מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

אר. פי. ג'י (טיל נגד טנקים)
RPG-7 (אר. פי. ג'י 7;) הוא מטול רקטות נגד טנקים שפותח ויוצר על ידי ברית המועצות ב-1962 וכיום הוא נשק הנ"ט (נגד טנקים) הנפוץ ביותר בעולם. ה-RPG-7 נחשב לנשק יעיל, אמין, זול ופשוט. תכונות אלו וזמינותו הרבה הפכו אותו לנשק המועדף על ארגוני גרילה ומיליציות לא-סדירות, בייחוד כאלו הנלחמות כנגד צבא מאורגן הכולל חיל שריון מצויד בטנקים. (ויקיפדיה)
מתוך: קורות חייו של סבא רמי בלום
אראד
עיר ברומניה על גדות נהר מורש, בה הייתה קהילה יהודית שנוסדה במאה ה-18
מתוך: נס גדול היה שם
אראק
אראק (בפרסית: اراک) היא בירת המחוז "מרכזי" באיראן. במפקד שנערך בשנת 2011 אוכלוסייתה מנתה 526,182. זו עיר גדולה במרכז המדינה שמהווה גם מרכז תעשייתי חשוב. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור העלייה של אורה גבאי
ארביל
אַרְבִיל היא עיר בעיראק, השוכנת בין הנהרות הזב הגדול והזב הקטן, העיר הראשית במחוז אֶרביל. לעיר מיוחסת היסטוריה של מעל ארבעת אלפים שנה בין הערים העתיקות ביותר בעולם
מתוך: העלייה של סבתא שלי לארץ ישראל
ארבע אמהות
ארבע אמהות היא תנועת מחאה אשר הוקמה בשנת 1997 בעקבות אסון המסוקים, על ידי ארבע נשים תושבות צפון ישראל ואמהות לחיילים ששירתו בלבנון, במטרה להביא ליציאת צה"ל מרצועת הביטחון בדרום לבנון. (ויקיפדיה)
מתוך: סגירת מעגל
ארבע הערים הקדושות
כך נקראו הערים טבריה, צפת, ירושלים וחברון שבהם ישבו יהודים לפני שהתחילו העליות השונות.
מתוך: ויקטוריה המורדת
ארבע חירויות
ארבע חירויות הייתה אניית מעפילים, אשר הגיעה לחופי ארץ ישראל מאיטליה ב-23 באוגוסט 1946. על סיפונה הפליגו 1,024 ניצולי השואה. האנייה נלכדה על ידי הבריטים ומעפיליה גורשו למחנות המעצר בקפריסין. זו הייתה אניית המעפילים הראשונה שנוסעיה גילו התנגדות למעצרה בלב ים. שמה של האונייה נלקח מנאומו המפורסם של נשיא ארצות הברית, פרנקלין רוזוולט, אשר נישא בקונגרס האמריקאי ונקרא "נאום ארבע החירויות"; בו קרא להשתתת החברה האנושית על בסיס ארבע חירויות: חירות הביטוי, חירות הדת, חירות ממחסור וחירות מפחד. (ויקיפדיה)
מתוך: משואה לתקומה
ארבע חרויות
ארבע חרויות הנה אוניה אשר הביאה יהודים לפלסטינה. האוניה נקראה ע"ש ארבעת עקרונות החירות אשר נוסחו ע"י נשיא ארה"ב רוזוולט ב-1941: חירות הדיבור, חירות האמונה הדתית, חירות ממחסור וחירות מפחד.
מתוך: מסעותיו של סבא יובל
ארגון ymca
איגוד צעירי הנוצרים (young men's christian association - ymca או בקיצור ה-y), הקרוי בעברית ימק"א על שם ראשי התיבות ymca, הוא ארגון שהוקם במטרה לאחד בין הנוצרים ברחבי העולם. הארגון מציע פעילויות שמבוססות על ערכים נוצריים.
מתוך: סבתא פועה נולדה מחדש
ארגון "אוזן קשבת"
אוזן קשבת, מוקד חירום טלפוני של אגודת יד ביד הפועל 24 שעות ביממה, ובכל ימות השנה, נותן מענה למצוקותיהם המגוונות של פונים בני כל הגילים, מכל המגזרים ומכל שכבות האוכלוסייה בישראל.
מתוך: אמי נהרגה לנגד עיניי
ארגון "הנוטר"
כוח משטרתי שהוקם בחסות השלטון הבריטי, כגוף חוקי להגנת היישובים העבריים מפני התקפות הערבים, כחלק מכוחות השמירה
מתוך: יד ביד עם המדינה
ארגון "יזרעאל"
ארגון "יזרעאל" מנה 100 משפחות. ראשיתו בתרפ"ד בקבוצת פועלים חברי מפלגת "אחדות העבודה", שהתארגנו בכפר יחזקאל, והמתינו להתיישבות על אדמות זרעין (יזרעאל) בעמק יזרעאל. לאחר שנים של המתנה רצופת אכזבות לעלייתם על הקרקע בעמק, ולאחר שהצטרפו לארגון חברים נוספים, אשר עבדו במושבות יהודה והשרון, החליטה אסיפת חברי הארגון, שהתקיימה בזיכרון יעקב (1928), לקבל את הצעת המרכז החקלאי ולעבור להתיישבות באזור המטעים. "היה זה כמובן מפנה של 180 מעלות שחייב שינוי יסודי באוריינטציה של החברים, שעייפו מציפייה לחסדי הקרנות הלאומיות".
מתוך: בהירה הפרדה הקפריסאית
ארגון "צוות"
"צוות" הינו ארגון ייחודי מוביל, המייצג ומלכד את ציבור גמלאי שירות הקבע בצה"ל לדורותיהם, במסגרת החברה בישראל, תוך שימור הזיקה לערכי צה"ל ומורשתו. מטרות הארגון ופעילותו מוכוונות לעשייה ולהתנדבות למען המדינה והקהילה וכן לשמירת הזכויות, להדדיות, לתעסוקה, להעשרה תרבותית ולרווחת החברים.
מתוך: מנהיג הוא מי שלומד מטעויות ומפיק לקחים
ארגון "הבריחה"
תנועת "הבריחה" פעלה באירופה משלהי מלחמת העולם השנייה ועד להקמת מדינת ישראל והייתה אחראית להברחתם של כשלוש מאות אלף ניצולי שואה ממזרח אירופה לכיוון דרום מערב – אל נמלי הים התיכון.
מתוך: העוצמה של סבתא
ארגון "שפרה ופועה"
ארגון שפרה ופועה הוא שם כללי לארגוני עזר ליולדת ומשפחתה - ארגונים מסוג זה קיימים בקהילות אנ"ש או מופעלים על ידי שלוחים ובתי חב"ד. ארגוני 'שפרה ופועה' הוקמו לאחר קריאתו הנמרצת של הרבי להרבות בילודה ולא להגבילה. נשים חב"דיות רבות, רואות בהתנדבות בארגון זה, סגולה לעקרות. המקור לשם הארגון שפרה ופועה הוא שמם של שתי המיילדות העבריות במצרים, אשר מסרו את נפשם על מנת שלא לפגוע בילדי ישראל, על אף איומם של פרעה מלך מצרים. מחלוקת בגמרא מסכת סוטה על זהותם, האם הינם אם ובתה, יוכבד אם משה רבנו ומרים הנביאה, או אם וכלתה, דהיינו יוכבד ואלישבע אשת אהרון הכהן. שמות המיילדות נובע מתפקידם: שפרה שמשפרת את הוולד, ופועה שפועה לוולד ומרגיעה אותו.
מתוך: "שכונה זאת היא הבית שלנו"