מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

פרעות תרצ"ו-תרצ"ט
ארועי המרד הערבי בשלטון הבריטי ופרעות ביהודי ארץ-ישראל. הגורם המיידי לפרוץ המאורעות היה חשש מפני המוני העולים ממרכז אירופה וממזרחה שהחלו להגיע לארץ-ישראל לאחר עליית הנאצים לשלטון בגרמניה. http://lib.cet.ac.il/pages/item.asp?item=12908&kwd=64
מתוך: העליה שלי עם המשפחה
פרפומריה וגלנטריה
גלנטריה- בעברית סדקית, חנות למכירת מוצרי עזר קטנים לתפירה ורקמה. פרפומריה- בעברית תמרוקייה, חנות לתמרוקים ובשמים.
מתוך: סיפורי סבתא
פרפר נחמד
פרפר נחמד היא תוכנית טלוויזיה חינוכית ישראלית לילדים בגילאי הגן, שדנה, באמצעות שיח בין מנחים לבובות, בדילמות וסוגיות שונות מעולמם של הילדים. הפקת פרקי התוכנית לטלוויזיה החינוכית החלה בינואר 1981 והראשון מביניהם שודר ב־31 במרץ 1982. במהלך השנים, שודרו פרקי התוכנית פעמים רבות בשידורים חוזרים.
מתוך: פרפר, האם אתה נחמד?
פרץ ברנשטיין
פּרץ ברנשטיין (12 ביוני 1890 – 21 במרץ 1971) היה ממנהיגי הציונות הכללית, מחותמי מגילת העצמאות, שר בממשלות ישראל וחבר הכנסת מטעם המפלגה הליברלית. (ויקיפדיה)
מתוך: העבר של יעל דקל בן אורי
פרץ גולדשטיין ז"ל
נולד ברומניה ב-4 ביולי 1923. עלה לארץ ישראל בשנת 1940 ונשלח לקיבוץ אפיקים, שם הצטרף לקבוצת אנשים יוצאי טרנסילבניה, אשר התכוננו להקמת קיבוץ מעגן. בדצמבר 1942 התנדב לשירות בפלמ"ח, התקבל לקבוצת צנחני היישוב, שאומנו לצנוח באירופה הכבושה בידי גרמניה הנאצית, על מנת לסייע במאמץ המלחמתי הבריטי. לצורך תפקידו קיבל גולדשטיין זהות בדויה. ב-13 באפריל 1944 צנח ביוגוסלביה עם יואל פלגי, והיה הצעיר שבין צנחני היישוב. כעבור חודשיים חצו את הגבול להונגריה. גולדשטיין הסתתר בבודפשט, עד ששוכנע ע"י ישראל קסטנר להסגיר עצמו לגסטפו, כדי שלא לפגוע ברכבת ההצלה עליה נסעו הוריו. בהמשך נשלח לגרמניה יחד עם פלגי. השניים ניסו להימלט מהרכבת, אולם רק פלגי הצליח. גולדשטיין נשלח למחנה הריכוז אורניינבורג ונספה שם ב-1 במרץ 1945.
מתוך: המשכתי בהתנדבות ביחידתי
פרקי אבות
מַסֶּכֶת אָבוֹת (ידועה גם בשם פִּרְקֵי אָבוֹת) הוא שמה של המסכת התשיעית בסדר נזיקין במשנה. בניגוד לשאר מסכתות המשנה העוסקות בדינים ובהלכות, עוסקת מסכת זו בענייני מוסר, מידות טובות ודרך ארץ.
מתוך: חגים ואירועים במסורת המשפחתית
פרקינסון
מחלת פרקינסון היא מחלה ניוונית של מערכת העצבים, המתקדמת באטיות ומאופיינת בהפרעות מוטוריות טיפוסיות, המתרחשת עקב חוסר במוליך העצבי דופמין על רקע התנוונות קבוצת תאי החומר השחור במוח.
מתוך: מחיי סבתא אילנה הכט
פרש בחיל התורכי
חיל פרשים הוא חיל שבו משרתים חיילים הרכובים על גבי סוסים, ולעתים רחוקות יותר על גבי גמלים, פרדות או בהמות משא אחרות. חיילים אלו מכונים פרשים.
מתוך: מוכר הבלונים