מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

עם רדת הגלים

איש של בית
זה רק מראה שאין משמעות לגיל...
איך הכל התחיל

נולדתי בישראל בשנת 1933, הורי הגיעו מבולגריה ועלו להתיישבות באותה שנה באדמות וואדי חוורות. הם עסקו בייבוש ביצות ובנטיעת אקליפטוסים. אבא עסק בחקלאות, היה מומחה ארצי בזבל אורגני, היה פעיל בתנועה הציונית והיה גם ראש תנועת השומר הצעיר בבולגריה נוסף לזאת היה פעיל בעליה ב'.

אמא עבדה בבישול, בתפירה ותיקונים של בגדים לחברי קיבוץ מעברות. בבולגריה היא הייתה מדריכה בשומר הצעיר בעיר וורנה ליד הים השחור. חוויות מבית הספר למדתי עד כיתה ו' בקיבוץ מעברות. היינו 13 ילדים בכיתה. לבית הספר הלכתי ברגל. לא היו מבחנים ולא שיעורי בית. בהפסקות שיחקנו מחניים. המקצועות שהיו: תנ"ך, חשבון, מדעים, ספורט. המקצוע שהיה אהוב עליי חשבון. חברי מבית הספר, רובם  נשארו במעברות. אני זוכר את מורי לטובה  והייתי אתם בקשר גם אחרי בית הספר.

שירות צבאי

התנדבתי לקומנדו הימי והייתי בפלוגת הצלילה. היות והייתי טוב הלכתי לשנת קבע שירתתי עד גיל 54 במילואים. חיל הים באותן שנים היה מאוד פרימיטיבי. השתתפתי ברוב מלחמות ישראל. המבצע המעניין ביותר היה תכנית פיצוץ משחטת מיצרית בשרם א-שייך התאמנו כמה ימים בהצמדת מוקשים וטסנו לאילת. היינו אמורים לשוט בסירות טורפדו עד מעגן המשחתת אחרי לילות ארוכים של ים סוער המבצע בוטל וחייהם של 200 מלחים מיצרים ניצלו. הגישה למטרה הייתה אמורה להתבצע על ידי שחיה וצלילה של כמה קילומטרים. לחופשות יצאנו לעיתים רחוקות ולא היה קשר טלפונים, ולכן  הקשר נשמר על ידי מכתבים. יצרתי  קשר אהבה עם אהובתי בתחילת השרות בקומנדו ועד היום אנחנו ביחד כבר 62 שנה.

בריכות הדגים

אחרי הצבא הקמתי את ברכות הדגים בקיבוץ מעברות. אחרי השתלמות  של 3 חודשים הקמתי את ברכות הדגים הראשונות בקיבוץ מעברות. בתחילה גדלתי  רק קרפיונים (דגי מאכל). אחרי מספר שנים התחלנו בגידול בורים שבתקופת החורף היו שוחים מול הזרם של הנחלים. אחרי 18 שנים יצאתי בשליחות האום למדינת מלאווי במזרח אפריקה ולמדתי אותם גדול דגים בברכות.

ספורט

מאז שעמדתי על רגלי התחלתי לרוץ אבל רק בגיל 50 התחלתי להשתתף בתחרויות ריצה וטריאתלון.  בשנים האחרונות השתתפתי באליפות העולם בטריאתלון בבודפשט וזכיתי במדליית כסף. המים היו בטמפרטורת 14 מעלות זכיתי בעוד שתי מדליות כסף באליפות אירופה ולפני חצי שנה זכית  במדליית זהב אליפות אירופה ב – 12 השנים האחרונות אני אלוף ישראל בטריאתלון לקבוצת הגיל שלי. בשנת 2006 היתה לי תאונת אופניים בטריאתלון תל אביב כשקבוצת ספורטאים צעירים עברה אותי ואחד מהם דחף אותי ואני נכנסתי בחבר שלי ושנינו נמרחנו על הכביש אני נפגעתי בכתפיים וקיבלתי דלקות וקרע בגיד אבל סיימתי את התחרות צולע וחבול אבל מקום ראשון.

%d7%90%d7%91%d7%a0%d7%a8-%d7%90%d7%a8%d7%93

עם רדת הגלים

התחלתי לכתוב שירים בגיל 14, אבל רק בגיל 18, בזמן השירות הצבאי כתבתי שיר לקומנדו הימי עברו שנים רבות, ולפני 3 שנים נתתי את השיר ללהקת חיל הים והיום הם שרים את השיר הזה באירועים מיוחדים של חיל הים כמו סיום קורס חובלים. בעקבות ההצלחה בחרתי 65 שירים מתוך ה – 300 שהיו לי ובעזרת עורכת הפכנו אותם לספר. השירים הם שירי אהבה שירי עצבות ובעיקר שירים לים. בספר 16 איורים שצוירו על ידי הטייס הבכיר עודד עינב. להקת חיל הים הוציאה דיסק ובו שיר אחד שלי מפרש ועוגן. השיר מספר על השייט והצלילות המסוכנות ביום ובלילה עם ציוד ישן הרבה מאוד תקלות פגישות עם כרישים והנחת מוקשים מתחת לתחתית האנייה ואחרי ההצלחה קריאת שמחה עד גובה השחקים. בסוף השיר ישנו בית על אחד מידידי שבנו הפך להיות מפקד שייטת הצוללות ולהרים כוסית לכבוד שייטת 1.

 ספר השירים "עם רדת הגלים"

%d7%a2%d7%9d-%d7%a8%d7%93%d7%aa-%d7%92%d7%9c%d7%99%d7%9d

קישור לספר סיפור חייו של אבנר ארד, ז"ל (2016) – "עם רדת הגלים"

נערך על ידי מנחת הפרויקט, אירה לודרינסקי

הזוית האישית

התחלתי לכתוב שירים בגיל 14, אבל רק בגיל 18, בזמן השירות הצבאי כתבתי שיר לקומנדו הימי עברו שנים רבות ולפני 3 שנים נתתי את השיר ללהקת חיל הים והיום הם שרים את השיר הזה באירועים מיוחדים של חיל הים.

מילון

טריאתלון
טריאתלון הוא תחרות ספורטיבית המשלבת שלושה סוגי ספורט: שחייה, רכיבה על אופניים וריצה. המשתתפים בתחרות נקראים טריאתלטים.

ציטוטים

”אין דבר העומד בפני הרצון...“