מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

כך ניצלה סבתא פרידה

משפחתי
סבתא והוריה
מייאוש לתקווה

סבתא פרידה נולדה ביולי 1941 בעיר רוסטוב על הדון שברוסיה.

הוריה אתל ובנימין פונו על ידי חיילים רוסים מהעיר קישינב שבמולדובה בה התגוררו מחשש לפלישה של חיילים גרמנים עם פלישתם לרוסיה. אימה של סבתא הייתה בהריון מתקדם כאשר פונו והם עשו מסעם ברכבות משא כדי למצוא מקלט באזור אוזבקיסטן שם היה בטוח.

סבתא פרידה התינוקת עם הוריה

הרכבת עשתה דרכה ביערות, ומטוסים גרמנים אשר חגו מעל הבחינו ברכבת הנוסעת טסו והתקרבו מעל בכוונה להפציצה. נהג הרכבת שהבחין במטוסים שעומדים להפציץ הרכבת עצר את הרכבת וכל האנשים ברחו ליער להתחבא מפני ההפצצה.

אימה של סבתא שהייתה בהריון מתקדם עם סבתא שלי לא יכלה לעזוב בגלל מצבה והיא ואביה של סבתי נשארו לבדם ברכבת שנותרה לעמוד על המסילה, צופים במטוסים שחגים מעליהם כי הרכבת היתה ללא גג. המטוסים הגרמנים שהבחינו כי הרכבת עצרה והניחו שהאנשים ברחו ליער הפציצו את היערות מסביב ולא את הרכבת.

כך ניצלו חייהם של הורי סבתי וכמובן חייה של סבתי, אשר נולדה במהלך מסעם בעיר רוסטוב על נהר הדון שברוסיה.

מאוחר יותר הגיעו לאוזבקיסטן לעיר טשקנט, שם עבדו בשדות הכותנה, כאשר אימה של סבתי נהגה לשאת את סבתי במנשא על גבה בזמן שעבדה בשדות הכותנה.

הם נשארו בטשקנט עד לתום המלחמה ובתום המלחמה חזרו לקישינב.

סרט סיום תכנית בבית הספר

הזוית האישית

סבתא פרידה וגל: נהינו מאוד מהפעילות ולמדנו הרבה אחד על השני.

מילון

הדון - נהר
נהר הדוֹן (ברוסית: Дон) הוא אחד הנהרות הארוכים והחשובים ברוסיה. מוצאו מדרום-מזרח למוסקבה ליד טולה ומסתיים בים אזוב. אורכו כ-1,950 ק"מ. העיר החשובה ביותר הנמצאת לאורכו היא רוסטוב על דון. בנקודה המזרחית שלו נהר הדון קרוב לנהר הוולגה ותעלת הוולגה-דון מחברת ביניהם והיא מעבר חשוב לסחורות. ויקיפדיה

ציטוטים

”הרכבת עשתה דרכה ביערות, מטוסים גרמנים אשר חגו מעל הבחינו בה הנוסעת טסו בכוונה להפציצה.“