מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

פרשוב
היא עיר במזרח סלובקיה, המשמשת כבירת מחוז פרשוב (סלובקית: Pre?ovsk? kraj), המחוז הגדול ביותר במדינה. עם אוכלוסייה של כ-91,000 נפש, היא העיר השלישית בגודלה בסלובקיה לאחר הבירה ברטיסלבה והעיר קושיצה.
מתוך: מצ'כוסלוביה לצפון תל אביב
פרשי משטרה
במשטרת ישראל ובשירות בתי הסוהר קיימות יחידות של פרשים. פרשי המשטרה יוצאים לפעילות בעיקר באזורים כפריים, קיבוצים ובחופי הים. יחידות הפרשים פועלות באירועי הפגנות, ריסון ופיזור קהל רב. לסוסים אשר בשירות המשטרה יש מראה גדול ומאיים אשר מרתיע עבריינים מלנסות ולהתחכך בשוטרים. לסוסים אשר בחיל הפרשים של משטרת ישראל יש הגנה בחוק אשר תקיפתם שוות ערך לתקיפת שוטר מן המניין. הפרשים מצוידים באלה משטרתית, בסרבלים שחורים חסיני אש, קסדת ראש עם ריפוד עור בצוואר להגנה מפני תקיפות מאחור, מגיני גוף, תיק גב לציוד אישי ומתקן מים עם צינור לפה אשר מקל על הפרש בשתייה כאשר שתי ידיו על המושכות. ויקיפדיה
מתוך: פיקוד על יחידת הפרשים במשטרה
פרשת הסרג'נטים
היא פרשת חטיפתם של שני סמלים (סרג'נטים) בריטים על ידי האצ"ל ותלייתם ב"חורשת הסרג'נטים" בנתניה במהלך חודש יולי 1947, שנעשו כתגובה לתלייתם של שלושה לוחמי האצ"ל על ידי הבריטים. פרשה זו עוררה הד תקשורתי נרחב, ספגה גינויים מחוגים רבים בעולם היהודי, הביאה לרצח חמישה יהודים כנקמה והוליכה לפרעות כנגד יהודים בבריטניה. לפי היסטוריונים אחדים, הפרשה גרמה לבריטים להפוך נחושים יותר בהחלטה לוותר על המנדט‏, אך במקביל חיזקה דעת קהל שלילית כלפי היישוב היהודי‏.
מתוך: ספורי ראשית – פרשת הסרג'נטים
פרשת השבוע
פרשת השבוע היא אחת מתוך 54 "פרשות" אליהן מקובל במסורת היהודית לחלק את חמשת חומשי התורה. מטרת החלוקה לפרשות שבועיות היא לאפשר קריאה רציפה, לפי הסדר, של התורה כולה מדי שנה בדיוק
מתוך: פסח בביתה של לאה
פרשת חַיֵּי שָׂרָה
פרשת חַיֵּי שָׂרָה היא פרשת השבוע החמישית בספר בראשית. היא מתחילה בפרק כ"ג, פסוק א' ומסתיימת בפרק כ"ה, פסוק י"ח.
מתוך: בתחבולת אימוץ עלינו לישראל
פרשת טוביאנסקי
פרשת טוביאנסקי היא סיפור הוצאתו להורג של קצין צה"ל, מאיר טוביאנסקי, שהואשם על לא עוול בכפו, כפי שהתברר לאחר מעשה, בריגול נגד ישראל, במהלך מלחמת העצמאות. הוא הועמד בפני בית דין שדה, הורשע והוצא להורג בהחלטה יחידה מסוגה בתולדות מדינת ישראל. (ויקיפדיה)
מתוך: הבית ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים
פרשת יוסל'ה שוחמכר
פרשת יוסל'ה שוחמכר היא פרשה ציבורית בולטת בראשית שנות ה-60 של המאה ה-20 בישראל שנקראה על שמו של הילד יוסל'ה שוחמכר, יליד 1952. הפרשה התחוללה לאחר שסבו החרדי, שהילד הופקד בידו, סירב להחזירו להוריו, בשל אורח חייהם החילוני. יוסל'ה הוחבא בישראל ולאחר מכן הוברח אל מחוץ לישראל, עד שאותר על ידי המוסד והוחזר להוריו. הפרשה הגבירה את הקיטוב בין חרדים לחילוניים בישראל.
מתוך: השכונה של רחל – מאה שערים
פרשת ילדי תימן
היא פרשת העלמותם של פעוטות בני עולים חדשים בעיקר מתימן בין השנים 1948-1954. להוריהם נאמר כי הם נפטרו, אולם ביסודה של הפרשה עומדת טענתם של הורים רבים כי למעשה הילדים נלקחו והועלמו מהם.
מתוך: ציון אחי, איכה?!
פרשת ילדי תימן
היא פרשת היעלמותם של פעוטות בני עולים חדשים, בעיקר מתימן, בין השנים 19481954. להוריהם נאמר כי הם נפטרו, אולם ביסודה של הפרשה עומדת טענתם של הורים רבים כי למעשה הילדים נלקחו מהם באופן זה.
מתוך: כיצד חוגגים את החגים בביתי – המטבח התימני
פרשת ילדי תימן
פרשת היעלמותם של פעוטות בני עולים חדשים, כשני שלישים מהם מיהדות תימן, בין השנים 1948–1954. ברוב המקרים הילדים אושפזו במחנות עולים או בבתי חולים, להוריהם נאמר כי הם נפטרו ונקברו, אולם רבים מן ההורים ואחרים מפקפקים בכך וטוענים כי הילדים נלקחו מהם. במהלך השנים נתגלו מספר מקרים בהם הילדים המדוברים נלקחו לאימוץ ללא ידיעת ההורים. (ויקיפדיה)
מתוך: זיכרונות מהחיים של סבא גבריאל
פרשת ילדי תימן
פרשת ילדי תימן היא פרשת היעלמותם של פעוטות בני עולים חדשים, בעיקר מיהדות תימן, בין השנים 1948–1954. ברוב המקרים הילדים אושפזו במחנות עולים או בבתי חולים, להוריהם נאמר כי הם נפטרו ונקברו בלעדיהם, אולם רבים מן ההורים ואחרים מפקפקים בכך וטוענים כי הילדים נלקחו מהם. במהלך השנים נתגלו כמה מקרים שבהם נלקחו ילדים לאימוץ ללא ידיעת ההורים.
מתוך: אחרי 40 שנה מצא אב את בתו שנעלמה
פרשת ילדי תימן
פרשת היעלמותם של פעוטות בני עולים חדשים, כשני שלישים מהם מיהדות תימן.
מתוך: נטע ברדוגו
פרשת ילדי תימן
לאחר שנים רבות נעשו חקירות על ילדי תימן שנעלמו ותמיד נתקלו בסירוב בטענה שהילדים נפטרו ממחלות . אותם ילדים נעלמו עד היום לא ידוע מה עלה בגורלם.
מתוך: העלייה מתימן
פרשת ילדי תימן
פרשת ילדי תימן היא פרשת היעלמותם של פעוטות בני עולים חדשים, כשני שלישים מהם מיהדות תימן, בין השנים 1948–1954. ברוב המקרים הילדים אושפזו במחנות עולים או בבתי חולים, להוריהם נאמר כי הם נפטרו ונקברו, אולם רבים מן ההורים ואחרים מפקפקים בכך וטוענים כי הילדים נלקחו מהם. במהלך השנים נתגלו מספר מקרים בהם הילדים המדוברים נלקחו לאימוץ ללא ידיעת ההורים. (ויקיפדיה)
מתוך: הסיפור של סבתא מלכה
פרשת ילדי תימן
פרשת ילדי תימן היא פרשת היעלמותם של פעוטות בני עולים חדשים, כשני שלישים מהם מיהדות תימן, בין השנים 1948–1954. ברוב המקרים הילדים אושפזו במחנות עולים או בבתי חולים, להוריהם נאמר כי הם נפטרו ונקברו, אולם רבים מן ההורים ואחרים מפקפקים בכך וטוענים כי הילדים נלקחו מהם. במהלך השנים נתגלו מספר מקרים בהם הילדים המדוברים נלקחו לאימוץ ללא ידיעת ההורים. גם כמה אנשים מתוך המערכת, כמו רופאים ואחיות, אמרו כי הם חושדים שהילדים נלקחו ללא רשות.
מתוך: נפטרה או נחטפה?
פרשת ילדי תימן
נטען כי ילדים רבים נלקחו מהוריהם אחרי קום המדינה וניתנו לאימוץ לאנשים אמידים , להוריהם נאמר כי הם נפטרו - אולם לא הראו להם הוכחות לכך.
מתוך: עלייתו של נחמן מאיראן לישראל