מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

קאו בוי
בּוֹקֵר באנגלית: Cowboy, הוא אדם האחראי על בקר ועל סוסים בחוות בקר ובשטחי מרעה בעיקר בצפון ודרום אמריקה.
מתוך: צמיד הפנינים של סבתא רבתא
קאובוי - בוקר
בוקר הוא אדם האחראי על בקר ועל סוסים בחוות בקר ובשטחי מרעה בעיקר בצפון ודרום אמריקה.
מתוך: הסיפור שבתוך התמונה
קאופרטיב
אגודה שיתופית שבה חבריה משקעים ככל יכולתם מקבלים שווה בארגון משכורת ותנאים.
מתוך: בונים את המדינה
קאזאן
קאזאן (רוסית: ??????, טטרית: ?????) היא בירת רפובליקת טטרסטן ואחת הערים הגדולות ברוסיה. העיר שוכנת על מפגש הנהרות וולגה וקזנקה. בשנת 2002 עמד מספר תושבי העיר על 1,105,289. נכון לשנת 2010 עמד מספר תושבי הקבע של העיר על 1,143,535 תושבים, ובכך קאזאן מהווה העיר השישית באוכלוסייתה ברחבי הפדרציה הרוסית. קאזאן מהווה אחת הערים הרב-לאומיות ביותר בשטח רוסיה, ומתגוררים בה נציגי למעלה ממאה וחמישה עשר לאומים שונים.
מתוך: העבודה של לודמילה בארץ וברוסיה
קאזבלנקה
קזבלנקה היא עיר על חופה האטלנטי של מרוקו. אוכלוסייתה מונה כ-3.3 מיליון נפש (2010), והיא העיר הגדולה ביותר במרוקו והנמל העיקרי של המדינה. העיר נחשבת למרכז הכלכלי של מרוקו (ויקיפדיה)
מתוך: ילדותה של סבתא ליליאן
קאזוס בלי
דבר המשמש עילה (סיבה) לפרוץ מלחמה. עִלָּה למלחמה (בלטינית: Casus belli; המונח קָזוּס בֵּלִי משמש גם בעברית) הוא אירוע (מעשה של מדינה או אזרח שלה) אשר גורם למדינה אחרת להכריז מלחמה על אותה מדינה, או משמש להצדקת הכרזת מלחמה כזו. אירוע כזה בדרך כלל מוגדר במפורש כעילה למלחמה, מראש או בדיעבד, בעיקר כלפי פנים. הגדרת העילה למלחמה אינה אובייקטיבית. לפעמים המדינה המותקפת (שהתחילה את ה"התגרות"), ואף אומות אחרות, טוענות כי לא הייתה עילה למלחמה והמדינה התוקפת רק חיפשה תירוץ כדי לצאת למלחמה. תוצאות המלחמה יכולות לקבוע איזו גרסה תתקבל ("ההיסטוריה נכתבת על ידי המנצחים"). ויקיפדיה
מתוך: תנועת מתנדבים מחו"ל
קאטינה (אוניה)
קאטינה (Katina) הייתה אניית פחם, אשר ב-1939 הוסבה על ידי חניכי תנועת הנוער בית"ר לאניית מעפילים והביאה לארץ ישראל, חודשים ספורים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, מעל ל-1,000 מעפילים. (ויקיפדיה)
מתוך: הסיפור של סבתא צביה
קאיפנג
היא הקהילה היהודית העתיקה ביותר בסין, שנוסדה במקום במאה ה-11, כפי הנראה על ידי יהודים מהודו ומפרס. בית הכנסת בעיר הוקם בשנת 1163. בית הכנסת נחרב מספר פעמים אך שופץ כל פעם מחדש, עד למאה התשע-עשרה. הרב האחרון של קהילת קאיפנג נפטר בשנת 1867."( ויקיפדיה)
מתוך: קהילת יהודי סין
קאליש
קאליש (פולנית: Kalisz, גרמנית: Kalisch, יידיש: קאליש) היא עיר במרכז פולין, בפרובינציית פולין גדול. העיר יושבת על גדות הנהר פרוזנה, וחשיבותה בעיקר היסטורית ותעשייתית. אנטישמיות הרימה ראשה לקראת סוף שנות ה-30. ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה היו בקאליש כ-25 אלף יהודים. בספטמבר 1939 נכבשה העיר בידי הגרמנים. כחודש וחצי אחר כך נספרו בה כ-18 אלף יהודים במפקד שערך היודנראט. לקראת סוף נובמבר החלו השילוחים מזרחה, ואלה כללו גם יהודים מפוזנן שהגיעו לקאליש מעט קודם לכן כפליטים. עד קיץ 1942 חוסלה שארית קהילת קאליש. ויקיפדיה
מתוך: סבא שמעון לנגה נולד לתוך המלחמה
קאמיינה גורה
היא עיירה בצפון-מזרח פרובינציית שלזיה תחתית שבדרום-מערב פולין. משמעות השם בפולנית וצ'כית הוא "הר האבן".
מתוך: ההתמודדות אחרי השואה