מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

אשרת כניסה לארץ
1.עלייה בלתי לגאלית, כלומר לעבור את הגבול מסוריה ולבנון בסתר כמובן. 2.עלייה עם "סרטיפיקה" (כך קראו למסמך) שהאנגלים הקציבו לסוכנות היהודית. 3.העברה של סכום גדול מאוד של לירות סטרלינג לבנק אנגלו-פלסטינה.
מתוך: תמיד יש תקווה
אשרת עליה
סרטיפיקט (מאנגלית: Immigration certificate, מילולית: אשרת הגירה), היה הכינוי שניתן לאשרת העלייה לארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. רישיון העלייה חולק על פי מכסות שנקבעו על ידי הבריטים במשא ומתן בינם לבין ההנהלה הציונית, בהסתמך על תקנות הספר הלבן הראשון.
מתוך: משפט אייכמן בעיני ילדה בת אחת עשרה
אשת חייל
אֵשֶׁת חַיִל הוא שיר הלל לאישה, החותם את ספר משלי. השיר כתוב כאקרוסטיכון אלפביתי ומתאר את האישה האידיאלית. פרשנויות שונות ניתנו לגבי מושא השיר, החל מאשה מסוימת לא-נודעת, דרך נשים שונות במקרא, עבור בדמות האישה האידיאלית וכלה בתורה ויקיפדיה
מתוך: בעקבות חייה של נירה זכרונה לברכה
אשת חייל מי ימצא
מזמור ששרים לאם המשפחה השיר מהלל את האישה ואת יציר כפיה והוא מושר על ידי הבעל בדרך כלל בארוחת ליל שישי בזמן קידוש
מתוך: אבי תרם לבטחון המדינה
אשת חיל
אֵשֶׁת חַיִל הוא שיר הלל לאישה, החותם את ספר משלי. השיר כתוב כאקרוסטיכון אלפביתי ומתאר את האישה האידיאלית. פרשנויות שונות ניתנו לגבי מושא השיר, החל מאשה מסוימת לא-נודעת, דרך נשים שונות במקרא, עבור בדמות האישה האידיאלית וכלה בתורה.
מתוך: סבתא רבתא האלמנה שגידלה ופירנסה את ילדיה
אשת חיל
אֵשֶׁת חַיִל הוא שיר הלל לאישה, החותם את ספר משלי. השיר כתוב כאקרוסטיכון אלפביתי ומתאר את האישה האידיאלית. פרשנויות שונות ניתנו לגבי מושא השיר, החל מאשה מסוימת לא-נודעת, דרך נשים שונות במקרא, עבור בדמות האישה האידיאלית וכלה בתורה. החל מהמאה ה-16 נתקבל המנהג לשיר שיר זה בליל שבת לפני הסעודה ברוב תפוצות ישראל. ויקיפדיה
מתוך: אשת חיל מי ימצא
אתא
חברה לטקסטיל בע"מ, היתה מפעל תעשיתי מהראשונים בארץ ישראל, והפעילה רשת לשיווק תוצרתה, המפעל נחשב עד לשנות ה-70 לגדול מסוגו בארץ ונסגר בשנת 1985.
מתוך: ממצרים לאילת דרך עכו
אתא
חברה לטקסטיל בע"מ שהייתה מפעל תעשייתי מהראשונים בארץ ישראל. בתחילת שנות ה-50 הפכה "אתא" לספק המרכזי של ביגוד לסקטור האזרחי במסגרת תכנית הצנע. כל משפחה בישראל הייתה מקבלת הקצבה של נקודות ובאמצעותם רכשה צורכי לבוש בחנויות הרשת. בתחילה היצור התרכז בבגדי חאקי - הכובע המפורסם, מכנסים וחולצות אשר היוו שם נרדף לתוצרת אתא. בגדים אלו נחשבו לבגדים המקובלים בחברה ומי שלבש בגדים אחרים נחשב לחריג, כלומר יהודי גלותי או סנוב. (ויקיפדיה)
מתוך: כשסבתא רונית שמר הייתה ילדה
אתא
הלוגו של החברה (מצולם מתוית של בגד) מגדל המים היה אחד המבנים הראשונים שהוקמו במפעל. הקונסטרוקציה הוזמנה במפעל סקודה בצ'כיה. "המרפסת" סביב המכל בקומה העליונה תוכננה מלכתחילה כעמדת שמירה אולם הייצור של המפעל, 1947 חנות אתא ברמתיים, סביבות 1940 פועלי אתא מפגינים בחיפה במהלך השביתה הגדולה אתא חברה לטקסטיל בע"מ הייתה מפעל תעשייתי מהראשונים בארץ ישראל, והפעילה רשת לשיווק תוצרתה.
מתוך: רוחל'ה מרום – זיכרונות ילדות
אתא
מפעל טקסטיל שבתחילת דרכו סיפק הפכה "אתא" לספק הגדול ביותר של אוהלים, מדים, לבנים וגרביים לצבא הבריטי במזרח התיכון. בהמשך הפך למפעל טקסטיל שמכר לתושבי הארץ את כל מוצרי הביגוד שהזדקקו להם.
מתוך: גילה מרציאנו הכירה את בעלה במפעל אתא
אתא-
הייתה מפעל תעשייתי מהראשונים בארץ ישראל, והפעילה רשת לשיווק תוצרתה. המפעל נחשב עד שנות השבעים לגדול מסוגו בארץ ונסגר בשנת 1985.
מתוך: תל אביב של פעם