מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

פאן קרסצנט" ו"פאן יורק"
הוא כינוין של שתי אוניות מעפילים גדולות: "פָּאן יוֹרק" (Pan York; ובשמה העברי: "קיבוץ גלויות") ו"פָּאן קרֶסֶנט" (Pan Crescent; בשמה העברי: "עצמאות"), שיצאו יחדיו מבולגריה בדצמבר 1947 כשעליהן מעל 15,000 נפש מקהילת יהודי רומניה ו-420 מיהודי בולגריה, ונאלצו לבסוף לשוט לקפריסין
מתוך: מגלות רומניה לארץ ישראל
פאנטום
כְּאֵב רְפָאִים (נקרא גם "כְּאֵב פַנְטוֹם") מוגדר כתחושת כאב המורגשת בחלק חסר של איבר קטוע.(ויקיפדיה)
מתוך: המלחמה האחרונה שלי
פאס
פס (או פאס, בערבית: فـاس, בצרפתית: Fès) היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה. בפס חיים כ-2 מיליון תושבים, רבים מהם משכילים. מיקומה הגאוגרפי של פס הוא במרכז מרוקו, מה שהולם את שליטתה בעמדות הכוח במדינה.
מתוך: חוויות ילדות של סבתא אסתר ממרוקו
פאס
פ‏ס (או פאס, ???? בערבית, f?s בצרפתית) היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה. בפס חיים כ-2 מיליון תושבים, רבים מהם משכילים. מיקומה הגאוגרפי של פס הוא במרכז מרוקו, מה שהולם את שליטתה בעמדות הכוח במדינה.
מתוך: האחים אזולאי עולים כל אחד בנפרד לארץ
פאס
פֶאסְ היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה. בפאס חיים כ-2 מיליון תושבים. מיקומה הגאוגרפי של פאס הוא במרכז מרוקו, מה שהולם את שליטתה בעמדות הכוח במדינה. (ויקיפדיה)
מתוך: מחנה ארנס בצרפת בדרך לארץ ישראל
פאס
פֶאסְ (בערבית: فاس) היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה. בפאס חיים כ-2 מיליון תושבים. מיקומה הגאוגרפי של פאס הוא במרכז מרוקו, מה שהולם את שליטתה בעמדות הכוח במדינה. (ויקיפדיה)
מתוך: אדמה חדשה
פאס
פֶאסְ היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה. בפאס חיים כ-2 מיליון תושבים. מיקומה הגאוגרפי של פאס הוא במרכז מרוקו, מה שהולם את שליטתה בעמדות הכוח במדינה. פאס כיום היא איחוד של שלוש ערים. פאס אל באלי - (העיר העתיקה הראשונה של פאס) הנחשבת כיום בתור: "העיר העתיקה הכי גדולה בעולם" (ויקיפדיה)
מתוך: סבא שרל תורגמן עלה פעמיים לישראל
פאס
פֶאסְ (או פס, בערבית: فـاس, בברברית: ⴼⴰⵙ, בצרפתית: Fès) היא העיר השנייה בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה. בפאס חיים כ-2 מיליון תושבים. מיקומה הגאוגרפי של פאס הוא במרכז מרוקו, מה שהולם את שליטתה בעמדות הכוח במדינה. ויקיפדיה
מתוך: העלייה ממרוקו של סבתא סוזי ברנה
פאפאנש
סוג של קינוח אופייני לרומניה, דומה לסופגניה מבצק שמרים המכיל גבינה ומוגש בקישוט שמנת וקונפיטורה של פירות יער (מאד טעים).
מתוך: חוויה עוצמתית בצל הקורונה
פאצ'ה
אונייה איטלקית שיצאה מחופי מרסיי בצרפת לישראל. האונייה העלתה יהודים רבים במהלך השנים, בין השאר - המסע של הלן נעשה באמצעותה שנת 1956.
מתוך: סיפור העלייה של הלן
פארהוד
הפרהוד (בערבית: ???????, תרגום מילולי: "ביזה", "שוד"‏[1]) הוא שמן של פרעות שנערכו באוכלוסייה היהודית בבגדאד, עיר הבירה של עיראק, בחג השבועות ו' בסיוון-ז' בסיוון תש"א, 1-2 ביוני 1941. במסגרת הפרעות נרצחו 179 יהודים, 2,118 נפצעו, 242 ילדים היו ליתומים ורכוש רב נבזז. בין 300 ל-400 פורעים לא-יהודים נהרגו כחלק מהניסיון לעצור את הפרעות. מספר בני האדם שרכושם נבזז הגיע לכ-50,000 בני אדם‏[2]. הנרצחים נקברו בקבר אחים בבגדאד. משמעות המילה פרהוד היא הפחדה ברוטלית של נשלטים.
מתוך: מארץ מולדתי עירק לארץ אבותי ישראל
פארום
פארום (ברוסית: Паром, בתרגום לעברית: "מעבורת") היא הצעה של תאגיד החלל הרוסי "אנרגיה" לחללית רב-שימושית שתחליף את חללית האספקה הבלתי מאוישת מסוג פרוגרס. (וקיפדיה)
מתוך: מהקטן לגדול