מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ההמצאה הגיע לישראל – רכב וואן לנכים בכיסא גלגלים

בר ועילאיי עם סבא זאב
סבא זאב
ההמצאה ששנתה את עולם הוואן שהגיע לישראל.

בשנת 1976 החליט סבא זאביק עם חבר שהכיר בשרותו הצבאי, דני, להקים בית מלאכה לעבודות שונות בנושא הידראוליקה, הכשרה למקצוע התרחשה בעת השירות הצבאי בחיל האויר. בעסק שהקמנו עסקנו בתיקון מכונות ובניית מכונות , לפי דרישת הלקוחות.
 
בשנת 1979 היגע אלינו חבר וסיפר לנו על פרויקט חדש ומיוחד, שהוא התבקש לבצע אותו והוא רצה לשתף פעולה איתנו כי לנו היה בית מלאכה גדול ומרוווח ועם כלי עבודה רבים ומגוונים אך ביקש מאיתנו שלעת עתה נשמור בסוד את הנושא הוא סיפר שחשיפת הסוד תגרום לאסון. לאותו חבר קראו: מרטין 
 
דני ואני התרגשנו להשתתף בפרויקט המיוחד והיחודי ולהשתתף ביצירה חדשנית. באותה העת היה זה משהו מיוחד ושונה שלא היה קיים באף חברה בארץ. נושא הפרויקט שהוצע היה התקנת רכב מסוג וואן לשימוש של נכה בכיסא גלגלים. ההשראה לביצוע ובניית הוואן הגיע מסידרת הטלוויזיה "אירונסייד"- סידרה שעסקה בבלש  רתוק לכיסא גלגלים המתנייד בעזרת רכב וואן. הוואן החדשני אפשר לבלש להיות עצמאי ללא צורך בעזרה
 
מטרתו של הפרויקט הסודי הייתה לסייע לנכי צה"ל להתנייד באופן חופשי ועצמאי. התקנת הרכב הראשון שדני ואני יצרנו דרשה מאיתנו עבודה רצופה וממושכת של מספר ימים ללא הפסקה. הרכב החדשני  היה צריך להיות מוכן לקראת צאתו של נכה צה"ל לארה"ב לצורך לימודים. לאחר ייצור רכב הראשון בתחום, חברי מרטין המשיך ועסק עוד מספר שנים בהתקנות מכוניות דומות עבור נכי צה"ל.
 
התקנת מכוניות לנכי צה"ל היו בארץ מקצוע חדשני והתקנת רכב ערכה זמן רב, היות וכל רכב הותאם בהתאמה אישית לנכה וצרכיו. אט אט התחילו להצטבר תלונות במשרד הביטחון על כך שיצור רכב נכה עורכת זמן רב וההמתנה ארוכה. באותה העת שמעו נציגי משרד הביטחון על חברתנו שייצרה את הוואן הראשון בישראל, ופנו אלינו להצטרף לתחום ייצור איבזור של מכוניות נכים. בשעה שאני ודני התחלנו באיבזור רכבים עבור נכי צה"ל, חברה אחרת שעסקה בתחום פשטה את הרגל. זאת הייתה החברה של מרטין. וכך חברתנו הפכה להיות החברה הבעלדית שעסקה באיבזור מכוניות נכים.

ציבור הנכים התחיל לשמוע חוות דעת מצוינות על הידרופיקס שם המפעל של סבא זאביק. הם התחילו להגיע אלינו על מנת לאבזר את ריכבם. חשוב מאוד לציין כי ברוב המקרים יש צורך להתאים את הרכב הסטנדרטי והרגיל אל מגבלותיו של הנכה ואל מוגבלויותיו הפיזיות לדוגמא: אדם נכה שמוגבל ביד ימין ויכול לשלוט ברכב, רק ביד שמואל, אז יש צורך להעביר את כל הפיקוד והשליטה ברכב לצד השמאלי של הרכב כמו-הפעלת בורר הילוכים, מגבים, הפעלת בלם חנייה, הדלקת אורות, מתיז מים לשמשה, הדלקה וכיבוי הרכב ועוד.

 
איתם החלו להגיע נכים שהופנו מהביטוח הלאומי. כמו כן השתתפנו בתערוכות שונות  בארץ וערכנו ימי עיון גם לציבור הנכים,וגם לעובדים סוציאלים ממגזרים שונים, כגון: בתי חולים מחלקות שיקום, ביטוח לאומי ומשרד הביטחון וזאת על מנת לחשוף את העובדים הסוציאלים והאנשים שמאשרים את סוגי הרכבים והאבזור לציבור הנכים והמוגבלים על מגוון כלי הרכב המתאימים. כמו כן על מגוון הפתרונות הטכניים הקיימים.
 
חברתי, חברת הידרופיקס, התפרסמה בספרות המקצועית לנכים. הפרסום הופיע בבטאונים שונים כגון::ביטאון הלוחם של נכי צה"ל ובטאונים שונים של ארגוני נכים. לפני כ- 20 שנה בעיתון ידיעות אחרונות,התפרסמה כתבה על הפיתוח החדשני  שלנו יחד בשיתוף  חברת אלקטרוניקה ישראלית שהתמחתה במתן פיקודים אלקטרוניים להפעלת האבזור ברכב הנכים שתכננו וייצרנו. באותה כתבה היה צילום של דודי ניר גפן כשהוא מפעיל את המעלית המיוחדת ברכב הוואן
 
מובן שעם השנים נוספו פיתוחים שונים לשימושם של הנכים,ונוחיות תיפקודם הבטיחותית ברכבים,כגון נהיגת הרכב באמצעות מערכת גוי-סטיק-ממש כמו במטוס,עגינת כסא הגלגלים לריצפת הרכב,כרית ראש חשמלית לנוהגים מתוך כסא הגלגלים,ובתוך כרית הראש אפשרויות להפעלות חשמליות שונות כגון-איתותים,צופר ופיתוחים נוספים. אני ושותפי שמחים שניתנה לנו הזכות לקחת  חלק נכבד בפיתוח היסטוריה יהודית ציונית טכנולוגית.
 
 
העשרה
הידרופיקס–  קישור לאתר החברה
"הידרופיקס, החברה המובילה לאבזור והתאמת רכבים לנכים. פועלת מאז 1976 והינה החלוצה בתחומה בארץ. הידרופיקס מתמחה בהתאמה אישית של כל סוגי הרכבים לנהיגה והסעת נכים. הידרופיקס מייצרת מוצרים ייחודיים, פרי פיתוחה, למתן פתרון כולל לכל סוגי המוגבלויות. בהידרופיקס תמצאו מבחר מערכות נהיגה אלקטרוניות הגדול בארץ". 
 
סרטון חברת הידרופיקס – איבזור רכבי נכים – יוטיוב
 
תשע"ו

מילון

הידרופיקס,
הידרופיקס, החברה המובילה לאבזור והתאמת רכבים לנכים. פועלת מאז 1976 והינה החלוצה בתחומה בארץ. הידרופיקס מתמחה בהתאמה אישית של כל סוגי הרכבים לנהיגה והסעת נכים. הידרופיקס מייצרת מוצרים ייחודיים, פרי פיתוחה, למתן פתרון כולל לכל סוגי המוגבלויות. בהידרופיקס תמצאו מבחר מערכות נהיגה אלקטרוניות הגדול בארץ.

סטנדרטי
משהו רגיל דבר שניתן לרכוש באופן שותף

פרויקט
ביצוע של משהו מיוחד במינו

הידראוליקה
מכונות שעובדות על לחץ שמן

וואן
רכב גדול שיכול לשמש להובלת משאות,וגם להתאימו לשימוש של נכה

משהב"ט
משרד הביטחון

ציטוטים

”לתת את המקסימום שאתה יכול“

”מטרתו של הפרויקט הסודי הייתה לסייע לנכי צה"ל להתנייד באופן חופשי ועצמאי“