מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

הנס של סבתא שלי

בית משפחת שדליסק

שמע שתהיה מלחמה, לקח את האח הקטן (שמוליק) וברח. אמו כעסה עליו ורצתה שיחזיר אליה את שמוליק. בעלי הצטער עד יום מותו שלא לקח אותו. הוא ביקש מהוריו לברוח אך הם לא האמינו לו שמלחמה אכזרית מתקרבת, וכך הם נספו בשואה. בזמן המלחמה בעלי ברח עמוק לתוך רוסיה ושהה שם עד שגיסו אותו לצבא הרוסי, שם הוא שירת בתפקיד גשש עד סוף המלחמה. באמצע השירות נפצע קשה בעורף וברגל וניתחו אותו באמצע שדה הקרב (ע"י רופאה יהודייה). רסיסים נשארו בגופו עד סוף ימיו, והרבה זמן היה צולע והיה הולך עם קביים. אחרי המלחמה הוא הגיע לעיירה שלו אך כולם הושמדו. הדירה הקטנה שלהם נתפסה על ידי אוקראינים, הוא ראה שאין לו מה לעשות בלוצק אז הוא הגיע לעיר למברג. שם הוא פגש פרטיזן יהודי, הפרטיזן ישר קלט אותו והזמין אותו לביתו, לאשתו וילדתו. המשפחה של הפרטיזן היגרה לארגנטינה, וכל רצונו היה להגיע לארץ והוא הצטרף לקבוצה, ואחרי מסע קשה באלפים, הגיע לצפון איטליה, למילאנו. שם עזר לארוז נשק בארגזים ולשלוח לארץ, לבסוף הגיע עם סירה לארץ בשנת 1949. בארץ הוא היה ממייסדי המושב "בית אלעזרי" ומכיוון שהוא היה מומחה למכונות חקלאיות, הוא היה האחראי על שטחי הפלחה ועיבד אותם.

ההיכרות שלנו: אני ממקימי המושב בית אלעזרי. שם פגשתי את בעלי, אהרון. ממבט ראשון היינו ידידים בלב ובנפש. כשגמרתי תיכון, מיד התחתנו, ולאט הקמנו ביחד משק חלב. אחרי שנתיים (בשעה טובה) נולדה ביתנו הברוכה טובה, היינו מאד מאושרים כי אהבנו מאד ילדים. לאט לאט בנינו לנו בית, (בבית אלעזרי). לאחר שנתיים וחצי נולד לטובה אח בשם יורם (כיום יהורם). אחרי 12 שנה נולד בן הזקונים במשפחתנו, דורון. היינו מאושרים שביחד הקמנו דור חדש, דור המשך, שישלים לנו את המשפחה החסרה. חנהל'ה שדליסקר-סבתא של סבתא אחרי  58 שנים, נמצאו הבית והקבר…ועכשיו יש סיפור  ניהלה את המפעל לחומרי בניין וברזל,  גידלה חמישה ילדים, אפתה עוגיות מיוחדות בחגים ושלחה לעניים.  הבית היה פתוח לכל מי שאין לו היכן לישון ולאכול. אספה תרומות להכנסת כלה במטפחת שחורה: כל אחד תרם ואף אחד לא ראה כמה חינכה את המשפחה לאהבה ומסירות לזולת  צדקת שהעניקה לכל המשפחה ערכים של אמת וכח להתמודד עם קשיים——-שורשים מעצימים לכולנו!!!!! המסע לפולין: המסע לפולין הוביל אותה לגלות את שורשי הכח של המשפחה· סבתא שלה הייתה אמיצה, חזקה, חכמה, וטובת לב· היא מקור הכח של ראובן שריד (אבא של סבתא) לשרוד את אושוויץ, מאוטהאזן, לעלות בספינת מעפילים, ולהילחם במלחמת השחרור בגליל העליון· להיות אוהב הזולת ואוסף מעשים טובים· להיות אבא וסבא נפלא לסבתא שושי ולאמא נועה (אמא של נוה)

קישור לסיפור: "התמונה האבודה"

מילון

תנועת נוער
תנועות הנוער הנן ארגוני נוער מיוחדים שקמו במאה ה-19,על רקע המשברים החברתיים-תרבותיים שפקדו את אירופה, כביטוי לתרבות נוער ייחודית, שעסקו בחינוך בלתי פורמלי.

ציטוטים

”סבתא רבה העניקה לכל המשפחה ערכים של אמת וכח להתמודד עם קשיים-------שורשים מעצימים לכולנו!!!!!“