מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

כשאשכנזיה יקית פוגשת מרוקאי
מפגש בין יהודיה ממוצא אשכנזי (מדינות אירופה, ארה"ב...) ליהודי ממוצא ספרדי(מרוקו, מדינות ערב)
מתוך: כשאשכנזיה יקית פוגשת מרוקאי
כשרות
המונח כשרות מתייחס למערכת כללים הקובעת מהם סוגי המזון המותרים והאסורים באכילה. (ויקיפדיה)
מתוך: צפת עיר הולדתה של שמחה
כתאב
חדר (כֻּתַאבּ)Submit הוא מסגרת הלימודים הממוסדת לילדים שנוצרה בקהילות היהודיות בתפוצות בימי הביניים. החדר היה "מוסד הלימודים הראשוני והיסודי המשותף לכל ילדי ישראל" - בעיקר לבנים,Submit ונועד להקנות כישורי קריאה בעברית כבסיס ללימוד תפילה וברכות ולקריאת חמישה חומשי תורה (בליווי תרגום).Submit הלימוד בחדר היה מבוסס על קריאה בקול ועל שינון, ותכניו המרכזיים היו משותפים לקהילות היהודים בארצות האסלאם ובאשכנז.
מתוך: האיש שנולד להיות מנהיג
כתב וצלם צבאי
כתב צבאי הוא עיתונאי, כתב שטח (קורספונדנט) המדווח מאירועי מלחמה וסכסוך, הגדרה זו כוללת גם צלמי עיתונות העוסקים בתיעוד ודיווח מזירות לוחמה באמצעות צילום מלחמה. כיוון שמטרתו של הכתב הצבאי היא להביא את הידיעות או את התמונות הטובות ביותר והמעניינות ביותר, הוא נוטל על עצמו לעתים קרובות סיכונים בלתי סבירים. כתב צבאי יכול להתלוות לצד לוחם אחד ולסקר את הסכסוך באופן חד-צדדי או להיות נייטרלי ולנסות לסקר את הסכסוך באופן שיקיף את כל הצדדים הלוחמים.
מתוך: ב-4 נובמבר 1995 שלח יצחק רבין מכתב ברכה לסבא ליום הולדתו
כתב רש"י
כתב שדומה לעברית , אך יש בו מספר אותיות שהן שונות. עיצוב מיוחד של אותיות שהיה נהוג בקרב יהודי ספרד בתקופת ימי הבינים.
מתוך: איך עבדתי על המורה לתנ"ך שלי
כתובה
הכתובה היא מסמך המפרט את התחייבות הבעל כלפי אשתו בימי נישואיהם או לאחר הפסקתם. הכתובה נחתמת במועד הנישואין ונקראת מתחת החופה.
מתוך: חתונה עם הפסקה
כתיבה תמה
קָלִיגְרָפְיָה (בעברית: כְּתִיבָה תַּמָּה), היא אמנות הכתיבה הקישוטית. מקור המילה ביוונית - קאלוס (καλλος) "יופי", גראפוס (γραφος) "כתיבה". "כתיבה תמה" הוא מושג הלכתי המתאר כתב יד ברור ומוקפד.
מתוך: חדרה נוף ילדותי וחיי
כתיבה תמה
קליגרפיה, כתיבה בכתב יפה ומעוגל. באשר כותבים כל אות בכיוון הנכון על פי הכללים.
מתוך: תולדות משפחת עטואר
כתר ארם צובא
כתב יד חשוב של התנ"ך, שנכתב בטבריה על פי כל כללי המסורה הטברנית, ככל הנראה בשנת 930 לערך[1]. חוקרי המקרא רואים בכתב יד זה את הנוסח המדויק ביותר של התנ"ך, בשל ההתאמה הפנימית המדויקת בין הנוסח עצמו לבין הערות המסורה הנמצאות בו. הוא העותק העתיק ביותר של התנ״ך שמצוי כיום בעולם.
מתוך: ״ושבו בנים לגבולם״
כ״ט בנובמבר
כ"ט בנובמבר הוא הכינוי לתאריך 29 בנובמבר 1947 (י"ז בכסלו תש"ח), היום בו החליטה (החלטה 181) עצרת האומות המאוחדות (האו"ם) בפארק פלאשינג מדוז על סיום המנדט הבריטי והקמת שתי מדינות עצמאיות בארץ ישראל – מדינה יהודית ומדינה ערבית (תוכנית החלוקה). עוד נקבע כי ירושלים וסביבתה יוכרזו כשטח תחת פיקוח בינלאומי. (ויקיפדיה)
מתוך: הכרזת האומות המאוחדות, כ״ט בנובמבר