בתל אביב) הוא כדורגלן ישראלי, קפטן קבוצת מכבי תל אביב ושחקן נבחרת ישראל. ייני משחק במספר תפקידים הגנתיים, בתוכם קשר אחורי, בלם ומגן שמאלי וימני
מתוך: ברוך עזרתי האגדי של מכבי תל אביב
שרשרת הדורות
דור ועוד דור. בכל משפחה יש דורות - סבא רבא - סבא- אבא - נכד - נין. הדורות ממשיכים ורק השמות משתנים.
מתוך: שמלת ברית המילה