מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

סבא קצין צלפים

סבא מנשה והנכד נועם
מילדותו של סבא
תרומתו של סבא למדינה בשירותו הצבאי

נולדתי בגרמניה בשנת 1950 להורים ניצולי שואה בשנת 1951 כשהייתי בן שנה עלינו לארץ ישראל.
 
בשנים הראשונות גרתי ברמלה עם כל משפחת הורי. בשנת 1956 עברתי לתל אביב שם למדתי בבית ספר ביאליק ובשנת 1964 עברתי לתיכון מקצועי.
 
שירות צבאי – קצין צלפים 
בשנת 1968 התגייסתי לצה"ל. התקופה הייתה של חדירת מחבלים מירדן סוריה ולבנון לשטח ישראל על מנת לבצע פיגועים בשטח ישראל. התגייסתי ליחידת אגוז שתפקידה היה לשמור על גבולות הצפון ולמנוע חדירת מחבלים. במסגרת הפעילות הביטחונית התבצעו פעולות שונות הפעולות הם: סיורים ,מארבים, פשיטות על ריכוזי מחבלים בלבנון וירדן.
 
בשנת 1970 מוניתי לקצין צלפים בצה"ל. במלחמת ששת הימים ביצעו המצרים מלחמת התשה נגד חילי צהל. בגזרת תעלת סואץ צה"ל ישב על גדות תעלת סואץ, הצלפים המצרים לא הפסיקו לירות על חילי צה"ל, לכן הורה הרמטכ"ל בר לב לצלפי צה"ל לעשות סדר בתעלה ולטפל בצלפים המצרים. בנוסף פעלו הצלפים בכל הגזרות.
 
חטיפת מטוס סבנה
חטיפת מטוס סבנה הייתה אירוע  משמעותי. חטיפת המטוס התרחשה בתאריך ב-8 במאי 1972. מטוס נוסעים של חברת התעופה הבלגית סבנה שיצא בטיסה 571 מבריסל עם נחיתת ביניים בווינה לנמל התעופה לוד, נחטף על ידי מחבלים מארגון ספטמבר השחור והונחת בנמל התעופה לוד.  המטוס שוחרר מקץ יממה בפעולה נועזת של סיירת מטכ"ל. משימת הצלפים באירוע זה הייתה לירות על גלגלי המטוס על מנת שלא יוכל להמריא.
בשנת 1973 פרצה מלחמת יום כיפור צורפתי כקצין צלפים לחטיבת צנחנים שחצתה את התעלה עד לאיסמעיליה לאחר קרבות קשים. ישבנו בסיני וכיתרנו את הארמיה המצרית עד לשיחות הפסקת האש בק"מ ה101. בשיחות אלה הושגו הבנות להפסקת אש ולסיום מלחמת יום כיפור.
 
לאחר המלחמה מוניתי לקצין הממשל הצבאי בדרום סיני ובשנת 1975 השתחררתי מצה"ל .
תשע"ה   

מילון

ק"מ 101
-18 בינואר 1974 נחתם בקילומטר המאה ואחד הסכם הפרדת הכוחות. על ההסכם חתמו הרמטכ"ל דוד אלעזר וגנרל גמאסי (שמונה תוך כדי השיחות למפקד הצבא המצרי). בהסכם נקבע שישראל תיסוג מהגדה המערבית של תעלת סואץ, וגם מהגדה המזרחית, עד למרחק של 20 קילומטרים מהתעלה. נקבעו שלוש רצועות ברוחב של 10 ק"מ כל אחת: רצועה מצרית ממזרח לתעלה שהוגדרה כרצועת דילול מצרית, בה ישהו כוחות מצריים מוגבלים (7,000 חיילים ו-33 טנקים). הרצועה השנייה הייתה ממזרח לרצועה המצרית. רצועה זו הוגדרה כאזור חיץ תחת פיקוח כוח חירום של האו"ם. ממזרח לו, הרצועה הישראלית, שהוגדרה כשטח דילול ישראלי, שבו מגבלת כוחות זהה למגבלות שברצועה המצרית.

ציטוטים

”בשנת 1970 מוניתי לקצין צלפים בצה"ל “

”אחר מלחמת יום כיפור מוניתי לקצין הממשל הצבאי בדרום סיני“