מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

תרגום אונקלוס
כינויו של תרגום ארמי יהודי לחמשת חומשי התורה. בקרב יוצאי תימן נהוג לקרוא את תרגום אונקלוס בזמן קריאת התורה בשבת בבוקר. העולה לתורה קורא פסוק אחד והמתרגם מתרגם אותו, וחוזר חלילה.
מתוך: שובב עם לב זהב
תרגום אונקלוס
תרגום לתורה מתחילת המאה השניה לספירה המיוחס לאנקלוס הגר. שפת התרגום ארמית ומכונה בפי אנשים תרגום. לתרגום אונקלוס מעמד כתרגום המוסמך והמקדש לתורה שנישתמר עד ימינו.
מתוך: תולדות משפחת עטואר
תרדמת
היא מצב חולני שבו הגוף שוקע למצב ממושך של חוסר הכרה, ללא יכולת להעירו. תרדמת נובעת משלל סיבות, כגון הרעלה, שבץ, טראומה גופנית, נטילת סמים מסוימים וסיבות רבות אחרות.
מתוך: סיפור העלייה של יהודי עיראק לארץ
תרופות סבתא
תרופת סבתא היא כינוי מקובל לרפואה עממית, בה ניתן טיפול על פי מסורת מבלי שהטיפול נבחן באמות מידה מדעיות ורפואיות, ולעתים אף נשללה ההשפעה הרפואית של הטיפול בבדיקות על-פי אמות מידה אלו. פעמים רבות תרופת סבתא היא מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים. מקור השם הוא היותן לכאורה של תרופות הסבתא מסורות העוברות מאם לבתה. תרופות סבתא מסוימות זכו לאישוש מדעי מסוים‏, מובן שתרופות סבתא לא עברו ניסוי קליני לשם אישורן, אך יש המשתמשים בהן. רבות מתרופות הסבתא עוסקות בהשפעה חיובית שיש למיני מזון מסוימים על בעיות מסוימות, ולכן כשלעצמן אין בהן נזק.
מתוך: תרופת סבתא לסבא יעקב
תרופות סבתא
תרופת סבתא היא כינוי מקובל לרפואה עממית, בה ניתן טיפול על פי מסורת מבלי שהטיפול נבחן באמות מידה מדעיות ורפואיות, ולעיתים אף נשללה ההשפעה הרפואית של הטיפול בבדיקות על-פי אמות מידה אלו. פעמים רבות תרופת סבתא היא מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים. ויקיפדיה
מתוך: תרופות סבתא של יהודית בוקריס
תרופת סבתא
תרופת הסבתא מיועדת ל: כאבי בטן, כאבי ראש, שלשולים. חומרים: נענע, רימון וקצת סוכר. מה עושים: לוקחים רימון ונענע, מרתיחים את הרימון עם הנענע. מוסיפים קצת סוכר מקררים ושותים.
מתוך: ילדותה של אהובה בוסקילה בארץ ישראל
תרופת סבתא
כינוי לתרופה מסורת, המקובלות ברפואה העממית. פעמים רבות תרופת סבתא היא מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים.
מתוך: ז'קלין ותרופות הסבתא
תרופת סבתא
כינוי לתרופה מסורת, המקובלות ברפואה העממית. פעמים רבות תרופת סבתא היא מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים.
מתוך: תרופות סבתא של חנה חיה בר
תריסול
תריסול הוא שמו של פטנט ישראלי ייחודי ושמה של חברה שהוקמה בשנת 1957 על ידי מהנדס הבניין רם בן טל לייצור תריסים שנועדו לסגור מרפסות בדירות מגורים. התריסול נוצר כדי לענות על צורך שהתעורר בישראל להרחבת שטח המגורים על ידי סגירת מרפסות, וזאת בשל מצוקת הדיור שהתקיימה באותה העת. שמו של הפטנט משלב שתי מילים שבהשראתם הומצא ועוצב: תריס+בריסולי. התריסול יוצר בשנות ה-50, בראשית דרכו, מאזבסט. היה זה בתקופה בה לא נודעו השפעותיו המסרטנות של האזבסט ומחירו הזול הפך אותו לחומר שמיש במיוחד בשוק הבנייה הישראלי.
מתוך: למדתי בבית ספר הלל – בו נכדי לומדים היום
תרכיב סאלק
יונה אדוארד סאלק (באנגלית: jonas edward salk 1914 1995) רופא ווירולוג יהודי-אמריקאי, ממציא החיסון נגד שיתוק ילדים, שנקרא על שמו "תרכיב סאלק". בשנות ה-50 פיתח סאלק את החיסון הראשון לשיתוק ילדים (פוליו) מנגיפים מומתים. ב-1955, לאחר סדרת ניסויים, הוכרז החיסון כמועיל ובטוח לשימוש, וסאלק קיבל פרסום עולמי כאיש אשר ניצח את שיתוק הילדים. סאלק החליט שלא לרשום פטנט על החיסון ולמסחר אותו , אלא לשחרר אותו לנחלת הכלל.
מתוך: בילדותי לא היה ידוע "תרכיב הסאלק"