מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

העופר- ג'ודי (יהודית) שרון

יצירה משותפת של ג'ודי והבנות
גודי וקסם בכתיבת הסיפור
עופר מתנה מהבדואים

שמי ג'ודי (יהודית) שרון, אני משתתפת השנה בתכנית הקשר הרב דורי עם התלמידות קסם ושקד. סיפורי עוסק במחווה תרבותית הקשורה אל העם הבדואי, ועל קשר מעניין של משפחתי ושלי.

בעלי יצר קשרים ידידותיים עם בדואים במדבר באזור יהודה ושומרון. אני והמשפחה הלכנו לבקר אותם. גם הם היו מבקרים אותנו בבית. לפעמים הבדואים היו נותנים לנו מתנות, למשל – לפני בר המצווה של הבן שלי הם הביאו לנו גדי. שלחנו בחזרה את הגדי, כי לא רצינו לגדל אותו אצלנו בבית.

יום אחד הם הגיעו עם עופר – כמתנה שאפשר לאכול. הילדים שלי מאוד התלהבו ושמחו. העופר שקיבלנו חשב שאני אימא שלו ועקב אחריי לכל מקום. לא ידענו איך להאכיל אותו, אז נתנו לו חלב, שלא היה טוב בשבילו. אחר כך למדנו שעופר שותה רק חלב עיזים.

החלטנו לקחת אותו לגן החיות כדי שיטפלו בו. חזרנו לבקר אותו בגן החיות כדי לדעת שמטפלים בו טוב וראינו שהוא במקום שמתאים לו.

הזוית האישית

יהודית: החוויה שנהניתי ממנה היא כשעשינו יצירה משותפת ביחד, הרגשתי שהיה שיתוף פעולה.

שקד: נהניתי במיוחד מהפעילות לט"ו בשבט בה כל אחד צילם פרי או ירק בזוויות שונות והשאר היו צריכים לנחש מה הירק או הפרי.

קסם: נהניתי במיוחד כשעשינו ארוחת בוקר משותפת ואני הכנתי עוגת ביסקויטים.

יהודית שרון תרמה סיפור נוסף למאגר, לקריאתו לחצו על הקישור: 

הקשר של המשפחה למדינה

מילון

מנהג מנהג תרבותי בדואי
לבדואים יש מנהג להביא כבש או עופר כמתנה כשבאים להתארח או לארועים.

אַיָּלִיִים
משפחה של יונקים מעלי גירה בסדרת מכפילי פרסה. בעלת 16 סוגים ו־36 מינים. הנקבה ממליטה שני עופרים בכל המלטה, ולעיתים רחוקות היא ממליטה שלושה. העופר נשאר עם האם במשך שנה לערך. זכרים לרוב לא רואים יותר לעולם את אמם, בעוד שנקבות לעיתים חוזרות לאמן יחד עם עופריהן שלהן, ויחד הן מקימות עדרים קטנים. (ויקיפדיה)

ציטוטים

”העופר עקב אחרי לכל מקום וחשב שאני אימא שלו “