מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ד"ר דב (ברנרד) יוסף
"ד"ר דב (ברנרד) יוסף (27 במאי 1899‏[1] – 7 בינואר 1980) היה שר בממשלות ישראל, ולפני כן מעורכי הדין היהודים הבולטים בארץ ישראל בתקופת המנדט והמושל הצבאי של ירושלים בעת מלחמת העצמאות. נודע בתפקידו כשר האספקה והקיצוב בתקופת הצנע, וכונה "שר הצנע".
מתוך: תולדות חיו של מייק וינקלר
ד"ר משה מרזו'ק
ד"ר משה מרזוק היה רופא יליד מצרים ממוצא קראי, אחד מ"נידוני קהיר", שעמדו לדין במצרים בעקבות "העסק הביש"
מתוך: הגירוש ממצרים
ד"ר פייטלוביץ' יעקב
ד"ר יעקב פייטלוביץ' (15 בפברואר 1881, לודז', פולין - 15 באוקטובר 1955, תל אביב), מזרחן, חוקר של יהדות אתיופיה ותרבותה שתרם לבניית הזהות העצמית החדשה של "ביתא ישראל". משך חייו לא ישב במקום אחד וחייו היו סבב של נדודים באירופה, בארץ ישראל בארצות הברית ובאתיופיה. למד שפות אתיופיות בסורבון אצל יוסף הלוי.
מתוך: ד"ר פייטלוביץ' – היהודי שגילה את יהדות אתיופיה
ד"ר בריינה בלוך
נולדה ב- 1902 במרזיץ פולין, לבית בידרמן. בת זקונים למשפחה אמידה ומכובדת. היו לה שני אחים ושלוש אחיות. אחיה עלו ארצה בשנות ה-30. האחיות ובני משפחותיהן נספו בשואה. שפת אמה היתה רוסית, והיא שלטה ב- 7 שפות נוספות. בגיל צעיר נסעה ללמוד רפואה בפראג במימונו של אחיה הבכור, יהושע. סיימה רפואה בבירה הצ'כית ב-1929. בזמן לימודיה פגשה את בנימין בלוך, שלמד מתמטיקה ופיסיקה באוניברסיטה הגרמנית בפראג. ב-1931 נישאו השנים ועברו לבריסל כדי לאפשר לבנימין לעבוד במחלקתו של פרופ' אררה, פיסיקאי בעל שם עולמי בתחום האופטיקה. ברוניה ובנימין שהו בבריסל 3 שנים. שם נולדה בתם הבכורה רבקה. באותם ימים פנה פרופ' חיים ויצמן לפרופ' אררה וביקשו שימליץ על פיסיקאי מתאים להקים ולנהל את המחלקה לפיסיקה במכון זיו שזה עתה קם(לימים מכון ויצמן) . פרופ' אררה המליץ על בנימין. (מתוך "רופאיה של ארץ ישראל 1948-1799", פרופ' נסים לוי, יעל לוי)
מתוך: בתו של מנהל המכון
ד"ר יוזף מנגלה
יוזף מֶנְגֶלֶה (בגרמנית: Josef Mengele‏; 16 במרץ 1911 – 7 בפברואר 1979) היה פושע מלחמה ורופא בגרמניה הנאצית, שביצע בתקופת השואה פשעים נגד האנושות, בהם ניסויים רפואיים באוכלוסיות שונות, בהן באוכלוסיות היהודים והצוענים באירופה. הניסויים שביצע במחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ היו אכזריים מאוד ובניגוד גמור לאתיקה הרפואית. אחת מסדרות הניסויים המפורסמות שלו היא ניסויי מנגלה בתאומים שבוצעו בעיקר בתאומים זהים. (ויקיפדיה)
מתוך: החיוך שהציל את סבתא בשואה
ד"ר ישראל אלישיב
ד״ר ישראל אלישיב (באנגלית: Israel Eliashiv) הוא דיפלומט - שגריר ישראל בדימוס. נולד ב-1931. עלה עם הוריו מרומניה לארץ ישראל (פלשתינה) בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1935. בוגר מחזור ל"ז בגימנסיה העברית הרצליה וגויס לצה"ל בגיל 17 במלחמת השחרור עם יתר ילידי 1931 אשר השלימו לימודיהם ובחינות הבגרות בהפוגה והמשיכו שרותם בצה"ל. במהלך שרותו בחיל האויר סיים את לימודיו בבית הספר לאימונים אוויריים בחיל האויר. לאחר שחרורו משרות בצה"ל למד בבית הספר למשפט וכלכלה בתל אביב, ולאחר מכן עם העברת משרד החוץ לירושלים ,המשיך לימודיו באוניברסיטה העברית בירושלים וקיבל תואר דוקטור למשפטים באוניברסיטה של רומא ב-1957. ויקיפדיה
מתוך: סבי ישראל אלישיב שגריר ישראל בדימוס מספר על עבודתו בשרות החוץ
ד"ר מנגלה
"רופא" נאצי שערך ניסויים אכזריים ביהודים.
מתוך: שורשים
ד'ז
שם של עיירה במחוז תרנסילבניה שברומניה
מתוך: רחל שרף
דִּישׁוֹן
מושב בגליל העליון בין הערים קריית שמונה וצפת וליד הגבול בין ישראל ללבנון והשייך למועצה אזורית מבואות החרמון. היישוב הוקם בשנת 1953 על ידי יהודים ממרוקו וקבוצת רווקים שעלו ממזרח אירופה. מייסדיו תרמו רבות לעיבוי אחיזתה של המדינה הצעירה בגבולותיה בתקופה שהתאפיינה בחדירת מסתננים מלבנון. (ויקיפדיה)
מתוך: סבא סעדיה על כנפי הנשרים
דִיסְלְדוֹרף
(בגרמנית: Düsseldorf; מילולית: "הכפר על נהר דיסל") היא עיר הבירה של מדינת נורדריין-וסטפאליה שבגרמניה והעיר השנייה בגודלה במדינה זו, וכן העיר השביעית בגודלה בגרמניה. בתחומי העיר מתגוררים כ-588,000 תושבים (2010) ובמטרופולין שלה מתגוררים כ-1.5 מיליון תושבים. דיסלדורף, השוכנת לגדות נהר הריין, היא חלק מאזור ריין-רוהר (Rhein-Ruhr), האזור האורבני הגדול ביותר בגרמניה עם 11.3 מיליון תושבים. אזור זה כולל בין השאר את הערים בון וקלן ואת כל ערי חבל הרוהר. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפורו של דן הוא סיפורה של ישראל
דֶּזָ'ה-ווּ
דֶּזָ'ה-ווּ (מצרפתית: Déjà-vu, בתרגום לעברית: "כבר נראה") היא תופעה שבה אדם מרגיש כאילו התנסה כבר בעבר במצב המתקיים בהווה. הדז'ה וו היא חוויה רגעית ובלתי צפויה, ועל אף שזוהי חוויה נפוצה, הידע עליה מועט יחסית. המונח דז'ה וו נטבע על ידי החוקר הצרפתי אמיל בוליק, בספרו L'Avenir des Sciences Psychiques, כאשר היה סטודנט במרכז הצרפתי של אוניברסיטת שיקגו. שמה המדעי של תופעת הדז'ה וו הוא פרומנזיה (מלטינית: "לפני הזיכרון"). (ויקיפדיה)
מתוך: דז'ה – וו של גדי שקלרסקי