מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

זאל
הינו השם של בית המדרש בו לומדים התמימים. מקור המילה הוא מהשפה הרוסית שתרגומו לעברית הוא "אולם". בהשאלה, נקרא אולם הלימודים בכל ישיבות תומכי תמימים ברחבי העולם בשם 'זאַל'.
מתוך: מרוסיה למרוקו בשליחות הרבי
זאל
הינו השם של בית המדרש בו לומדים התמימים.
מתוך: הזהב שהציל
זארבריקן
זַארבְּרִיקֵן (בגרמנית: Saarbrücken (מידע · עזרה)) היא עיר בגרמניה, בירת המדינה הפדרלית חבל הסאר. אוכלוסיית העיר מונה 180,515 איש, ובאזור העירוני המקיף אותה יש 1.1 מיליון תושבים. זארבריקן הייתה בעבר המרכז התעשייתי והתחבורתי של ייצור הפחם בחבל הסאר; במפעליה ייצרו גם ברזל, פלדה, סוכר, בירה, מוצרי קרמיקה, ציוד אופטי, מכונות וחומרי בניין. אך בעשורים האחרונים פחתה חשיבות האזור כמרכז תעשייה מפני שחברות אירופיות מעדיפות לייבא פחם ממדינות שבהן עלות העבודה נמוכה יותר. העיר שוכנת על נהר הסאר, יובל של המוזל (שהוא עצמו יובל של הריין), החוצה אותה במרכזה.
מתוך: סבתא מרים גוטווילן ניצולת שואה
זבדיאל
זַבְדִיאֵל הוא מושב באזור הדרום ליד העיר קריית גת השייך למועצה אזורית שפיר. המושב הוקם באוגוסט 1950 על ידי עולים מתימן בסביבת הכפר הנטוש ג'וסיר, ועל כן נקרא בתחילה גשרון. המושב השתייך לפועלי אגודת ישראל ועיקר פרנסת התושבים נועד להיות על הפלחה. בנוסף גידלו התושבים ירקות וכותנה.
מתוך: העלייה ברגל מתימן
זגרה וונז
זגרה-פנינייה, וונז-נחל. האזור היה מלא בציפור הזאת במיוחד ליד הנחל ומרוב שהיו כל כך הרבה מהם החליטו לקרוא לכפר על שמם "נחל הפניניות".
מתוך: געגועים לארץ ישראל
זדים
רבים של זד, שפירושו רשע, עושה רע, עושה מעשה רשע בכוָנה תחילה. "כִּי הִנֵּה הַיּוֹם בָּא בֹּעֵר כַּתַּנּוּר וְהָיוּ כָל זֵדִים וְכָל עֹשֵׂה רִשְׁעָה קַשׁ וְלִהַט אֹתָם הַיּוֹם הַבָּא אָמַר אדני צְבָאוֹת אֲשֶׁר לֹא יַעֲזֹב לָהֶם שֹׁרֶשׁ וְעָנָף." (מלאכי ג יט)
מתוך: הרבנית זוהרה כנפו
זה"ב בגן
תוכנית ארצית להתנדבות של גמלאים בגני ילדים בנושא בטיחות בדרכים. תוכנית "זה"ב בגן" היא תוכנית ארצית להתנדבות של גמלאים בגני ילדים בנושא בטיחות בדרכים. התוכנית מופעלת על ידי תנועת של"מ, החברה למתנ"סים ועמותת אור ירוק בשיתוף משרד החינוך. במסגרת התוכנית מגיעים המתנדבים לגן, משתלבים בפעילות הגן ומובילים יוזמות בתחום בטיחות בדרכים. התוכנית פועלת משנת תשס"ה, ובשנת הלימודים תשע"ב לוקחים בה חלק כ-70 יישובים וכ-1500 מתנדבים.. ויקיפדיה
מתוך: סבתא שווה זהב