מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

סבא ראובן ברגר ז"ל נפטר במהלך תיעוד סיפורו

אני וסבא רוקדים
סבא ראובן
סבא השתתף בכל מלחמות ישראל

שלום קרואים לי נועה פישמן , אני בת 12 ושמונה חודשים (ינואר 2010). אני גרה בישוב כוכב יאיר – צור יגאל , בחטיבת הביינים על שם אילן רמון . בלוג זה מוקדש לסבא ראובן באהבה גדולה .
 
 

סבא מספר שכשהתחילה מלחמת העולם השנייה הוא היה בן שנתיים והגרמנים סילקו אותו ואת משפחתו לאזור הנקרא טרנסניסטריה השייך לאוקרניה . 

הביקור באו הגרמנים ואספו את כל היהודים באזור לכיכר המרכזית ( מול ביתי ), כשבני ביתי ממשיך סבא : " במהלך המלחמה נדדנו ממקום למקום ולמעלה ממחצית ממשפחתי ניספתה . יום אחד ביקרתי את לבדי אצל דודתי ובזמן הבחינו בכך מייד עלו לעלית הגג והציצו דרך והם פתאום ראו אותי ואת דודתי והיו משוכנים שבאיזה שהוא שלב הגרמנים יתחילו לירות , ואז דודי יצא מהבית והשתחל דרך קהל האנשים לקח אותי וברח , בסופו של דבר דודתי ניצלה מפני שהגרמנים לא ירו ."

בזמן נדודיהם של משפחת סבי הצטרף אביו שלמה לצבא הרוסי וסבא נשאר לבד עם אימו ואחיו הגדול אהרון .סבא מספר : " בסוף המלחמה הגענו לבוקרשט עיר הבירה של רומניה ושם למדתי מכיתה א' עד כיתה ד' . מכיוון שאבי היה בצבא הרוסי קיבלנו דירה טובה , ואבי קיבל עבודה טובה .

בשנת 1947 החלה נטייה לעלות ארצה , אבל אבי לא יכל להגיש בקשה לעלות לארץ מכיוון שהיה קצין בצבא הרוסי ולעלות ארצה היה נחשב כבגידה . "

אחיו הגדול של סבא אהרון היה בתקופה זאת בן 16 ולמרות גילו הצעיר החליט שהוא יעלה לארץ . אהרון עלה ארצה עם חברים של הוריו של סבי . ממשיך סבי : " לאחר שנתיים הגיש אבי בקשה לעלות ארצה , במשך שנה חיינו בפחד שיתפסו אותנו מהצבא הרוסי אבל לאחר שנה קיבלנו את אישורי העלייה לארץ , ארזנו מעט מזוודות והעברנו אותם בסתר לחברים של הוריי שגם הם עלו ארצה .

"השנים הראשונות בארץ היו קשות " מספר סבי , וממשיך " לא היה לנו הרבה כסף ומצבו כלכלית לא היה טוב , חגיגת הבר מצווה שלי הסתכמה בעלייה לתורה ובמסיבה צנועה עם מעט מאוד חברים . "

 
פרק ב' – העלייה ארצה

כאשר הגיעה סבא ארצה הוא אינו ידע את השפה העיברית וכתוצאה מכך היה לו קשה בלימודים ובכל . סבא מספר לי שהוא השקיעה מאמצים רבים בלימודים, וכתוצאה מכך הוא קפץ מכיתה ד' לכיתה ו' ומכיתה ו' לכיתה ח' .

 

בתיכון הכרתי את חברתי הראשונה ביאנקה (ברכה) גולדברג שכיום היא אישתי (ברכה ברגר ) שנינו התחתנו לקראת סוף שירותי הצבאי .בצבא התגייסתי לחייל השיריון בתפקיד מפקד הטנק . השתתפתי בארבע מלחמות ישראל . מלחמת סיני – בשנת 1956, מלחמת ששת הימים – בשנת 1967. מלחמת ההתשה – בשנת 1970, מלחמת יום כיפור – בשנת 1973.

פרק ג – השנתיים האחרונות בחיי סבא

לפני שנתיים , התגלה אצל סבא גידול סרטני באזור עצם הזנב. הוא החל לעבור טיפולי הקרנות אך הם רק החמירו את המצב . לאחר מכן נמצאה כימוטרפיה מתאימה והוא החל בטיפולים אחת לשלושה שבעות. המטרה הייתה להגיע לשניים עשר טיפולים ולהפסיק, אך בטיפול השלישי החל סבא להרגיש לא טוב, ולמרות שחשש ששערו ינשור הוא לא נשר ורק נהפך משחור ללבן . הטיפולים המשיכו אך לקראת הטיפול השמיני הרופאים החליטו להפסיק בכימוטרפיה כי הגידול לא קטן . בכל הזמן הזה סבא לא הראה שקשה לו ושהוא סובל אך כל המשפחה ידעה שקשה לו. לאחר מכן נשלחה ביופסיה של סבא לארה"ב במטרה למצוא לו כימוטרפייה אחרת ומתאימה. לאחר שנמצאה כימוטרפיה מתאימה החל לקבלה אך לאחר כמה שבועות חטף דלקת ריאות והתאשפז בבית החולים . לפני כשלושה שבעות בתאריך ה-091226 ביקרתי את סבא בבית החולים , הוא היה מאושפז במחלקה של חשודים בשפעת החזירים והיינו צריכים להיות עם מסכות כדי שלא נידבק , אינ וסבא דיברנו על בית ספר ועל המשפחה, זאת הייתה הפעם האחרונה שראיתי אותו. בכל הזמן ששהה בבית החולים אמי סבתי, ודודתי שמרו עליו כל יום. בשבוע באחרון התדרדר מצבו למרות שהחלים מהדלקת ראות התגלה אצלו עוד גידול סרטני בכבד . הרופאים אמרו שלא נשאר לו עוד הרבה זמן והוחלט להעביר אותו להוספיס , מקום שמשפר לך את איכות החיים לקראת הסוף . ביום חמישי התדרדר מצבו מאוד והוא אפילו לא יכל לפקוח את עינוי, ביום שבת בערב התדרדר מצבו עוד יותר וכל משפחתי חוץ ממני נסעו לבית החולים חיבקו , החזיקו וליטפו אותו . ביום ראשון לפנות בוקר בשעה 5:30 נפטר סבא. שלושה ימים קודם לקחו אותו אבי , אימי ודודיי לשתות בירה קרה בקניון שליד בית החולים הוא נהנה וחייך ואפילו הצטלם, אני שמחה שהייתה לי את הזכות להכיר ולהנות עם סבא כל כך נפלאה והעבודה הזאת מוקדשת לו .

*** פרק זה נכתב בזמן השבעה על סבא ***

עוד על  סבי בקישור לבלוג המוקדש לו באהבה רבה.

מילון

צ'רנוביץ
צ'רנוביץ היא עיר מחוז באוקראינה, השוכנת על גדת הנהר פרוט, סמוך לגבול עם צפון רומניה, כ-650 ק"מ מן הבירה קייב. שטח העיר כ-150 קמ"ר.

ציטוטים

”במהלך התיעוד, סבא נפטר, פרק ג' נכתב בזמן השבעה על סבא“