מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

תרופות סבתא
תרופת סבתא היא כינוי מקובל לרפואה עממית, בה ניתן טיפול על פי מסורת מבלי שהטיפול נבחן באמות מידה מדעיות ורפואיות, ולעיתים אף נשללה ההשפעה הרפואית של הטיפול בבדיקות על-פי אמות מידה אלו. פעמים רבות תרופת סבתא היא מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים. ויקיפדיה
מתוך: תרופות סבתא של יהודית בוקריס
תרופת סבתא
תרופת הסבתא מיועדת ל: כאבי בטן, כאבי ראש, שלשולים. חומרים: נענע, רימון וקצת סוכר. מה עושים: לוקחים רימון ונענע, מרתיחים את הרימון עם הנענע. מוסיפים קצת סוכר מקררים ושותים.
מתוך: ילדותה של אהובה בוסקילה בארץ ישראל
תרופת סבתא
כינוי לתרופה מסורת, המקובלות ברפואה העממית. פעמים רבות תרופת סבתא היא מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים.
מתוך: ז'קלין ותרופות הסבתא
תרופת סבתא
כינוי לתרופה מסורת, המקובלות ברפואה העממית. פעמים רבות תרופת סבתא היא מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים.
מתוך: תרופות סבתא של חנה חיה בר
תריסול
תריסול הוא שמו של פטנט ישראלי ייחודי ושמה של חברה שהוקמה בשנת 1957 על ידי מהנדס הבניין רם בן טל לייצור תריסים שנועדו לסגור מרפסות בדירות מגורים. התריסול נוצר כדי לענות על צורך שהתעורר בישראל להרחבת שטח המגורים על ידי סגירת מרפסות, וזאת בשל מצוקת הדיור שהתקיימה באותה העת. שמו של הפטנט משלב שתי מילים שבהשראתם הומצא ועוצב: תריס+בריסולי. התריסול יוצר בשנות ה-50, בראשית דרכו, מאזבסט. היה זה בתקופה בה לא נודעו השפעותיו המסרטנות של האזבסט ומחירו הזול הפך אותו לחומר שמיש במיוחד בשוק הבנייה הישראלי.
מתוך: למדתי בבית ספר הלל – בו נכדי לומדים היום
תרכיב סאלק
יונה אדוארד סאלק (באנגלית: jonas edward salk 1914 1995) רופא ווירולוג יהודי-אמריקאי, ממציא החיסון נגד שיתוק ילדים, שנקרא על שמו "תרכיב סאלק". בשנות ה-50 פיתח סאלק את החיסון הראשון לשיתוק ילדים (פוליו) מנגיפים מומתים. ב-1955, לאחר סדרת ניסויים, הוכרז החיסון כמועיל ובטוח לשימוש, וסאלק קיבל פרסום עולמי כאיש אשר ניצח את שיתוק הילדים. סאלק החליט שלא לרשום פטנט על החיסון ולמסחר אותו , אלא לשחרר אותו לנחלת הכלל.
מתוך: בילדותי לא היה ידוע "תרכיב הסאלק"
תשואות ראשונות
תשואות ראשונות הייתה תוכנית רדיו ששודרה ב"קול ישראל" משנת 1965 ועד 1980, בעריכתו ובהפקתו של יוסף (פפו) אריה. מטרת התוכנית הייתה גילוי כישרונות צעירים בתחום השירה, והיא הייתה הגרסה הרדיופונית המוקדמת של כוכב נולד. התוכנית אפשרה לזמרים אלמונים להופיע בשידור חי בפני קהל בליווי תזמורת ועיבודים מקצועיים. את התוכנית ערכו והפיקו יוסף "פפו" אריה ועפרה סמואל, שאף הנחתה את התוכנית מראשיתה.
מתוך: 'תשואות ראשונות' של סבא שמואל
תשמיש קדושה
תשמיש קדושה או תשמיש מצווה הוא חפץ המשמש ביהדות, לשם קיום מצווה. לעתים קרובות נעשה שימוש בשם "תשמיש קדושה" כדי לתאר את שני הסוגים. בין תשמישי הקדושה כאלה שנועדו לשימוש אישי (כגון ציצית, שהאדם לובש אותה), ומהם שמשמשים את הציבור (כגון ספר תורה ותשמישי קדושה הנלווים לו).
מתוך: מערב הסעודית לישראל – המשפחה
תשמיש קדושה או תשמיש מצווה
הוא חפץ המשמש ביהדות, לשם קיום מצווה. לעיתים קרובות נעשה שימוש בשם "תשמיש קדושה" כדי לתאר את שני הסוגים. בין תשמישי הקדושה כאלה שנועדו לשימוש אישי (כגון ציצית, שהאדם לובש אותה), ומהם שמשמשים את הציבור (כגון ספר תורה ותשמישי קדושה הנלווים לו).
מתוך: המוכרת הצעירה בחיפה