מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

נ"מ
נ"מ הם ראשי התיבות של המונח "נגד מטוסים" הבא לציין את היחידות ואת אמצעי הלחימה שמטרתם היא הגנה אווירית ויירוט כלי טיס של האויב, לרבות מסוקים, מטוסי קרב ו-מטוסים ללא טייס.
מתוך: סיפורו של תותחן – תותח 37 מ"מ
נ"מ
ראשי התיבות של המונח "נגד מטוסים" הבא לציין את היחידות ואת אמצעי הלחימה שמטרתם היא הגנה אווירית ויירוט כלי טיס של האויב, לרבות מסוקים, מטוסי קרב ומטוסים ללא טייס.
מתוך: בן למשפחה שלא גלתה מעולם
נ\'\'מ
נ\'\'מ הם ראשי התיבות של המונח נגד מטוסים הבא לציין את היחידות ואת אמצעי הלחימה שמטרתם היא הגנה אווירית ויירוט כלי טיס של האויב, לרבות מסוקים, מטוסי קרב ומטוסים ללא טייס.
מתוך: מסע חיי סטפן שלמה נמשיץ
נאציזם
הנאציזם (קיצור של נאציונל-סוציאליזם, בגרמנית: Nationalsozialismus או בקיצור Nazismus) הוא כינוי לאידאולוגיה גזענית-לאומנית טוטליטרית שפיתחה המפלגה הנאציונל-סוציאליסטית (הנאצית) בגרמניה בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20. האידאולוגיה הנאצית דגלה במשטר טוטליטרי-לאומני, כללה השקפה גזענית בדבר עליונותם של "גזעים" אנושיים מסוימים על פני אחרים, ודגלה בדיכוי והשמדה של בני אדם המשתייכים ל"גזעים נחותים" (במיוחד יהודים וצוענים), לעומת שמירת ה"טוהר" של "הגזעים העליונים",
מתוך: הסיפור של סבא איסר אלדר
נאציזם
הנאציזם הוא כינוי לאידאולוגיה לאומנית טוטליטרית שפיתחה המפלגה הנאציונל-סוציאליסטית בגרמניה בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20. האידאולוגיה הנאצית דגלה במשטר טוטליטרי-לאומני, כללה השקפה גזענית בדבר עליונותם של "גזעים" אנושיים מסוימים על פני אחרים, ודגלה בדיכוי והשמדה של בני אדם המשתייכים ל"גזעים נחותים" , לעומת שמירת ה"טוהר" של "הגזעים העליונים", חיסול בני אדם בעלי לקות הנחשבים ל"חלשים", ודיכוי אידאולוגיות אחרות כגון קומוניזם והדוגלים בהן. בהנהגתו של אדולף היטלר, החלה המפלגה הנאצית ליישם את עקרונותיה
מתוך: ללא מידע על העבר אין עתיד
נאצים
שמה המלא של המפלגה הנאצית הוא המפלגה הנאציונל סוציאליסטית. תבנית הקיצור התבססה על סוצי, קיצור פופולרי בגרמניה למונח "סוציאליסט". בהתאם להסכמה זו, אנשי המפלגה הנאציונל סוציאליסטית כינו את עצמם נאסו.
מתוך: מוזיאון אנרגיית הגבורה של סימה
נאקלו ונרבחו
נאכל אותו ונרוויח אותו (מתוך הערבית המדוברת טוניסאית)
מתוך: הכיסא
נאש דידן
בארמית פירושו "אנשים שלנו". זהו השם שבו קוראים ליהודים מן האזור שסביב העיר אורמיה בגבול בין אירן, טורקיה ואזרבייג'ן.
מתוך: מהי העדה הנאש דידנית?
נאש דידן
אש דידן (בארמית: אנשים שלנו) הוא השם שבו קוראים לעצמם יהודים מן האזור שסביב העיר אורמיה, בגבול בין איראן, טורקיה ואזרבייג'ן. הקהילה, שלפי המסורת הוקמה לאחר גלות בבל, עלתה ברובה לארץ ישראל בתחילת מאה העשרים, ושפת הדיבור שלה היא ארמית חדשה.
מתוך: יהודי נאש דידן