מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ארט דקו
תקופה של בין מלחמת העולם הראשונה לבין מלחמת העולם השנייה שבה יצרו רהיטים בקווים ישרים כי לא היה זמן לחרוט עליהם כול מיני מוטיבים ציוריים.
מתוך: הגלריה של מירה זמשטיין
ארטה
ארטה עיר יפה היושבת גם לצד גשר על נהר האראכטוס אחד הנהרות הזורמים במשך כל ימות השנה ביוון, ארצה מצויין על הכביש ליואנינה או מיואנינה תלוי מאיזה איזור אתם מגיעים, אחת הכניסות המפורסמות ביותר ביוון בשם Panagia Paregoretissa גם מצוייה בארטה וגם היא אתר שתיירים רבים מעוניינים להגיע אליו.
מתוך: ישראל מיוני ניצול שואה שנולד בעיר אתונה שביוון
אריגה
מפעל בו מייצרים בדים בשיטת שתי וערב - שוזרים חוטי אריג אופקיים בין חוטים אנכיים ויוצרים יריעת בד צפופה
מתוך: יורש העצר והכרית
אריגה
אֲרִיגָהּ היא אמנות טקסטיל ומלאכת יד עתיקה, שבה הופכים חוטים או סיבים לכדי יריעת בד על ידי יצירת דוגמת שתי וערב, באמצעות נול אריגה
מתוך: סיפור עלייתה של קלרה גמרי
אריגה
אֲרִיגָהּ היא אמנות טקסטיל ומלאכת יד עתיקה, שבה הופכים חוטים או סיבים לכדי יריעת בד על ידי יצירת דוגמת שתי וערב, באמצעות נול אריגה (מכשיר הבנוי ממסגרת עץ ומשמש לייצור שטיחים, את השטיח מייצרים על ידי טווית חוטים בגלגל טוויה). ויקיפדיה
מתוך: "חוות הנוער הציוני" בקטמון ירושלים
אריה לוֹבָה אליאב
(21 בנובמבר 1921 – 30 במאי 2010). היה פעיל עלייה, התיישבות ושלום, חבר כנסת, סופר והוגה דעות, חתן פרס ישראל על תרומה לחברה (1988). תפקידים בולטים: סגן שר המסחר והתעשייה, סגן שר לקליטת עלייה, מזכ"ל מפלגת העבודה.
מתוך: פורצת דרך – בת שבע אפרים מנבטים
ארינמל
ארינמליים (שם מדעי: Myrmeleontidae) הם חרקים עדינים ומעופפים הדומים בצורתם לשפירית. זחל חי בתוך גומה דמוית משפך, שאותה הוא חופר בחול. הגומה היא למעשה מלכודת. לאחר שנשלמה הכנתה, נדחק הארינמל לתחתיתה, כשרק ראשו מציץ מן החול. כל חרק שמחליק בגומה נתפס בצבתות הארינמל, שמזריק לגוף החרק ארס ומיצי עיכול.
מתוך: מנרבקה פולין, לאבן יהודה ישראל
אריס סאן
זמר יווני שהגיע לישראל, התאהב בה וחי בה בשנות ה-60. הופיע במועדונים והיו לו להיטים ידועים ביוונית ובעברית (סיגל, בום-פם, נערה ממש אוצר). שילב בשיריו גם קטעי שירים של אום-כלתום.
מתוך: נולדתי בבית כי בחוץ היו קרבות
אריק איינשטיין
אריק איינשטיין (3 בינואר 1939, י"ב בטבת ה'תרצ"ט – 26 בנובמבר 2013, כ"ד בכסלו ה'תשע"ד) היה זמר, פזמונאי, תסריטאי ושחקן ישראלי. היה חבר בלהקות הנח"ל, בצל ירוק, שלישיית גשר הירקון והחלונות הגבוהים, וחלק מחבורת לול. שיתוף הפעולה שלו עם שלום חנוך ולהקת הצ'רצ'ילים הניב את אלבומי הרוק הראשונים בישראל. איינשטיין נחשב לאחד הזמרים הישראלים החשובים ביותר.
מתוך: ציור חיים לאבא
אריק שרון
אריאל (אריק) שרון (26 בפברואר 1928, ה' באדר תרפ"ח – 11 בינואר 2014, י' בשבט תשע"ד) היה ראש הממשלה האחד עשר של מדינת ישראל בשנים 2001–2006, שר בממשלות ישראל, חבר הכנסת מטעם הליכוד, מייסד ויושב ראש מפלגת קדימה. לפני כניסתו לחיים הפוליטיים היה איש צבא, ממפקדי הצנחנים, מקים יחידה 101 נודע בפעולות התגמול שעליהן פיקד. הכריע את הטרור ברצועת עזה בתחילת שנות ה-70 כאלוף פיקוד הדרום. במלחמת יום הכיפורים חצה עם אוגדתו את תעלת סואץ והביא למפנה העיקרי במלחמה.
מתוך: הפגז בלב תל אביב