מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

סאטו מרה
סאטו מארה, היא עיר ברומניה באזור טרנסילבניה, בעלת אוכלוסייה של 115,142 תושבים. משמשת כעיר הבירה של מחוז סאטו מארה. פירוש השם ברומנית הוא "הכפר הגדול". ויקיפדיה
מתוך: ואלה הם חיי
סאטת
סטאת (בערבית: سطات, בברברית: ⵙⵟⵟⴰⵟ) היא עיר במרוקו שנמצאת בין בירת המדינה רבאט לבין מרקש, ובערך שעה נסיעה מהעיר קזבלנקה. השם "סטאת" כנראה נובע משמו של שבט ברברי שהתיישב במקום.
מתוך: העלייה לארץ ישראל מסטאת שבמרוקו
סאלח שבתי
סרט קולנוע קומי ישראלי בבימויו של אפרים קישון ובכיכובו של חיים טופול שיצא בשנת 1964. מאוחר יותר הופק גם כמחזמר. העלילה מתרחשת בשנות ה-50 לאחר הקמת מדינת ישראל, ומראה בצורה סאטירית את קשיי העלייה והקליטה של עדות המזרח ויחסם של ילידי הארץ אליהם, הביורוקרטיה הבלתי אפשרית והפוליטיקה הישראלית הלא נקייה – כל זאת דרך דמותו של סאלח, עולה חדש שהגיע לישראל עם משפחתו ונאלץ להסתגל במהירות להווי החיים הישראלי. (ויקיפדיה)
מתוך: באנו ארצה לבנות ולהיבנות בה
סאלח שבתי
דמות שעלתה לארץ, משפחה מרובת ילדים שהגיע בשנות החמישים וגרו במעברה. ובהקשר לסיפור שסלאח שבתי הגיע לארץ נישק את האדמה גם אני שחזרתי בפעם הראשונה לארץ נישקתי את האדמה.
מתוך: ארץ ישראל אהבת חיי
סאנוק
סאנוק היא עיירה במחוז ז'שוב בדרום פולין (בחבל פודקרפאטי), באזור הידוע כגליציה המערבית. העיירה שוכנת על גבעה לגדות הנהר סן. בין ה-7 בספטמבר ל-10 בספטמבר 1942 (יומיים לפני ראש-השנה ה'תש"ב) נשלחו 17,000 היהודים מזלצלווה וביניהם יהודי סאנוק, אשר בשנת 1941 מנה גטו סאנוק כ-10,000–13,000 יהודים, אל מחנה ההשמדה בלז'ץ ושם נרצחו עם הגעתם.
מתוך: יוסף רבך שביקש להציל ספר תורה והושלך על ידי הגרמנים אל תוך הלהבות
סאפ (גלישה)
גלשן חתירה בעמידה, שנקרא גם גלישת סאפ (מאנגלית: stand up paddle (SUP) surfing), היא ספורט ימי אשר מקורו בגלישת גלים, ובו עומד הגולש על גלשן וחותר באמצעות משוט. גלשן חתירה בעמידה טיפוסי דומה לגלשן גלים, אולם בעל אורך רוחב ונפח גדולים יותר, המאפשרים עמידה ביציבות יחסית. גלשן חתירה בעמידה משמש לגלישת גלים, תחרויות חתירה למרחק, וכן חתירה לאורך חופים, אגמים, ונהרות. (ויקיפדיה)
מתוך: סבתא דינה וסבא ברוך – סיפור אהבה
סאפי
סאפי (שם מקומי: אָסְפִי, בברברית: ???? ; בערבית: ????‎; בספרדית: Saf?) היא עיר במערב מרוקו לחופי האוקיינוס האטלנטי, דרומית לקזבלנקה ומערבית למרקש. בעיר חיים כ-280,000 תושבים, ובמטרופולין שלה קרוב ל-800,000 תושבים. סאפי היא עיר נמל שמהווה מרכז כלכלי לתעשיית הסרדינים של המדינה, ומקור ליצוא פוספטים, טקסטיל, קרמיקה ועוד. במהלך מלחמת העולם השנייה סאפי הייתה אחד ממוקדי הפלישה של מבצע לפיד.
מתוך: סבא וסבתא התחתנו במלחמת יום כיפור
סאפי
סאפי (שם מקומי: אָסְפִי, בברברית: בערבית: ????‎; בספרדית: Saf?) היא עיר במערב מרוקו לחופי האוקיינוס האטלנטי, דרומית לקזבלנקה ומערבית למרקש. בעיר חיים כ-280,000 תושבים, ובמטרופולין שלה קרוב ל-800,000 תושבים. סאפי היא עיר נמל שמהווה מרכז כלכלי לתעשיית הסרדינים של המדינה, ומקור ליצוא פוספטים, טקסטיל, קרמיקה ועוד. במהלך מלחמת העולם השנייה סאפי הייתה אחד ממוקדי הפלישה של מבצע לפיד
מתוך: משפחה – קיבוץ גלויות
סאפרי
ספארי הוא מסע תיירותי בעל מאפיינים הרפתקניים לשם צפייה בנופי טבע ובחיות בר בסביבתן הטבעית, ולמען חוויית השהייה בשטחי פרא. https://he.wikipedia.org/wiki/ספארי
מתוך: נישואים מאושרים לבעלי משה
סאצ'חרה
היא עיירה בנפת סצ'חרה שבקצה הצפוני של מחוז אימרתי גאורגיה. היא בנויה על גדותיו של הנהר קווירילה. העיירה משמשת כמרכז המנהלתי של הנפה. היא הוכרזה ליישוב עירוני בשנת 1964 ואוכלוסייתה מונה 7,000 איש (ויקיפדיה). בעיירה זו נולד המשורר הגאורגי הבולט, אקקי צרתלי ויש המכנים את העיירה בשל כך בשם סָצֶרֶתלוֹ על שמו. בעיירה נמצא גם מוזיאון על שמו.
מתוך: מגרוזיה לפרדס
סאקיה
סאקיה (בערבית: ساقية) או סקיה, היה כפר ערבי בבקעת אונו, בין כפר עאנה לאל-ח'ירייה, כ-8.5 קילומטרים מזרחית ליפו, בגובה 25 מטרים מעל פני הים. במלחמת העצמאות במהלך מבצע חמץ, הכפר נכבש על ידי חטיבת אלכסנדרוני ותושביו נמלטו לכיוון העיר לוד. ויקיפדיה
מתוך: עלייתה של סבתא חביבה
סאקיה א'
סאקיה (בערבית: ساقية) או סקיה, היה כפר ערבי בבקעת אונו, בין כפר עאנה לאל-ח'ירייה, כ-8.5 קילומטרים מזרחית ליפו, בגובה 25 מטרים מעל פני הים. במלחמת העצמאות במהלך מבצע חמץ, הכפר נכבש על ידי חטיבת אלכסנדרוני ותושביו נמלטו לכיוון העיר לוד. (ויקיפדיה)
מתוך: המעברה סאקיה א'
סאקיה ב' מעברה
לאחר כיבוש הכפר, בשנת 1949, התיישבו עולים יוצאי לוב וטורקיה בבתים הנטושים של סקיה וכפר עאנה. במקום לא היו תשתיות מים וביוב, והמתיישבים הראשונים השקיעו במקום כסף ועבודה רבה בשיפוץ הבתים ובהקמת גינות פרטיות סביב בתיהם. בשנים 1953-1950 הוקמו על שטחי הכפר המעברות סקיה א' וב' ואליהן הגיעו עולים מעיראק במבצע עזרא ונחמיה. המעברות כללו אוהלים ("בדונים") וצריפונים. מספר התושבים במעברות סקיה הגיע לכ-6,700 תושבים. מאוחר יותר פונו המעברות ובשטח הוקמו שיכונים שהפכו ליישוב הקבע אור יהודה. ויקיפדיה
מתוך: סבא חביב במעברת סאקיה ב'
סארטיפיקט
סֶרטִיפִיקָט היה הכינוי שניתן לאשרת העלייה לארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. רישיון העלייה חולק על פי מכסות שנקבעו על ידי הבריטים במשא ומתן בינם לבין ההנהלה הציונית, בהסתמך על תקנות הספר הלבן הראשון.
מתוך: איטליאנו – סבא אברהם פרמדר