מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

טבון
תנור מאבן לאפיית פיתות טאבון הוא תנור חימר, מעוצב כחרוט קטום, עם פתח בתחתיתו בעזרתו ניתן להזין את האש. הטבון נבנה ומשמש כתנור המשפחה, הכפר או השכונה ברחבי המזרח-התיכון. כיום יש גם תנורי טאבון הנבנים ממתכת.
מתוך: התמודדות בחיי היומיום – סבתא שולמית מספרת
טבון
תנור עשוי מבוץ או מחימר שבו אפו את הלחם בימי חול אז במרוקו וביום שישי לקראת שבת היו כוךלם מביאים את הסירים עם החמין לשם
מתוך: סיפור עליית הוריי ממרוקו
טבון
כלי בישול המעוצב בצורת קונוס עם פתח בתחתית המשמש לחדירת האש. מילה מושאלת השפה הערבית - طابون‎.
מתוך: שבת המלכה
טבח
בעקבות הסיפור על מאורעות תרפ"ט, עלתה המילה טבח שמשמעותה טבח הוא רצח המוני ישיר ומכוון, בייחוד של אזרחים לא לוחמים, או אלו שאין ביכולתם להתגונן כראוי. כך קרה בחברון בשנת 1929.
מתוך: ילדות בירושלים
טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן
טבח הספורטאים באולימפיאדת מינכן הוא אירוע טרור פלסטיני שהתרחש ב-5–6 בספטמבר 1972, במהלך האולימפיאדה העשרים שהתקיימה במינכן בגרמניה המערבית, שבו נרצחו אחד-עשר ספורטאים, מאמנים ושופטים, חברי המשלחת האולימפית הישראלית, על ידי מחבלים פלסטינים מארגון "ספטמבר השחור". ויקיפדיה
מתוך: זכרונות מהעבר
טבח חברון
טבח חברון בוצע על ידי ערבים מוסלמים תושבי העיר חברון והסביבה ביהודי העיר בשבת, י"ח באב תרפ"ט, 24 באוגוסט 1929, כחלק ממאורעות תרפ"ט בארץ ישראל. בטבח נרצחו 67 יהודים, והוא הוביל לחיסול היישוב היהודי בחברון, שהתקיים ברציפות מאות שנים. בחברון התגוררו אז כ-20,000 נפש, מתוכם כ-800 יהודים. ויקיפדיה
מתוך: סיפור משפחתה של סבתי אסתר
טבח יער רומבולה
טבח יער רומבולה (בלטבית: Rumbula) הוא טבח שאירע בתקופת השואה ביער רומבולה, סמוך לריגה שבלטביה, ובו נרצחו כ-25 אלף יהודים. הטבח ההמוני אירע בתאריכים 30 בנובמבר ו-8 בדצמבר בשנת 1941 (ר"ח כסליו - ל' בחשוון עד י"ח בכסלו ה'תש"ב). הקורבנות – כ-24 אלף תושבי גטו ריגה וכאלף יהודים גרמנים שהועברו ברכבת לשדה הקטל. הרצח בוצע על ידי האיינזצגרופן בעזרת משתפי פעולה מקומיים של קומנדו ארייס ויחידות משטרה לטביות. בראש המבצע עמד קצין האס אס פרידריך יקלן.
מתוך: הלימוד הרוסי
טבח צפת - מאורעות תרפ"ט
טבח צפת בוצע על ידי ערבים מוסלמים תושבי העיר צפת והסביבה ביהודי העיר ביום חמישי, כ"ג באב תרפ"ט, 29 באוגוסט 1929, כחלק ממאורעות תרפ"ט. הטבח בצפת היה המשכו של התקוממות ערבית, שהחלה בירושלים ב-16 באוגוסט. הפורעים הוסתו על ידי המופתי אמין אל חוסייני, שטען כי היהודים מאיימים על הר הבית. בשעה 17:30 פרצו פורעים ערבים לרובע היהודי בצפת שלא היה מוגן. מזוינים במקלות ובסכינים הם פרצו לבתים דקרו והרגו את תושבי הרובע והעלו את בתיהם באש. ההשתוללות נמשכה 20 דקות והופסקה על ידי כוחות המשטרה הבריטים שחשו למקום והרגו שניים מהפורעים. 18 תושבים יהודים, בהם נשים וילדים, נרצחו ולפחות 80 נפצעו. הרחוב היהודי המרכזי נבזז ונשרף.
מתוך: רבי ישמעאל הכהן, הרב הספרדי הראשי וראש הרבנים בצפת
טבילה בנצרות
טבילה בנצרות,טבילה היא הטקס המכניס את המאמינים אל הכנסייה, בכנסיות האורתודוקסיות, בכנסיות קתוליות־מזרחיות ובכנסיות פרוטסטנטיות פונדמנטליסטיות מטבילים את כל הגוף. אצל האורתודוקסים נוהגים להוסיף מעט שמן למי הטבילה. בכנסיות הקתוליות והפרוטסטנטיות מזליף הכומר המקיים את הטקס שלוש פעמים מים שקודשו בברכת כוהן דת על קדמת ראשו של הנטבל, ומכניס אותו לכנסייה "בשם האב, הבן ורוח הקודש".
מתוך: הישרדות בשואה בזכות הטבילה לנצרות
טביליסי
(თბილისი בגיאורגית) העיר הגדולה ביותר ברפובליקה של גאורגיה ובירתה. היא שוכנת בלב חבל כארתלי שבמזרח גאורגיה על שתי גדותיו של נהר מטקווארי (נהר הקורה). טביליסי היא המרכז התעשייתי, החברתי, הפיננסי והתרבותי החשוב ביותר בגאורגיה. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור חייו של סבא רבא משה
טביעת האוניה פאטריה
אירוע קשה וטראומטי, שחווה הישוב היהודי, היה סיפור אניית המעפילים פאטריה, שטבעה (1940) בחיפה לאחר שהוצמד לה מטען חבלה. עם האניה טבעו למעלה מ-200 מעפילים. קברי החללים נמצאים בבית הקברות "כפר סמיר" בחיפה.
מתוך: חיפה בתחילת הדרך