מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

כרוכית
("@") (בעברית מדוברת: שטרודל; באנגלית: "At" או "At sign") הוא סימן כתב המצויר על ידי כתיבת האות a ומשיכת קצהּ הימני התחתון לעיגול כמעט שלם מסביבו נגד כיוון השעון. השימוש העיקרי בסימן הכרוכית הוא בכתובות דואר אלקטרוני, שאז תכליתו להפריד בין שם המשתמש ושם השרת שמארח את תיבת הדואר האלקטרוני. (ויקיפדיה).
מתוך: דליה וניסים גלעדי – אנשי נתינה
כרוכית - כרוך סביב עצמו
היא המילה המחליפה את המונח שטרודל אשר בא מתוך תיאור עוגת תפוחים גרמנית שהיא מגולגלת סביב עצמה.
מתוך: גלגולה של משפחה
כרוניקה
כרוניקה (בלטינית: Chronica) או קורות היא דיווח היסטורי על עובדות ואירועים בסדר כרונולוגי. באופן טיפוסי ניתן בכרוניקה משקל זהה לאירועים חשובים יותר וחשובים פחות, מאחר שהמטרה היא בפשטות תיעוד האירועים שהתרחשו. (ויקיפדיה)
מתוך: תולדות המשפחה של אלכסנדר ירושבסקי СЕМЕЙНАЯ ХРОНИКА
כרטיסיית ניקוב
כרטיסיית ניקוב - הכרטיס המנוקב היה אמצעי לעיבוד נתונים. כרטיסי הניקוב היו הדרך הראשונה למחשבים של היום.
מתוך: כתבנית נשיונל
כרטיסים מנוקבים
כרטיסי נייר ששימשו בתחילת עידן המחשב לצורך שמירה של נתונים ע"י ניקוב חורים בכרטיס באמצעות מכונת ניקוב מיוחדת לכך. מספר החורים ומיקומם על גבי כל כרטיס הגדיר את מהות הנתון המאוחסן על הכרטיס. סדרה של כרטיסים מנוקבים יצרה סידרה של סימנים (אותיות, מספרים או סימנים אחרים) והם שימשו להזנת קלט למחשב שהוא פקודות לביצוע פעולות ע"י המחשב (תוכנות) או נתונים גולמיים. המקלדת של ימינו (2016) החליפה את מכונת הניקוב והכרטיסים המנוקבים בשנות השבעים של המאה העשרים.
מתוך: חשמל ירוק וג'ירפות
כרי דשא
אכסניית כרי דשא . כרי דשא היא אכסניית נוער בחופה הצפון-מערבי של הכנרת. היא שוכנת ליד "מתקן ספיר" בתחילתו של המוביל הארצי וליד הקיבוצים גינוסר וחוקוק. האכסניה שכנה במשך עשרות שנים במבנה ההיסטורי של אכסניית עולי רגל גרמנית כ-700 מטרים צפונית-מזרחית ממיקומה הנוכחי. כיום היא שוכנת במבנה חדש, והאכסניה הגרמנית שופצה ונפתחה מחדש כאכסניית עולי רגל. האזור שבו נמצאת האכסניה, נקרא בעברית עין שבע ובערבית טבח'ה. ויקיפדיה
מתוך: סיפורי ממלחמת יום כיפור
כריכיית דניאל רובר
נוסדה בשנת 1987 בחדרון צר בפאתי ירושלים. המלאכה נעשתה ידנית, לפני העידן בו שולטת הטכנולוגיה המתקדמת. במשך השנים גדל המפעל וביסס עצמו כעסק משפחתי, המתמחה בייצור כריכות עור בסגנון עתיק קלאסי וייחודי הנעשה על ידי צוות מיומן.
מתוך: גיליתי את אור היהדות והחסידות
כריכת ספרים
כריכת ספרים הוא התהליך של הצמדת מספר דפים העשויים נייר או חומר אחר והפיכתו לספר. כשמדברים על כריכת ספרים כאמנות, כמעט תמיד הנושא הוא ספרים בעלי כריכה קשה. כשכורכים מחדש ספר תפור, נהוג להפוך אותו לספר בעל כריכה קשה על ידי החלפת הכריכה הרכה בכריכה קשה. ישנן שיטות תפירה שונות, כמו תפירת דקירה. השיטה המסורתית משתמשת במסגרות על מנת לאפשר לנו לפתוח את הספר בצורה שטוחה לחלוטין מבלי לקרוע את גב הספר. (ויקיפדיה)
מתוך: עלייתה של סבתי שרה מהלל מסוריה
כריכת ספרים
הוא תהליך של הצמדת מספר דפים העשויים נייר או חומר אחר והפיכתו לספר, ה'כורך' הוא בעל המקצוע שמבצע את פעולת כריכת הספרים.
מתוך: הספרנית והספר
כרכום
כרכום (כַּרְכֹּם) הוא יישוב קהילתי ברמת כורזים, סמוך לערוץ הירדן ההררי מצפון לכנרת, בתחום המועצה האזורית מבואות החרמון. היישוב הוקם בשנת 1986 על ידי תושבים ממספר מושבים בסביבה. שמו של היישוב הוא על שם יישוב קדום שהתקיים במקום בימי קדם בשם "כרכום". (ויקיפדיה)
מתוך: מימי הקימה ישוב בארץ
כרכור
פַּרְדֵּס חַנָּה–כַּרְכּוּר היא מועצה מקומית במחוז חיפה בישראל, שנוצרה בשנת 1969 מאיחוד שתי המועצות המקומיות פַּרְדֵּס חַנָּה (נוסדה ב-1929) וכַּרְכּוּר (נוסדה ב-1913).
מתוך: ילדותה של סבתא לאה בכרכור
כרכור
פַּרְדֵּס חַנָּה–כַּרְכּוּר היא מועצה מקומית במחוז חיפה בישראל, שנוצרה בשנת 1969 מאיחוד שתי המועצות המקומיות פַּרְדֵּס חַנָּה (נוסדה ב-1929) וכַּרְכּוּר (נוסדה ב-1913). ויקיפדיה
מתוך: עגלה עם סוסה
כרכור
מושבה לשעבר שנוסדה ב 1913. ההתיישבות היהודית בכרכור קשורה בהתעוררות בקרב יהודי רוסיה בסוף המאה ה-19 ובתנועת חובבי ציון, שהביאו בין השאר גם לייסוד רחובות וחדרה – "המושבות העצמאיות", שאינן תלויות בברון דה רוטשילד. אדמות כרכור נרכשו על ידי ההסתדרות הציונית באמצעות חברת הכשרת היישוב. (ויקיפדיה)
מתוך: ימים יפים בכרכור
כרכרה
כלי תחבורה עתיק שבו נסעו אצילים ואנשים חשובים במאה ה-18 ובמאה ה-19. הכרכרה הטיפוסית הייתה רתומה לסוסים ועוצבה בפאר להסעת נוסעים, או בצורה פשוטה יותר להעברת סחורה. עם התפתחות המכוניות במדינות המערביות, פחת השימוש בכרכרות. (ויקיפדיה)
מתוך: חוויות משפחתיות