מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

אשת חיל
אֵשֶׁת חַיִל הוא שיר הלל לאישה, החותם את ספר משלי. השיר כתוב כאקרוסטיכון אלפביתי ומתאר את האישה האידיאלית. פרשנויות שונות ניתנו לגבי מושא השיר, החל מאשה מסוימת לא-נודעת, דרך נשים שונות במקרא, עבור בדמות האישה האידיאלית וכלה בתורה. החל מהמאה ה-16 נתקבל המנהג לשיר שיר זה בליל שבת לפני הסעודה ברוב תפוצות ישראל. ויקיפדיה
מתוך: אשת חיל מי ימצא
אתא
חברה לטקסטיל בע"מ, היתה מפעל תעשיתי מהראשונים בארץ ישראל, והפעילה רשת לשיווק תוצרתה, המפעל נחשב עד לשנות ה-70 לגדול מסוגו בארץ ונסגר בשנת 1985.
מתוך: ממצרים לאילת דרך עכו
אתא
חברה לטקסטיל בע"מ שהייתה מפעל תעשייתי מהראשונים בארץ ישראל. בתחילת שנות ה-50 הפכה "אתא" לספק המרכזי של ביגוד לסקטור האזרחי במסגרת תכנית הצנע. כל משפחה בישראל הייתה מקבלת הקצבה של נקודות ובאמצעותם רכשה צורכי לבוש בחנויות הרשת. בתחילה היצור התרכז בבגדי חאקי - הכובע המפורסם, מכנסים וחולצות אשר היוו שם נרדף לתוצרת אתא. בגדים אלו נחשבו לבגדים המקובלים בחברה ומי שלבש בגדים אחרים נחשב לחריג, כלומר יהודי גלותי או סנוב. (ויקיפדיה)
מתוך: כשסבתא רונית שמר הייתה ילדה
אתא
הלוגו של החברה (מצולם מתוית של בגד) מגדל המים היה אחד המבנים הראשונים שהוקמו במפעל. הקונסטרוקציה הוזמנה במפעל סקודה בצ'כיה. "המרפסת" סביב המכל בקומה העליונה תוכננה מלכתחילה כעמדת שמירה אולם הייצור של המפעל, 1947 חנות אתא ברמתיים, סביבות 1940 פועלי אתא מפגינים בחיפה במהלך השביתה הגדולה אתא חברה לטקסטיל בע"מ הייתה מפעל תעשייתי מהראשונים בארץ ישראל, והפעילה רשת לשיווק תוצרתה.
מתוך: רוחל'ה מרום – זיכרונות ילדות
אתא
מפעל טקסטיל שבתחילת דרכו סיפק הפכה "אתא" לספק הגדול ביותר של אוהלים, מדים, לבנים וגרביים לצבא הבריטי במזרח התיכון. בהמשך הפך למפעל טקסטיל שמכר לתושבי הארץ את כל מוצרי הביגוד שהזדקקו להם.
מתוך: גילה מרציאנו הכירה את בעלה במפעל אתא
אתא-
הייתה מפעל תעשייתי מהראשונים בארץ ישראל, והפעילה רשת לשיווק תוצרתה. המפעל נחשב עד שנות השבעים לגדול מסוגו בארץ ונסגר בשנת 1985.
מתוך: תל אביב של פעם
אתונה
אתונה (ביוונית: Αθήνα, אַתֶינַא) היא עיר הבירה של יוון, בירת נפת אתונה ומחוז אטיקה וכן העיר הגדולה במדינה. מעבר להיותה מרכזה השלטוני של יוון, מהווה אתונה רבתי את מרכזה הכלכלי, הפיננסי, התעשייתי והתרבותי של המדינה. (ויקיפדיה)
מתוך: הבריחה מאתונה
אתרוג
מין של עץ ירוק-עד מסוג פרי הדר ושמו של פרי העץ. מקור האתרוג בדרום-מזרח אסיה. האתרוג הוא אחד מחמשת מיני ההדרים המקוריים בטבע. כל שאר מיני ההדרים התפתחו באופן אורגני או פותחו על ידי הכלאה טבעית או מלאכותית של מינים אלה. לאתרוג חשיבות גדולה ביהדות משום היותו תשמיש מצווה מרכזי לחג הסוכות כחלק מארבעת המינים. (ויקיפדיה)
מתוך: ילד ללא ילדות