מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

כרם התימנים
כרם התימנים היא שכונה הממוקמת בדרום-מרכז תל אביב, בין הרחובות אלנבי, גאולה, הכובשים והכרמל. בבתיה הראשונים אשר נבנו מצפון לעיר יפו בשלהי המאה ה-19 התיישבו יהודים שהגיעו לארץ מתימן בגלי עליית אעלה בתמר (1881-1882).‏היא מאחת־עשרה שכונות מגורים נפרדות שנבנו לפני "אחוזת בית - תל אביב" "בין השנים 1903 ו-1909".‏[2] בתרפ"א (1921) הצטרפה השכונה, עם שכונות יהודיות נוספות, לתחום העיר תל אביב.
מתוך: יפה הקימה בעצמה חנות תמרוקים
כרמאנשאה
כרמאנשאה או קרמאשאן (בפרסית: کرمانشاه, בכורדית: Kirmaşan) היא העיר התשיעית בגודלה באיראן, בירת מחוז כרמאנשאה הנמצא בחבל הארץ כורדיסטן. העיר נמצאת במערב איראן 525 ק"מ מטהראן וכ-120 ק"מ מהגבול עם עיראק, ובה אקלים יבשתי. מרבית התושבים מדברים פרסית וכורדית. מבחינה דתית זוהי עיר מגוונת מאד, שחיים בה מוסלמים, אשורים (נוצרים), בהאים, יהודים וארמנים. לאסלאם השיעי הנציגות הגדולה ביותר.
מתוך: איך סבא לא הצליח לעלות ארצה מכרמאנשה?
כרמאנשאה
כרמאנשאה או קרמאשאן (בפרסית: کرمانشاه) היא העיר התשיעית בגודלה באיראן, בירת מחוז כרמאנשאה הנמצא בחבל הארץ כורדיסטן. העיר נמצאת במערב איראן 525 ק"מ מטהראן וכ-120 ק"מ מהגבול עם עיראק, ובה אקלים יבשתי. מרבית התושבים מדברים פרסית וכורדית. מבחינה דתית זוהי עיר מגוונת מאד, שחיים בה מוסלמים, אשורים (נוצרים), בהאים, יהודים וארמנים. לאסלאם השיעי הנציגות הגדולה ביותר. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור חייה של סבתי זהרה
כרמיאל
כַּרְמִיאֵל היא עיר במחוז הצפון שבישראל. שוכנת סמוך לכביש 85 - כביש עכו-צפת, בבקעת בית כרם (בקעת שגור), אשר מבחינה טופוגרפית מהווה את הגבול בין הגליל העליון לגליל התחתון, וכן העיר ברובה "מטפסת" מעט גבוה יותר על גבעות ועל הר כרמי ברכס הרי שגור המקביל לבקעה מדרום. סביבת שגור/בית־כרם יחד עם בקעת סכנין ורכס יטבת מדרום מהווים מבחינה טופוגרפית את החצי הצפוני של הגליל התחתון המרכזי הנקרא לב הגליל, בוֹ העיר כרמיאל היא העיר הגדולה והמרכזית, ולפעמים אזור זה משתייך גבולית לאזור הגליל המערבי. כרמיאל הוקמה בשנת 1964 והוכרזה כעיר בשנת 1986 ויקיפדיה
מתוך: אלקה טובישביץ מספרת על החיים בכרמיאל
כשאשכנזיה יקית פוגשת מרוקאי
מפגש בין יהודיה ממוצא אשכנזי (מדינות אירופה, ארה"ב...) ליהודי ממוצא ספרדי(מרוקו, מדינות ערב)
מתוך: כשאשכנזיה יקית פוגשת מרוקאי
כשרות
המונח כשרות מתייחס למערכת כללים הקובעת מהם סוגי המזון המותרים והאסורים באכילה. (ויקיפדיה)
מתוך: צפת עיר הולדתה של שמחה
כתאב
חדר (כֻּתַאבּ)Submit הוא מסגרת הלימודים הממוסדת לילדים שנוצרה בקהילות היהודיות בתפוצות בימי הביניים. החדר היה "מוסד הלימודים הראשוני והיסודי המשותף לכל ילדי ישראל" - בעיקר לבנים,Submit ונועד להקנות כישורי קריאה בעברית כבסיס ללימוד תפילה וברכות ולקריאת חמישה חומשי תורה (בליווי תרגום).Submit הלימוד בחדר היה מבוסס על קריאה בקול ועל שינון, ותכניו המרכזיים היו משותפים לקהילות היהודים בארצות האסלאם ובאשכנז.
מתוך: האיש שנולד להיות מנהיג
כתב וצלם צבאי
כתב צבאי הוא עיתונאי, כתב שטח (קורספונדנט) המדווח מאירועי מלחמה וסכסוך, הגדרה זו כוללת גם צלמי עיתונות העוסקים בתיעוד ודיווח מזירות לוחמה באמצעות צילום מלחמה. כיוון שמטרתו של הכתב הצבאי היא להביא את הידיעות או את התמונות הטובות ביותר והמעניינות ביותר, הוא נוטל על עצמו לעתים קרובות סיכונים בלתי סבירים. כתב צבאי יכול להתלוות לצד לוחם אחד ולסקר את הסכסוך באופן חד-צדדי או להיות נייטרלי ולנסות לסקר את הסכסוך באופן שיקיף את כל הצדדים הלוחמים.
מתוך: ב-4 נובמבר 1995 שלח יצחק רבין מכתב ברכה לסבא ליום הולדתו
כתב רש"י
כתב שדומה לעברית , אך יש בו מספר אותיות שהן שונות. עיצוב מיוחד של אותיות שהיה נהוג בקרב יהודי ספרד בתקופת ימי הבינים.
מתוך: איך עבדתי על המורה לתנ"ך שלי
כתובה
הכתובה היא מסמך המפרט את התחייבות הבעל כלפי אשתו בימי נישואיהם או לאחר הפסקתם. הכתובה נחתמת במועד הנישואין ונקראת מתחת החופה.
מתוך: חתונה עם הפסקה