מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

חריש פוליטי
כינוי לחריש שמטרתו לבסס את הבעלות והחזקה היהודית על קרקע שנרכשה. בדרך כלל כונה כך חריש באדמה אשר עיבודה עלול היה לגרור התנגדות אלימה והסתבכות משפטית ופוליטית ובמיוחד במקרים שהרכישה היתה כרוכה בפינוי אריסים ערבים שעיבדוה.
מתוך: חוויות מילדותי
חרמון
הַר חֶרְמוֹן הוא ההר הגבוה ביותר בישראל. ההר נמצא בגבול הצפוני-מזרחי של ישראל, ומהווה קצהו הדרומי של רכס הרי מול הלבנון, המפריד בין לבנון וסוריה. שטח החרמון מחולק בין לבנון, סוריה וישראל. (ויקיפדיה)
מתוך: יהודית שוישה על אהבה ומלחמה
חרמש
חרמש הוא כלי חקלאי המשמש לכיסוח של דשא או קציר של יבול. קוצר בטרנסילבניה, רומניה. במדינות המתפתחות חלק מהקציר עדיין נעשה באמצעות חרמש. חרמש הוא כלי חקלאי המשמש לכיסוח של דשא או קצירה של יבול. הוא מורכב מלהב מעוקל המותקן על מוט ארוך, על מנת שהאיכר יוכל לעבוד בעמידה. השימוש בחרמש נעשה באחיזת ידיותיו כך שהלהב בערך מקביל לקרקע, והזזת הזרועות מצד לצד
מתוך: ילדותי בכפר שבתוך העיר
חרסינה
החרסינה שייכת למשפחת החומרים הקרמיים. צבעה הטבעי הוא לבן, אך אפשר לקשטה ולגוונה בשלל צבעים. בחרסינה משתמשים בעיקר לכלי אוכל (צלחות, כוסות וכדומה), לאגרטלים וליצירת בובות חרסינה. שמה של החרסינה בעברית הושפע ממקורה ההיסטורי, והוא הלחם המילים חרס+סין. גם בשפות רבות אחרות חרסינה ("פורצלן" באנגלית) מכונה לעתים כשם נרדף "סין" (china באנגלית, למשל).
מתוך: קערת החרסינה שעשתה עלייה לישראל לאחר המלחמה
חרקוב
היא העיר השנייה בגודלה באוקראינה, לאחר קייב, הבירה. חרקוב היא מרכזו של מחוז חרקוב. היא נמצאת בצפון-מזרח אוקראינה ואוכלוסייתה מנתה ב-2010 כ-1,449,000 נפש.
מתוך: סיפור עלייה של סבא וסבתא שלי
חרקוב
חַרקוֹב (באוקראינית: ??????, חַרקִיב; ברוסית: ???????, בפולנית: Chark?w) היא העיר השנייה בגודלה באוקראינה, לאחר קייב, הבירה. חרקוב היא מרכזו של מחוז חרקוב. היא נמצאת בצפון-מזרח אוקראינה ואוכלוסייתה מונה כיום כ-1,449,000 נפש (2010). חרקוב מהווה את אחד ממרכזי התעשייה, התרבות וההשכלה החשובים של אוקראינה.
מתוך: "הסבתא של כולנו"
חרקוב
חַרקוֹב היא העיר השנייה בגודלה באוקראינה, לאחר קייב, הבירה. חרקוב היא מרכזו של מחוז חרקוב. היא נמצאת בצפון-מזרח אוקראינה ואוכלוסייתה מונה כיום כ-1,449,000 נפש (2010). חרקוב מהווה את אחד ממרכזי התעשייה, התרבות וההשכלה החשובים של אוקראינה. ויקיפדיה
מתוך: סיפורו של קנטוניסט – החיים במלחמה
חרקוב
חַרקוֹב (מרוסית: ???????; באוקראינית: ??????, חַרקִיב) היא העיר השנייה בגודלה באוקראינה, לאחר קייב, הבירה. חרקוב היא מרכזו של מחוז חרקוב. היא נמצאת בצפון-מזרח אוקראינה ואוכלוסייתה מונה כיום כ-1,449,000 נפש (2010). חרקוב מהווה את אחד ממרכזי התעשייה, התרבות וההשכלה החשובים של אוקראינה.
מתוך: ויקטור במסע השואה
חרש ברזל
נפח, הוא בעל מלאכה המעבד ברזל ונגזרותיו על ידי חימומו לטמפרטורה גבוהה ועיצובו מחדש תוך הפעלת כח, בדרך כלל - מכה.
מתוך: הפגישה על הגשר שלא תשכח