מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

צ'אדור
(בפרסית: -چادر "אוהל") הוא בגד מסורתי לנשים מוסלמיות, בדרך כלל בצבע לבן, כחול או שחור. הצ'אדור נלבש בעת יציאתה של האישה מביתה ומכסה את כל גופה של האישה מהראש עד הרגליים. החלק בצ'אדור שמסתיר את הפנים עשוי בדרך כלל מבד מוסלין ואילו החלק שמכסה את השיער עשוי בדרך כלל מכותנה. הצ'אדור נפוץ בעיקר באיראן. (ויקיפדיה)
מתוך: זיכרונות של סבתה עליזה וסבא ראובן
צ'בוקסרה
היא עיר ברוסיה, בירת רפובליקת צ'ובשיה, השוכנת לגדתו המזרחית של נהר הוולגה
מתוך: המשפחה שלי
צ'ולנט
ביידיש: חמין. המושג חַמִּין מתאר מגוון מאכלים מהמטבח היהודי שייחודם הוא בכך שבישולם אורך זמן רב ומתבצע על מקור חום נמוך יחסית לקראת שבת. רכיביו של החמין משתנים לפי מנהגי העדות השונות, אך בדרך כלל החמין מכיל בשר בקר, תפוחי אדמה, חומוס, שעועית, חיטה, גריסים וביצים קשות.(ויקיפדיה)
מתוך: סבא והמנה המפורסמת
צ'יזבט
סיפורי מתח שבדרך כלל רחוקים מלהיות אמיתיים.
מתוך: עץ הדולב שלי
צ'ילבאנסק
מבצר צ'ליאבה, שסביבו קמה העיר, הוקם בשנת 1736 על ידי הקולונל אלכסיי טבקלב. מקור שם המבצר בשפה הטורקית: "צ'לבי" משמעו "נסיך" או "משכיל". בשנים 1773–1774 נטלה העיר חלק במרד ימליאן פוגצ'וב ואף נכבשה. ב-1781 נבנו השכונות הראשונות מחוץ לחומות, ונוסדה למעשה העיר. עד סוף המאה ה-19 הייתה צ'ליאבינסק עיירה קטנה, ב-1892 הושלמה מסילת הברזל בקו סמארה–זלאטואוסט שחיברה את העיר עם מוסקבה וממנה עם שאר אירופה. בשנה זו הוחל גם בהקמת קו הרכבת הטרנס-סיבירית מצ'ליאבינסק וב-1896 קושרה העיר עם יקטרינבורג. (ויקיפדיה)
מתוך: פולינה משין – אלו הם חיי
צ'יקיטה
סבתא תמיד אומרת לנו עד היום מלים מסוימות שגדלה אליהם בילדות משפות אחרות. המילים שחוזרות על עצמם הרבה הם: צ'יקיטיקה שזה קטנטונת בספרדית וצ'קיטיקו זה קטנטן. ריגלדה שפירושה מתנה לבת או ריגלדו מתנה לבן, כשהיא אומרת לי את זה הכוונה שאני כמו מתנה בשבילה. פשש זה אדון בשפה התורכית, היא נוהגת להשתמש בזה שמישהו מרגיש שצריך לשרת אותו כמו אדון.
מתוך: רעידת האדמה ביוון