מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ורוצלב
ורוצלב (פולנית: Wrocław, להאזנה (מידע · עזרה); גרמנית: Breslau, להאזנה (מידע · עזרה); צ'כית: Vratislav; לטינית: Wratislavia או Vratislavia), היא העיר הרביעית בגודלה בפולין ושוכנת בדרום מערב פולין, על גדות נהר האודר. אוכלוסיית העיר, נכון ל-2004, מונה 638,000 נפשות. - ויקיפדיה העיר מהווה צומת מרכזי בין הים הבלטי, הים האדריאטי, מרכז אירופה ומזרחה.
מתוך: הבריחה מעיר המולדת
ורוצלב
ורוצלב, היא העיר הרביעית בגודלה בפולין ושוכנת בדרום מערב פולין, על גדות נהר האודר. בהיסטוריה היהודית נודעת ורוצלב בעיקר בשם "בְּרֶסְלַאוּ" (או "בְּרֶסְלוֹי"). בעיר הייתה קיימת קהילה יהודית ענפה כבר מהמאה ה-12.. במאה ה-19 זכה לתהילה ויוקרה בית-המדרש לרבנים ששכן בעיר
מתוך: ילדותי בפולין ובגרותי בישראל
וריאציות
שינוי, גיוון, נוסח שונה, גרסה שונה, אותו דבר בשינוי קל, אותה גברת בשינוי אדרת, מוטציה.
מתוך: ההגדה למשפחת מסלם
ורקוביץ
ורקוביץ WARKOWICZE על שפת נחל הסטובלה, סמוך לכביש קייב-לבוב, ואוזיראן, במרחק ארבעה ק"מ ממנה - בין הערים רובנו במזרח ודובנה במערב - נמצאות בתוך נוף קסום של ירק שדות, עצים, יערות, עם כחול של נחל מתפתל ואגם רוגע המתכסים לובן מבהיק של שלג עם בוא החורף. ורקוביץ נוסדה באמצע המאה ה 16. בשנת 1765 היו בה 70 בתים של יהודים וישבו בהם למעלה מ 350 נפש. כעבור מאה שנה הוכפל מספר היהודים. בראשית המאה העשרים נוספו לוורקוביץ יהודים רבים שגורשו מהכפרים בעקבות הגזירות שאסרו על יהודים לגור בכפרים. יהודי ורקוביץ עסקו בעיקר במסחר זעיר, במלאכה, הוראה ובחקלאות. היו בה טחנת קמח, מגרסות כוסמת, חנות צילום, מפעלים לייצור לבנים, רעפים, צינורות בטון לבארות מים ובתי מלאכה של נפחים, נגרים, חרטים, רצענים, מאפיות וחנויות. אתר יוצאי ווהלין
מתוך: סיפורו של אבא שלי מפיו עלי
ורשה
ורשה (פולנית: Warszawa ) היא בירת פולין והעיר הגדולה ביותר בה. העיר ממוקמת על גדות נהר הוויסלה, כ־350 קילומטרים מחופי הים הבלטי ומהרי הקרפטים. העיר היא בירת פולין מאז שנת 1596, למעט התקופה בה הייתה פולין מחולקת בין האימפריה הרוסית, פרוסיה והאימפריה האוסטרית.
מתוך: אנחנו שרדו אמא לא
ורשה
ורשה היא בירת פולין והעיר הגדולה ביותר בה. העיר ממוקמת על גדות נהר הוויסלה, כ־350 קילומטרים מחופי הים הבלטי ומהרי הקרפטים. העיר היא בירת פולין מאז שנת 1596, למעט התקופה בה הייתה פולין מחולקת בין האימפריה הרוסית, פרוסיה והאימפריה האוסטרית.
מתוך: my history – ההיסטוריה שלי