מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

שירותו הצבאי של אשר

בהתנדבותי בבית הספר נר הגלבוע
אשר מול אגם קרעון בסיני
סיפור שירותי הצבאי ומימון לימודיי

שמי אשר, שירתי שלוש שנים בצבא ולאחר מכן הייתי בקבע ארבע שנים בחיל ההנדסה. החלטתי להיות שם לאחר שבדקתי איזו יחידה קרבית טובה, ואז כשבאתי להתגייס הגיע אלי קצין והציע לי לבוא אליהם שאלתי אותו 'מה עושים שם?', הוא ענה לי: 'צונחים'. בהנדסה אנחנו עושים  חבלה מיקוש גידור, עשינו עם גשרים ולמשל גשר מעל נחל הירקון בתל אביב גשר בייל. היה לי רובה עוזי השתמשתי בו להגנה. בטירונות עשינו אימונים קשים והתאמנו ברובים. נלחמתי במלחמות של אריאל שרון והיינו הראשונים שהקמנו גשר בכדי לעבור לצד המצרי. כאשר היינו בקורס קצינים השתמשתי ברימונים ולימדתי את החיילים להשתמש ברימון יד. הייתי מאוד זהיר כי לימדתי חיילים להשתמש ברימון יד ונזהרתי לא להיפצע. כאשר הייתי בחרמון אחד החיילים נפצע מהרימון בגלל תקלה טכנית.

הייתי קצין, לכן לקראת סוף שרותי ביקשו שאחתום קבע. הייתי בצבא קבע שלוש שנים  ושירתי בפיקוד דרום, לכן עשיתי בחינות להתקבל לאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ואכן התקבלתי ללימודי "הנדסה כימית". את שנת הלימודים הראשונה מימנתי משירותי בקבע. בתום שנה א' עבדתי במפעלי ים המלח וכך מימנתי את שנת הלימודים השנייה. בתום שנה ב' עבדתי במפעלי ים המלח כך מימנתי שנת לימודים ג'.בסיום שנת הלימודים השלישית יצאתי לחילופי סטודנטים בגרמניה במכון לאנרגיה גרעינית במעבדה בעיר יוליך. למען מימון שנה ד' עבדתי במפעל  "מכתשים", הוא היה ממוקם בקרבת באר שבע, שם עבדתי כאחראי משמרת בלילה, כדי לא להפסיד  לימודים. בסוף שנת הלימודים הרביעית והאחרונה היה מרצה בשם דוקטור אפשטיין, הוא היה אחראי על המעבדה של מפעלי ים המלח. פניתי אליו ושאלתי אם אוכל לעבוד במעבדה. הוא הסתכל עלי והזמין אותי לחתום על חוזה עבודה, כך מיד התחלתי עבודה עם סיום הלימודים. אז התחתנתי ונולדו לנו שני בנים ושתי בנות. שלושה מהם מהנדסים. לאחר שלוש שנים השלמתי תואר נוסף. לאחר שש שנות עבודה עברנו למושב רמת צבי. בחודש אוגוסט שנת 1978 אחרי שנה במושב התקבלתי לעבוד ברפא"ל.

היום אני מתנדב לעזור לתלמידים בבית הספר נר הגלבוע. אני מאוד נהנה. אני יוצא להרבה טיולים בשבילי ישראל.

הזוית האישית

אשר אמיר השתתף בתכנית הקשר הרב דורי ותועד על ידי ליאם אסולין אושר פרץ. התכנית נערכה בבית הספר נר הגלבוע בישוב גן נר, התשע"ט.

מילון

הנדסה
תחום העוסק בתכנון, ייצור ובניית מבנים, מכונות, מוצרים וכד'.

ציטוטים

”כימייה - מדע החיים“