מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

זכרון בסלון
זיכרון בסלון היא יוזמה חברתית המאפשרת לציין את ערב יום השואה בצורה משמעותית, בסלון הבית, בין משפחה וחברים, במפגש המורכב מעדות, חלק אומנותי-שיתופי ודיון.
מתוך: "זכינו" – ספר התיעוד של חיים כספי
זכרון משה - שכונה
זיכרון משה היא שכונה במרכז ירושלים, בין רחוב הנביאים לכיכר השבת. זיכרון משה נוסדה בשנת 1905 על ידי קבוצת משכילים ציוניים ובהם דוד ילין והרב יחיאל מיכל פינס. זו אחת מחמש שכונות שהתרומה להקמתן ניתנה על ידי משה מונטיפיורי, בתנאי שישאו את שמו. השכונה נודעה כשכונה מודרנית במושגי התקופה ההיא, כשערכים של נוי ואסתטיקה נמצאו בתקנון השכונה, כגון: הוראות בדבר סלילת כבישים והתקנת מדרכות ("צריכות להיות סלולות היטב, ועשויות במדרון למען לא יעמדו בהן מימי גשמים"), חפירת תעלות למי-שופכין, נטיעת עצים וטיפוחם ואיסור תליית כבסים לייבוש ברשות הרבים. (ויקיפדיה)
מתוך: אם אשכחך ירושלים…. גונדר?
זלצבורג
זלצבורג בגרמנית: Salzburg , היא העיר הרביעית בגודלה באוסטריה. זוהי עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר במדינת זלצבורג, הנמצאת במרחק קילומטרים בודדים מהגבול של אוסטריה עם גרמניה, במרחק של כ-150 ק"מ ממזרח למינכן וכ-300 ק"מ ממערב לווינה. למרות גודלה הצנוע (כ-148,000 תושבים) זלצבורג היא בין הערים הידועות והמתוירות ביותר באירופה, ונחשבת לאחת היפות שבה. (ויקיפדיה)
מתוך: העלייה הבלתי אפשרית לישראל שהתממשה
זמד - נישואי זמד
ההלכה בעדה החשיבה את הזמד בתור אחים ואחיות ולכן אסרה נשואים לטווח שבעה הדורות, מקור האיסור בספר ויקרא: וְאִישׁ אֲשֶׁר יִקַּח אֶת אֲחֹתוֹ בַּת אָבִיו אוֹ בַת אִמּוֹ וְרָאָה אֶת עֶרְוָתָהּ וְהִיא תִרְאֶה אֶת עֶרְוָתוֹ חֶסֶד הוּא וְנִכְרְתוּ לְעֵינֵי בְּנֵי עַמָּם עֶרְוַת אֲחֹתוֹ גִּלָּה עֲו‍ֹנוֹ יִשָּׂא
מתוך: איך מתכננים נישואים בעדה שלנו
זמן איכות.
אחר הצהרים כשבילינו עם ההורים בחדרם הם התפנו מכל עיסוקיהם ועבודתם וכל תשומת ליבם ניתנה לנו.
מתוך: ילדות בקיבוץ גת
זמן קצוב זו לא בעיה
: אפשר להספיק הרבה דברים בזמן מועט ואני הצלחתי לקבל הרבה תארים של מורים בשנים האחרונות שלי בברית המועצות.
מתוך: לימודי שפות בינלאומיות