מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ברכבת המוות לשום מקום

קשר רב דורי בביה"ס כרכור
בחרנו בשירו של יהודה פוליקר (ויקיפדיה)
איך סדק אחד יכול להציל חיים

ב-29 ליוני 1941 בבוקר הגיעו השוטרים הרומנים אלינו הביתה. אחרי שפרצו את הדלת, התחילו לשבור ולגנוב מכל הבא ליד. איתם באו גם אזרחים רומנים ששדדו לנו את הבית והרביצו לנו. השוטרים לקחו את אבא שלי ואותי לתחנת המשטרה. בדרך הרביצו לנו. בדרך ראינו אנשים שוכבים ברחובות. רק בשלב מאוחר יותר הבנתי שאלו יהודים שנהרגו בפרעות.

במשטרה ישבנו על הרצפה בחצר במשך שעות רבות. כל הזמן הגיעו עוד ועוד יהודים. כשכבר לא היה מקום בחצר המשטרה, הצעידו אותנו עד לתחנת הרכבת. בדרך התושבים הנוצרים של העיר הרביצו לנו וזרקו עלינו אבנים וחפצים שונים.

כשהגענו לתחנת הרכבת ראינו שמעלים את כולם לקרונות משא אטומות, מעץ, ללא חלונות. את אבי ואותי העלו לקרון בין הראשונים. אבי שהבין כנראה מה שהולך לקרות חיפש ומצא סדק קטן בין לוחות העץ של הקרון. הוא תפש אותי והצמיד אותי לסדק ואמר לי בשום אופן לא לזוז ממנו לא משנה מה קורה. הקרון התמלא במהירות. היו בו מעל מאה איש. היה מאוד צפוף, כולם היו צמודים אחד לשני ואי אפשר היה לזוז או לשבת. כשסגרו את דלת הקרון היה חושך מוחלט. כבר לא ראיתי את אבי. כשקראתי לו הבנתי שהוא כבר לא לידי. הוא חזר ואמר לי לא לזוז מהחריץ.

החום והמחנק בקרון היו קשים מאוד כבר דקות בודדות מהרגע שסגרו את הדלתות. נצמדתי בכל כוחי לסדק עם שפתי ושאפתי אויר דרך החריץ. הרכבת לא זזה זמן רב מאוד. אנשים החלו להתעלף מהחום ומהמחנק. אחרי המון זמן הרכבת החלה לנסוע ונסעה כמה שעות טובות. החום, המחנק והריחות בקרון היו בלתי נסבלים. מי שיכול היה לזוז קצת הוריד את הבגדים בגלל החום. בשלב מסויים איבדתי קשר עם אבי. אחרי נצח הרכבת נעצרה, אבל עבר עוד נצח עד שפתחו את דלת הקרון. כשהדלת נפתחה, נורה צרור לתוך הקרון ואז נהיה שקט. אחר כך הגיעו אנשים שהיו צריכים לפנות את הגופות מהקרונות.

ברגע שהיתה לי ההזדמנות קפצתי מהקרון ורצתי בכל הכח והמהירות בלי להסתכל אחורה. למזלי לא היה שוטר בקרבת הקרון כך שהצלחתי לברוח בלי שיירו בי. רצתי עד החורשה הקרובה שם פגשתי את חברי הטוב וולדי. ביחד המשכנו עד החווה הקרובה, שם נתנו לנו אוכל ושתיה ומקום לישון למשך מספר ימים. אחר כך המשכנו לפודו-אילואי. לשם, לבית הכנסת בעיר, הגיעו היהודים שניצלו מרכבת המוות. וולדי ואני נלקחנו ע"י אחת המשפחות היהודיות והיינו אצלם כמה חודשים לפני שיכולנו לחזור ליאסי.

 

השיר "התחנה הקטנה טרבלינקה" של יהודה פוליקר

השיר נכתב על ידי המשורר ולדיסלב שלנגל בגטו ורשה והיה כמעין סימן אזהרה ליהודי הגטו על הצפוי להם במחנה טרבלינקה (הנסיעה לשם נמשכת "חיים שלמים עד מותך" ו"בעבור מליון לא תקבל כרטיס חזור"). השיר פשוט מעלה זכרון של האירוע אותו חוויתי בזמן אירועי רכבות המוות ביאסי שברומניה. הוא מדבר על הגורל האכזר שחיכה למי שעלה לרכבת. היום השיר הזה הוא שיר זיכרון בשבילי. זיכרון יכול להישכח – אבל כשהזיכרון נכתב בשיר הוא מונצח לעד.

 

התחנה הקטנה טרבלינקה יהודה פוליקר מילים: ולדיסלב שלנגל לחן: יהודה פוליקר תרגום: הלינה בירנבאום

 

הזוית האישית

יואב השתתף, יחד עם נכדתו, בתכנית הקשר הרב-דורי בבית הספר היסודי כרכור, בשנת תשע"ח. יואב בחר לספר על זיכרון חזק שאינו מרפה ממנו.

מילון

יהודה פוליקר
יהודה פוליקר (נולד ב-25 בדצמבר 1950 כליאונידס פּוליקארי) הוא זמר, מוזיקאי ויוצר ישראלי, היוצר במגוון סגנונות ובנושאים הקשורים לחברה הישראלית. פוליקר פרץ לתודעה הציבורית כסולנהּ ומנהיגהּ של להקת הרוק "בנזין" בשנות השמונים. לאחר פירוקה פנה לקריירת סולו מגוונת, המשלבת רוק, פופ ומוזיקה עממית יוונית. מלבד שירה, פוליקר גם מנגן במספר רב של כלים, מלחין, הן את שיריו שלו והן עבור אמנים אחרים. הוא כותב שירים, ואף עוסק בציור. חלק ניכר משיריו של פוליקר עוסק בהיותו דור שני לשואה ובטרגדיות אישיות שלו.

ציטוטים

”זיכרון יכול להישכח - אבל כשהזיכרון נכתב בשיר הוא מונצח לעד.“