מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

מסע בין יהדות לנצרות בבריחה מפולין לבלגיה

ברכה אונגר ואריאל שפי
המשפחה שהצילה את ברכה
חבה את חיי לנוצרים אדוקים מבלגיה

ברכה אונגר נולדה בשנת 1935 בעיר ריפין שבפולין. כאשר פרצה המלחמה הייתה בת חמש ואז הגרה המשפחה, אמא דבורה, אבא יעקב, אחותי מרים וברכה לבלגיה. 
 
   
 
מתוך חרדה לשלומן של ברכה ומרים מסרו אותן ההורים לארגון יהודי אשר אסף ילדים ושלח אותם לבתים של משפחות נוצריות. בכפרים ברחבי בלגיה כדי להצילם. מרים אחותה הסתרה אצל משפחה בלגית וברכה אצל משפחה אחרת. כך נפרדה ברכה מהוריה ומאחותה כשהיא בת שבע שנים ונמסרה למשפחה נוצרית באחד הכפרים.
 
ברכה אומצה כבת משפחה, זכתה ליחס חם ואף הוטבלה. "הכנסייה היא זיכרון חזק אצלי, חלק מהחיים שלי, היה לי מזל " המשפחה שהסתירה את ברכה הייתה מאוד אדוקה. ברכה זוכרת שהם לא היו איכרים. האישה תפרה כובעים  והאיש עבד אך לא בחקלאות.
 
ברכה ידעה שהיא יהודייה ושאף אחד לא צריך לדעת זאת אך הייתה בעיה כי היא דיברה רק צרפתית ולא ידעה פלמית, השפה שהם דיברו. עם הזמן גם למדה את השפה וכל שלושת השנים של שהותה שם גדלה כבת בית לכל דבר יחד עם ילדי המשפחה. "הייתי בת בית אצל המשפחה הנוצרית האדוקה בכפר הבלגי" . 
 
הוריה נהגו לבקרה במהלך השנה הראשונה, אך  בשנת 1943 נלקחו לאושוויץ, אמה נספתה במחנה ואביה ניצל. כשהסתיימה המלחמה, דודתה של ברכה שהסתתרה בבריסל, באה לקחת אותה מהמשפחה הנוצרית והחזירה אותה לאביה אשר חזר מהמחנות.
 
לאט ובהדרגה חזרה ברכה ליהדות. מידי פעם אביה היה לוקח אותי לכנסייה כי הבין שהכנסייה הייתה חלק חשוב בחייה. אחרי המלחמה פגשה ברכה ילדה אשר הסתתרה גם היא בין נוצרים, במנזר ועד היום הן בקשר. גם עם ילדי המשפחה שהצילה את ברכה שומרת על קשר הדוק וחם ובחגים הם נוהגים לשלוח זה לזה  גלויות ברכה. 
 
בשנת 1949 ברכה עלתה לארץ, במסגרת עליית הנוער, והגיעה לקיבוץ דגניה א'.  ברכה עבדה שם בלול וכשהתגייסה לצבא עזבה את הקיבוץ. בהמשך, ברכה עברה קורס מטפלות בויצ"ו ועבדה כמטפלת בבית החולים אסף הרופא שם הכירה את בעלה ראובן.
 
ברכה וראובן גרים ביובלים ולהם 6 נכדים: אן, אביב, איריס, אריאל, ארדן ויובל.
העשרה
טבילה לנצרות: "טקס בסיומו מצטרף האדם לדת הנוצרית. בנצרות, הטבילה היא הטקס המכניס את המאמינים אל הכנסייה, והוא אחד משבעה סקרמנטים מרכזיים בנצרות".
 
פלמית: "וריאציה של השפה ההולנדית המדוברת בחלקה הצפוני של בלגיה שם מתגוררים רוב הפלמים. ולנדית (Nederlands) היא שפה אירופית המשתייכת לענף השפות הגרמאניות המערביות במשפחת השפות ההודו-אירופיות. ההולנדית מדוברת כשפת אם בפי למעלה מ-23 מיליון אנשים ברחבי העולם, מרביתם תושבי הולנד (15 מיליון) ובלגיה (6 מיליון). ."
 
ויצו: " ויצו wizo  ראשי תיבות באנגלית של ארגון נשים ציוני בינלאומי, women's international zionist organization) הוא ארגון נשים יהודיות בישראל ובעולם. הוקם ב-1920 בבריטניה על רקע ההתעוררות הציונית והענקת זכות הבחירה לנשים בריטניה ב-1920".
תשע"ו, 2015

מילון

הטבלה
טקס בסיומו מצטרף האדם לדת הנוצרית. בנצרות, הטבילה היא הטקס המכניס את המאמינים אל הכנסייה, והוא אחד משבעה סקרמנטים מרכזיים בנצרות.

פלמית
וריאציה של השפה ההולנדית המדוברת בחלקה הצפוני של בלגיה שם מתגוררים רוב הפלמים. ולנדית (Nederlands) היא שפה אירופית המשתייכת לענף השפות הגרמאניות המערביות במשפחת השפות ההודו-אירופיות. ההולנדית מדוברת כשפת אם בפי למעלה מ-23 מיליון אנשים ברחבי העולם, מרביתם תושבי הולנד (15 מיליון) ובלגיה (6 מיליון).

ויצו
ויצו wizo ראשי תיבות באנגלית של ארגון נשים ציוני בינלאומי, women's international zionist organization) הוא ארגון נשים יהודיות בישראל ובעולם. הוקם ב-1920 בבריטניה על רקע ההתעוררות הציונית והענקת זכות הבחירה לנשים בריטניה ב-1920.

ציטוטים

”הכנסיה היא זכרון חזק אצלי, חלק מחיי, היה לי מזל“