מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

עגעתון
געתון הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי בגליל המערבי, מזרחית לעיר נהריה מערבית לעיר מעלות-תרשיחא. הוקם בשנת 1948 על ידי חברי גרעין העלייה "אחד במאי" מהונגריה. שמו ניתן לו על שם הנחל העובר בסמוך - נחל הגעתון שחוצה את העיר נהריה לרוחבה ונשפך לים התיכון.
מתוך: החיים בקיבוץ
עדיאל אמוראי
עדיאל אמוראי הידוע גם בכינויו עדי אמוראי (נולד ב-17 בפברואר 1934) כיהן כחבר הכנסת מטעם המערך. עדי אמוראי נולד ברחובות. אביו, יעקב אמוראי, מורה וסופר, היה נשיא הסתדרות המורים הרביעי. לאחר שמשפחתו עברה לתל אביב, למד בתיכון עירוני א'. לאחר הצבא למד כלכלה, יחסים בינלאומיים ומינהל ציבורי באוניברסיטה העברית בירושלים.
מתוך: שושלת הדורות במשפחת אמוראי
עדים במדים
הכינוי למשלחות של צבא הגנה לישראל למחנות השמדה בפולין או במצעד החיים .
מתוך: הסיפור של סבא שלום
עדים במדים
עדים במדים הוא הכינוי למשלחות של צה"ל לפולין ולארצות נוספות, בעקבות אירועי השואה. מטרת המשלחות היא העמקה ולימוד אישי-ראשוני של האירועים בתקופת השואה. את התוכנית יזם אלעזר שטרן בן לניצולי שואה, לאחר ביקור שערך עם הוריו באושוויץ
מתוך: עדים במדים – במדי צה"ל על אדמת פולין
עדלאידע
עדלאידע (עדלידע) היא תהלוכה שמחה הנערכת בחג פורים או בחג שושן פורים. היא הייתה לאירוע המוני בתקופת היישוב וחודשה בימי המדינה.
מתוך: מקזבלנקה שבמרוקו לעיר חיפה
עדלאידע
עדלאידע (עדלידע) היא תהלוכה היתולית הנערכת בחג פורים או בחג שושן פורים. זו מסורת מראשית ימיה של תל אביב, ב-1912. היא הייתה לאירוע המוני בתקופת היישוב וחודשה בימי המדינה. השם "עדלאידע" לתהלוכה זו ניתן בשנת 1932 ע"י הסופר י"ד ברקוביץ ,שהכוונה בה היא הגעה לשכרות עד לטשטוש מוחלט, לאי-ידיעה על-פי תרגום הדברים בתלמוד הבבלי (בארמית) מסכת מגילה, דף ז' עמוד ב': חייב אדם להתבשם בפורים עד שלא ידע (להבחין) בין ארור המן לברוך מרדכי.
מתוך: הדלתות היו פתוחות
עדלאידע
בתחילה נקראה התהלוכה בשם "קרנבל". בשנת 1932הוכרז על תחרות למתן שם קבוע לתהלוכה. תהלוכה היתולית הנערכת בחג פורים או שושן פורים. עריכת העדלאידע היא מסורת שהחלה בראשית ימיה של תל אביב ב - 1912 ,הייתה אירוע המוני בתקופת היישוב וחודשה בימי המדינה. מתוך כ-300 הצעות שהוגשו, נבחרה הצעתו של הסופר י"ד ברקוביץ להעניק לתהלוכה את השם "עדלאידע", שהכוונה בה היא הגעה לשכרות עד לטשטוש מוחלט, לאי-ידיעה. זאת, על פי דברי רבה בתלמוד הבבלי " מיחייב איניש לבסומי בפוריא עד דלא ידע בין ארור המן לברוך מרדכי " ותרגום הדברים: חייב אדם לשתות לשכרה בפורים עד שלא ידע (להבחין) בין המן הארור למרדכי המבורך
מתוך: מתנועת הנוער להגשמה בגליל
עדלאיידע
היא תהלוכה הנערכת בחג פורים.
מתוך: רפת קוטין
עדלידע
דלאידע (עדלידע) היא תהלוכה היתולית הנערכת בחג פורים או בחג שושן פורים. עריכת העדלאידע היא מסורת שראשיתה בראשית ימיה של תל אביב, ב-1912. היא הייתה לאירוע המוני בתקופת היישוב וחודשה בימי המדינה. (ויקיפדיה)
מתוך: נזכרת בימים הטובים