מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

מ"חל
מתנדבי חוץ לארץ. אנשים אשר באו מארצות אחרות לעזור לישראל בזמן מלחמת השחרור.
מתוך: קורט של זיכרונות
מ"כים
ראשי תיבות: מפקדי כיתות. מפקד כיתה או בקיצור מ"כ, הוא תפקיד של מש"ק (מפקד שאינו קצין) בצה"ל, העומד בראש כיתת לוחמים בחי"ר, הנדסה, איסוף קרבי, מערך ההגנה האווירית או יחידה מובחרת. מפקד הכיתה עבר קורס מ"כים חי"ר ודרגתו היא בדרך כלל דרגת סמל וסמ"ר. בעבר היה רב"ט נושא בתפקיד.
מתוך: מבן לניצולי שואה אל משפחתי של היום
מ.ח.ל (מתנדבי חוץ לארץ):
מח"ל הוא הכינוי שניתן למתנדבים יהודים או זכאי עלייה מהעולם אשר מעוניינים לשרת בצה״ל מבלי לעלות ולקבל אזרחות ישראלית. מסלול מח"ל פתוח עבור נשים בנות 18 עד 20 (כולל) ובנים בני 18 עד 23 (כולל) זכאי עלייה, שמרכז חייהם אינו בארץ ושהו בארץ פחות משנה באופן מצטבר מגיל 16 (שנה וחצי אם היו לפחות שנה במסגרת מוכרת). בנוסף, על הורי המועמדים לא לבצע עלייה או להתגורר בארץ באופן קבוע לפני הגיעם לגיל 20. ויקיפדיה
מתוך: סיפור חיי מהגולה בשוודיה לעלייה לארץ ישראל
מ.ע.צ
נתיבי ישראל ( מ.ע.צ לשעבר- מחלקת עבודות ציבוריות) חברה ממשלתית האחראית לפיתוח תשתיות הכבישים בישראל החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ הינה חברה ממשלתית אשר הוקמה בספטמבר 2003, על פי החלטת הממשלה. הקמת החברה הביאה לסיום תפקידה של יחידת הסמך מ.ע.צ. במשרד התחבורה, לאחר למעלה מ- 86 שות פעילות. עם הקמתה, החברה קיבלה לאחריותה את מערכת הכבישים הבינעירוניים בישראל, ופועלת על תכנון ופיתוח כבישים חדשים, שיפור תחזוקת הדרכים הקיימות, בטיחות וניהול ובקרת תנועה. באחריות החברה כבישים באורך של כ- 6,500 ק"מ
מתוך: סיפור ילדותה של סבתא יפה אטיאס
מ.צ
משטרה צבאית. חיל בצה"ל שייעודו לשמש הסמכות המקצועית הראשית בתחומי אכיפת התעבורה והמשמעת, הכליאה, החקירות והבידוק הביטחוני במעברים. החיל כפוף לאגף כוח האדם של צה"ל. (ויקיפדיה)
מתוך: הצלחותיו של סבא מוטי שוימר
מ"כים
קורס מפקדי כיתות (מ"כים) הוא קורס פיקודי צה"לי, המועבר במסגרת זרוע היבשה. ייעודו של הקורס הוא הכשרת מפקד הכיתה לפיקוד על כיתת חי"ר במהלך אימוני הטירונות ובפעילות המבצעית ביחידות הלוחמות, באמצעות פיתוח יכולותיו הפיקודיות. בקורס מוכשרים מפקדי כיתות המגיעים מכלל יחידות חיל הרגלים בצה"ל.
מתוך: עירנות שמנעה אסון כבד