מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ז'אמה ד'ה סו תאווה (פתגם בצרפתית)
אין פעמיים בלי שלוש, כמו "פעם השלישית גלידה"
מתוך: זאת אני, ומהו שמי?
ז'נדרמריה
גוף צבאי העוסק בפעילות שיטור רגילה. האנשים בגוף זה נקראים "ז'נדרמים". הז'נדרמריה הוא גוף המחזק את המשטרה, ופועל איתה בשיתוף פעולה. בדרך כלל הז'נדרמריה קיימת בארצות שהיו תחת שלטון צרפתי, כמו לבנון.
מתוך: ילדותו של סבא אבי בביירות ובתל אביב
ז'אק פרוור
ז'אק פרוור נולד בפריז לאב שהיה מבקר מחזות. הוא רכש מאמו את אהבת הקריאה והלך עם אביו לתיאטרון לעתים קרובות. אחרי שסיים את לימודיו בבית ספר יסודי עבד בחנות גדולה בפריז.
מתוך: מתנת חיי מהים
ז'וּל וֶרְן
ז'וּל וֶרְן היה סופר צרפתי הנחשב לאחד מחלוצי סוגת המדע הבדיוני בספרות. אחדים מספריו תורגמו ל־148 שפות. המצליחים ביותר שבספריו כללו את "מסע לבטן האדמה" (1864), "עשרים אלף מיל מתחת למים" (1869) ו"מסביב לעולם בשמונים יום" (1872). (ויקיפדיה)
מתוך: זיכרונות ילדות מגבעתיים
ז'ידים
"ז'ידים לפלשתינה": כינוי ליהודים אותם רצו לסלק הפולנים לישראל בימי מלחמת העולם השנייה. (מהשפות הסלאביות; ברוסית: Жид; בפולנית: Żyd) – "יהודי", משמש ככינוי גנאי ברוסית ואילו בפולנית מילה זו פירושה "יהודי" ללא קונוטציה שלילית. (ויקיפדיה)
מתוך: סבתא רבתא מתמודדת עם השואה
ז'יטומיר
ז'יטומיר (רוסית: Жито́мир) היא עיר בצפון מערב אוקראינה בחבל ווהלין, מרכז מחוז ז'יטומיר. אוכלוסיית העיר מונה כיום כ-271,303 איש. העיר נמצאת במרכזו של יער טבעי על 4 נהרות: טטרב, קמיינקה, ירושנקה ופוטינקה. את העיר חוצים שני כבישים מרכזיים באוקראינה: קייב-ורשה וקייב-ברסט. העיר נודעה כמרכז יהודי חשוב מן המאה ה-18. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור הישרדות ממלחמת העולם השנייה