מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

חארה אצגירה
שכונה של יהודים בטריפולי, שהיא הקטנה משתי השכונות של היהודים.
מתוך: ילדותי מלוב לישראל
חאשד
בחאשד הוקם מחנה גאולה, כל היהודים רוכזו במחנה זה ומשם עלו לארץ ישראל
מתוך: מחאשד לגבעת גאולה
חב"ד
אחת מחסידויות הגדולות בעולם. ראשי תיבות של חכמה בינה דעת - יסודות דרכה של החסידות. לפי שיטת החסידות, השכל צריך להיות הציר המרכזי בהנעת האדם ולכן יש ללמוד ולהבין לעומקה את המהות הפנימית של כל דבר.
מתוך: ילדות מאושרת בעיר תל אביב
חב"ד
השם חַבַּ"ד הוא ראשי תיבות של "חכמה, בינה, דעת"‏ ומבטא את דרכה הרעיונית של החסידות.
מתוך: מקלט שכונתי
חב"ד
חסידות חב"ד ליובאוויטש (ראשי תיבות של "חכמה, בינה, דעת") היא חצר חסידית, ממשיכתה של שושלת חב"ד שנוסדה על ידי רבי שניאור זלמן מלאדי בשלהי המאה ה-18[2]. בשנת ה'תקע"ג (1812) עבר בנו רבי דובער שניאורי לעיירה לובביץ', שממנה פעלו רוב אדמו"רי חב"ד ועל שמה נקראה החצר.
מתוך: משפחתנו והרבי מלובביץ'
חב"ד בגאורגיה
פעילותה הקבועה של חסידות חב"ד בגאורגיה החלה כתוצאה מפניה של קבוצה מיהודי המדינה לרבי הרש"ב האדמו"ר החמישי בנשיאות חב"ד, בבקשה לשלוח להם רבנים בשביל לחזק את היהדות וללמד את תורת החסידות. הרבי נאות לבקשתם, וסמוך לחג הפסח תרע"ו (1916), הגיע הרב שמואל לויטין לעיר כותאיסי. עם בואו החל לפעול להכשרת דור רבנים ומלמדים מבני המקום. פעילות זו היא זו שביססה את יהדות גאורגיה, ומפירותיה יצאו מנהיגי העדה בדורות הבאים. הרב לויטין גם הקים ישיבה בעיר כותאיסי, ואליה שלח הרבי הרש"ב מתלמידיו, כדי שיסייעו לרב לויטין. הישיבה בשיאה מנתה כ-600 תלמידים. בין הערים שבהן פעלו השלוחים: כותאיסי, קולאשי, סצ'חרה, אוני, סוחומי, בטומי, טביליסי ועוד. בשנת תש"ו עזבו אחרוני השלוחים את גאורגיה. בשנת תשנ"ב, נשלח הרב רפאל אלאשווילי, רבה הראשי של יהדות גאורגיה בישראל, בשליחות הרבי מליובאוויטש לחזק את היהדות במדינה. כיום משמשים מספר שלוחים בבתי חב"ד בגאורגיה.
מתוך: יהדותי הגאה בקולאשי
חביב בורגיבה
חביב בורגיבה 3 באוגוסט 1903 - 6 באפריל 2000) היה נשיא תוניסיה משנת 1957 ועד שנת 1987. הוא נחשב לאבי האומה התוניסאית, ונוהגים להשוותו למוסטפא כמאל אטאטורק בשל הרפורמות הפרו-מערביות שהונהגו במהלך שנות שלטונו.
מתוך: עדנה חקאני מספרת על עליית הוריה לארץ
חביב בורגיבה
חביב בורגיבה היה נשיא תוניסיה משנת 1957 ועד שנת 1987. הוא נחשב לאבי האומה התוניסאית, ונוהגים להשוותו למוסטפא כמאל אטאטורק בשל הרפורמות הפרו-מערביות שהונהגו במהלך שנות שלטונו...אחרי עצמאות תוניסיה ב-1956 חלה הרעה משמעותית במצב יהודיה. בורגיבה נהג להתבטא בחריפות כנגד ישראל, והיהודים נחשפו לרדיפות על רקע לאומני.
מתוך: אני בהוויה הארץ ישראלית
חביבה רייק
(נולדה מרתה רייק, גרמנית/הונגרית: Marta Reick, לעתים Reich, צ'כית/סלובקית: Marta Reikov?;‏ 22 ביוני 1914 - 20 בנובמבר 1944) הייתה חברה בפלמ"ח ואחת מצנחני היישוב. היא השתתפה בניסיונות העזרה לקהילות היהודיות, לחיילי צבאות בעלות הברית ולכוחות המרד הסלובקי בסוף מלחמת העולם השנייה.
מתוך: מהשואה ועד היום – מסלוניקי לישראל