מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ז'אמה ד'ה סו תאווה (פתגם בצרפתית)
אין פעמיים בלי שלוש, כמו "פעם השלישית גלידה"
מתוך: זאת אני, ומהו שמי?
ז'נדרמריה
גוף צבאי העוסק בפעילות שיטור רגילה. האנשים בגוף זה נקראים "ז'נדרמים". הז'נדרמריה הוא גוף המחזק את המשטרה, ופועל איתה בשיתוף פעולה. בדרך כלל הז'נדרמריה קיימת בארצות שהיו תחת שלטון צרפתי, כמו לבנון.
מתוך: ילדותו של סבא אבי בביירות ובתל אביב
ז'אק פרוור
ז'אק פרוור נולד בפריז לאב שהיה מבקר מחזות. הוא רכש מאמו את אהבת הקריאה והלך עם אביו לתיאטרון לעתים קרובות. אחרי שסיים את לימודיו בבית ספר יסודי עבד בחנות גדולה בפריז.
מתוך: מתנת חיי מהים
ז'לחוב
ז'לחוב (בפולנית: Żelechów (מידע · עזרה); ביידיש: זשעלעכאָוו; לעתים מוזכרת בשמות ז'ליחוב וזליחוב) היא עיירה במחוז גרבולין שבפרובינציית מזוביה בפולין, בה התקיימה עד השואה קהילה יהודית גדולה.
מתוך: לסבתא ציפי כץ אין מידע על משפחתה מז'לחוב שפולין
זאוויה
זַאוִיַה (מערבית: ?????, מילולית: פינה, זווית) היא תא תפילה והתבודדות לדרווישים צופים. במובן רחב יותר, הנפוץ בארצות צפון אפריקה (מגרב), משמש המושג לתיאור מדרסה - בית מדרש ....
מתוך: סבתא חנה מספרת על שואת יהוד לוב
זאוויה
זַאוִיַה (מערבית: ?????, מילולית: פינה, זווית) היא תא תפילה והתבודדות לדרווישים צופים. במובן רחב יותר, הנפוץ בארצות צפון אפריקה (מגרב), משמש המושג לתיאור מדרסה - בית מדרש .... פתגם, ניב, ביטוי או ציטוט
מתוך: ילדות בלוב של סבתא חנה
זאיר
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו נקראה זאיר בין שנת 1971 לשנת 1997 ולפני כן "קונגו הבלגית" או "קונגו לאופולדוויל", היא מדינה במרכז אפריקה. לעתים היא נקראת "קונגו-קינשאסה" על שם עיר בירתה, על מנת להבדילה מהרפובליקה של קונגו ("קונגו-ברזוויל").
מתוך: נסים לפעמים קורים פעמיים
זאיר
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (בצרפתית: République Démocratique du Congo, נקראה זאיר בין שנת 1971 לשנת 1997 ולפני כן "קונגו הבלגית" או "קונגו לאופולדוויל"), היא מדינה במרכז אפריקה. לעתים היא נקראת "קונגו-קינשאסה" על שם עיר בירתה, על מנת להבדילה מהרפובליקה של קונגו ("קונגו-ברזוויל").
מתוך: סבי היה הנספח הצבאי בזאיר