מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

שב"כ
שירות הביטחון הכללי, מכונה בדרך כלל שַׁבַּ"כּ, או הַשַּׁבַּ"כּ (בראשית ימיו נקרא שִׁין-בֵּית, וכך הוא מכונה עד היום בכמה שפות זרות), הוא ארגון ביון המהווה חלק חשוב בקהילת המודיעין הישראלית. השב"כ כפוף למשרד ראש הממשלה ונועד להגן על המדינה מפני ריגול, חתרנות פנימית וטרור המסכנים את ביטחונה.
מתוך: מעיראק לשב"כ
שב"ס
שירות בתי הסוהר הנו ארגון ביטחוני בעל ייעוד חברתי, המשתייך למערכת אכיפת החוק. תמצית תפקידו: אחזקת אסירים במשמורת בטוחה ונאותה, תוך שמירה על כבודם, מילוי צרכיהם הבסיסיים והקניית כלים מתקנים לכל האסירים המתאימים לכך, על מנת לשפר את יכולתם להיקלט בחברה עם שחרורם.
מתוך: חיי ילדות במושב בית עזרא
שבויי צה"ל
"שבויי צה"ל הם חיילי צה"ל שנפלו בשבי של צבא זר. חלק מהחיילים המוחזקים בידי ארגוני טרור או מליציות שישראל אינה מכירה בהן, קרויים בישראל "חטופים", אך מבחינה מעשית, ישראל נושאת ונותנת על שחרורם כאילו היו שבויים."
מתוך: נפילתו של אחי ממוס ארביב בשבי הסורי
שבוע הבריאות בבית ספר
בשבוע זה נחשפים התלמידים להרצאות מעניינות בתחום מחלות, השתלת איברים, התפתחויות טכנולוגיות בתחום הרפואה ועוד.
מתוך: אהבה להוראת המדעים
שבועות
חג השבועות (המכונה במקרא חג הקציר או יום הביכורים) הוא חג ביהדות, השני מבין שלוש הרגלים. הוא חל יום לאחר סיום ספירת העומר בת שבעת השבועות, ובלוח העברי הקבוע חל תמיד בו' בסיוון. החג כולל יום אחד בארץ ישראל ושני ימים בחוץ לארץ.
מתוך: בחצות נפתחים השמים בחג שבועות
שבועת הצנחנים
שבועת הצנחנים היא שבועה שהצנחנים התפללו לפני שפרצו דרך שער האריות.
מתוך: המטבע היקר של סבתי
שבות עם פרדסיה
מעברת שבות עם או מעברת בית ליד הוקמה כמחנה עולים צפונית פרדסיה בסמוך לצומת בית ליד. בשנת 1951 הפך המחנה למעברה שהתקיימה עד 1967.
מתוך: העלייה מסיביר לארץ ישראל
שבותניק
גויים ששמרו את השבת שהיה להם איזה קשר רוחני ליהדות
מתוך: אין לי ארץ אחרת
שבטה
שבטה היא אתר ארכאולוגי השוכן בין ניצנה לשדה בוקר שבנגב. שבטה הייתה מיושבת בין המאה ה-1 למאה ה-9, עת שכנה על דרך הבשמים העתיקה ולאחר מכן הייתה יישוב חקלאי. האתר הוא גן לאומי. בשנת 2005 הוכרזה שבטה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו ביחד עם חלוצה, עבדת וממשית, כחלק מדרך הבשמים.
מתוך: מלחמת סיני 1956 – הצל"ש של סבא
שבטה
מחנה שבטה (ביסל"ת - בה"ד 9) הוא מחנה צבאי של צה"ל אשר ממוקם בנגב, סמוך לתל שבטה. הבסיס ידוע בעיקר בזכות בית הספר לתותחנות שדה השוכן בתחומו ובו מתבצעות הכשרות שונות הקשורות לדרגים השונים, הכשרות ותפקידים בחיל. מפקד הבסיס הוא קצין בדרגת אל"ם.
מתוך: מפקד טנק במלחמת יום כיפור
שבי
חיילים שנלקחים בעל כורחם בזמן מלחמה ע"י האוייב
מתוך: בשבי המצרי