מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

סבא מרדכי מאירסון מאור נהג המשאית של מושב חרות

סבא יוסי והנכדה רותם
סבא יוסי במשאית של סבא רבא מרדכי
המשאית במשפחת מאור

קיבוץ רמת הכובש

סבא רבא שלי נולד בגרמניה, בשנת 1911, בעיר רוסטוק. בשנת 1933 עלה לארץ והגיע ישר לקיבוץ רמת הכובש. בהתחלה לנו באוהלים ואחר כך בצריפים.

סבא מרדכי וסבתא יטי מגיעים מגרמניה לארץ ישראל

סבתא וסבא רבא שלי הכירו בהכשרה בגרמניה, אבל סבא רבא מרדכי עלה לארץ לבד כיוון שסבתא יטי לא קיבלה סרטיפיקט (אישור לעלות לארץ ישראל). כשקיבלה את האישור עלתה לארץ עם חברותיה הטובות מהעיר לייפציג  באונית המעפילים "ולוס".

המפגש המרגש ברמת הכובש בשנת 1930

סבא מרדכי הכין לסבתא יטי אוהל למגורים וכשהיא באה לקיבוץ הייתה המומה מכך. בשתי פינות האוהל הציבו שתי מיטות סוכנות ולידן העמידו שני פחים ועליהם מנורת נפט. סבא נתן לסבתא יטי פיג'מה ורודה וסיפר שכל החפצים שהביא מהבית נלקחו למחסן הקיבוץ. בשנת 1934, סבא וסבתא התחתנו. ירח הדבש  היה כמה שעות בכותל המערבי בירושלים.

לינה משותפת

הילדים בקיבוץ  לא גרו עם ההורים אלא בבתי תינוקות וילדים לפי גילאים. ליטי היה מאוד קשה עם הרעיון הזה שלא היא תגדל את ילדיה. היא סבלה מאוד מכך וביקשה  ממרדכי בעלה כמה וכמה פעמים לעזוב את הקיבוץ. בשנת 1948, החליטו מרדכי ויטי לעזוב את הקיבוץ ולעבור למושב חרות.

מעבר מקיבוץ רמת הכובש למושב חרות

סבתא יטי שכנעה את סבא לעבור לגור במושב חרות. סבא מרדכי היה נהג המשאית של המושב וסבתא יטי עבדה בגן הילדים כעוזרת. בהמשך הייתה גננת.

התחלה חדשה במושב חרות סבא מרדכי  נהג

באחד הימים פנה מזכיר המושב (לבקוביץ) מרמתיים לסבא מרדכי לעבוד בתור נהג המשאית. בהתחלה היה קשה מאוד למרות שקיבלו את משפחת מאירסון בכבוד וברצון לעזור עד כמה שניתן .המשפחה החדשה במושב קיבלה בית ישן שהתנאים בו היו קשים.

סבא מרדכי נהנה לנהוג על המשאית שקיבל ממושב חרות.

סבא מרדכי והמשאית!

סבא מרדכי לימד את סבא יוסי נהיגה נכונה מהי. סבא קיבל הרבה פעמים תעודת נהג זהיר ממשטרת התנועה בכפר סבא.

עד היום סבא יוסי נוהג בזהירות ובבטחה כפי שלמד מסבא מרדכי. באחת הנסיעות לתל אביב סבא מרדכי החנה את המשאית במקום אסור וקיבל דוח משוטר. סבא יוסי, שהיה ילד צעיר מאוד, התחיל לבכות והשוטר ויתר על הדוח.

סבא יוסי אהב מאוד את המשאית וניקה אותה מידי יום ביומו.

סבא רבא מרדכי נהג וסבא יוסי עוזרו הנאמן

סבא יוסי הצטרף לסבא מרדכי בהרבה מאוד נסיעות במיוחד בלילות, מגיל מאוד צעיר. הוא אהב מאוד לנסוע איתו לעזור לו בכל תחומי הנהיגה, היה מנקה את המשאית ועוזר לו להעמיס ולפרק את התוצרת של חברי המושב.

סבא היה נהג חרוץ ונאמן, אהוב מאוד על האנשים במושב. הוא הסיע פועלים ואף הוביל את התוצרת החקלאית ברחבי הארץ. כמו כן, היה מוביל חפצים אישיים מתל אביב לחברי המושב. בשבתות בקיץ היה מסיע את האנשים והילדים מהמושב לים. היו קונים כרטיסי נסיעה במזכירות. סבא יוסי מספר שהוא היה מסדר את הספסלים על המשאית ופורס את הברזנט על הגג של המשאית נגד השמש. הרבה פעמים סבתא  יטי הייתה מצטרפת לנסיעות לתל אביב ובזמן שהיו מפרקים את הסחורה הם היו מטילים בחוף הים בתל אביב.

התאונה הנוראית!

בשלישי בספטמבר שנת 1962 בשעות הבוקר נסע סבא רבא  לקיבוץ נאות מרדכי בגליל כדי להביא למושב שקי אספסת, בחוזרו מהקיבוץ למושב חרות קרתה בעיה בבלמי הרכב העמוס ומרדכי לא היה יכול להתגבר על התקלה, הרכב קיבל תאוצה בירידה ולמרדכי לא הייתה ברירה והוא קפץ מהמדרגה של האוטו על אבן גדולה ונהרג. (המקרה הנורא קרה שבוע אחרי שמיכה התחתן (אח של סבא שלי יוסי).

איך סבתא יטי הגיבה אחרי התאונה הנוראית

סבתא יטי הבינה שלמרות האסון הכבד היא חייבת לתפקד כרגיל כדי להקל על ילדיה ולהקטין כמה שאפשר את השפעת האסון. מידי שנה כל המשפחה מתאספת במקום התאונה בגליל. את המצבה הקימו  מהשאריות של המשאית.

הזוית האישית

הנכדה רותם: בחרתי להכין מצגת על סבא רבא שלי, כי סבא שלי יוסי סיפר לי הרבה מאוד עליו וכמה היה קשור אליו. הוא מתגעגע אליו עד היום וכל יום ניזכר בו וחושב עליו הרבה. סבא גם לקח אותי לקיבוץ רמת הכובש בו נולד. כמו כן אבא שלי מודי, מרדכי, נקרא על שמו של סבא מרדכי.

הסבא יוסי: מאוד מרגש אותי להכין את המצגת עם רותם, נכדתי, כי היא תמיד מעוניינת לשמוע על ילדותי ומקשיבה לסיפורים שלי מהעבר ועל הקשר המיוחד עם אבא שלי

מילון

לינה משותפת
הילדים בקיבוץ לא גרו עם ההורים אלא בבתי תינוקות וילדים לפי גילאים

רמת הכובש
רָמַת הַכּוֹבֵשׁ הוא קיבוץ בשרון הדרומי, 7 ק"מ צפונית-מזרחית לכפר סבא, בתחום המועצה האזורית דרום השרון. הקיבוץ עלה על הקרקע באוגוסט 1932, לאחר שבע שנות הכשרה בפתח תקווה וכפר סבא. ויקיפדיה

ציטוטים

”את המצבה לזכרו של סבא מרדכי הקימו מהשאריות של המשאית.“