מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ח'ילווה
היה חדר גדול ורחב נקי ובלי תמונות או ציורים וקישוטים, מרוהט בפשטות רק שטיחים ומזרנים שעליהם יושבים המתפללים, ובאמצע היה וילון ארוך שמחלק את החדר לשני חלקים, חלק לגברים וחלק אחר לנשים הן היו שומעות את התפילה אך אסור להן להיחשף לגברים, הגברים מתפללים בקול רם והנשים מקשיבות ומתפללות גם בקול נמוך. ושם היו דנים גם בכל מה שקשור לענייני הדת או התושבים.
מתוך: סבא רבא ועץ זית אחד
חֲבַלְבַּל הַשָּׂדֶה
צמח שהוא גאופיט רב שנתי, מטפס או שרוע על האדמה, בעל תפוצה במרבית חצי הכדור הצפוני, הגדל גם במרבית אזורי ישראל. הפריחה בישראל בין מרץ לאוקטובר בצבעי ורוד או לבן. הפרחים הם בצורת פעמון, וקוטרם 1-2.5 ס"מ. העלים הם בצורת לב או חץ, ומסודרים באופן לולייני. גודלם 2-5 סנטימטרים. (ויקיפדיה)
מתוך: הילדות של סבתא רחל שחורי בקיבוץ
חִזְרָן
חִזְרָן - מארמית תלמודית, או בַּמְבּוּק הוא שם כולל לתת-משפחה של צמחים ירוקי-עד רב-שנתיים במשפחת הדגניים. כמה מסוגי החזרן הם ענקיים, ומהווים את סוגי הדגנים הגדולים ביותר. ישנם כ-1,400 מינים שונים של חזרן. (ויקיפדיה)
מתוך: העלייה של סבא יחזקאל לארץ
חֶבֶל הַסוּדֶטִים
היה שמו של אזור בצ'כוסלובקיה, סמוך לגבולה עם גרמניה, שבו שכנו בעיקר תושבים ממוצא גרמני, אשר כונו "גרמנים סודטים". האזור כלל את הרי הסודטים ואת יער גאברטה. לאחר מלחמת העולם השנייה גורשו כל הגרמנים מהחבל, והוא חזר להיות בתחום צ'כוסלובקיה, ולאחר 1993 - בצ'כיה. (ויקיפדיה)
מתוך: סבא שאול שוורץ מספר על השואה והעלייה
חָצוֹר הַגְּלִילִית
"חָצוֹר הַגְּלִילִית היא מועצה מקומית במחוז הצפון בישראל. היא הוכרזה כמועצה מקומית בשנת 1956. המועצה שוכנת בגליל העליון צפונית-מזרחית לצפת וצפונית לראש פינה. כביש 90 עובר מזרחית ליישוב. מערבית ליישוב שוכן יער חצור בו נמצא, על פי המסורת, קברו של חוני המעגל.
מתוך: ילדות בחצור הגלילית