מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

הבונים דרור
הבונים דרור היא תנועת נוער יהודית, ציונית-סוציאליסטית עולמית. התנועה הוקמה בשנת 1980 כאיחוד של שתי תנועות נוער ציוניות - הבונים, שקמה בבריטניה, ובמדינות דוברות האנגלית, ודרור, ששורשיה במזרח אירופה.
מתוך: חבר בתנועת הנוער "הבונים דרור", רומניה
הבונים דרור
הבונים דרור היא תנועת נוער יהודית, ציונית-סוציאליסטית עולמית. התנועה הוקמה בשנת 1980 כאיחוד של שתי תנועות נוער ציוניות - הבונים, שקמה בבריטניה ופעלה בעיקר במדינות דוברות האנגלית, ודרור, ששורשיה במזרח אירופה. התנועה דוגלת בערכי העבודה, הציונות והסוציאליזם. מטרותיה הן חיזוק הקשר של יהודי התפוצות עם ישראל והכשרת צעירים שיגשימו את עקרונות הצדק החברתי, השוויון והדו-קיום בישראל ובתפוצות.
מתוך: זכרונות ילדות ונערות ממפריז
הבונים דרור
הבונים דרור היא תנועת נוער יהודית, ציונית-סוציאליסטית עולמית. התנועה הוקמה בשנת 1980 כאיחוד של שתי תנועות נוער ציוניות - הבונים, שקמה בבריטניה ופעלה בעיקר במדינות דוברות האנגלית, ודרור, ששורשיה במזרח אירופה. התנועה דוגלת בערכי העבודה, הציונות והסוציאליזם. מטרותיה הן חיזוק הקשר של יהודי התפוצות עם ישראל והכשרת צעירים שיגשימו את עקרונות הצדק החברתי, השוויון והדו-קיום בישראל ובתפוצות.
מתוך: הדרך מאמריקה לציון
הבונים דרור
תנועת נוער יהודית, ציונית-סוציאליסטית עולמית. תנועת הבונים נוסדה בלונדון, בשנת 1929, על ידי אהרון וולסלי ). מטרותיה היו טיפוח התרבות היהודית והלשון העברית, וחינוך חבריה להחשת התחייה הלאומית דרך הגשמה אישית-חלוצית ברוח תנועת העבודה
מתוך: אבא חזר משבי הנאצים אחרי ארבע שנים
הבונים דרור
תנועת נוער יהודית, ציונית-סוציאליסטית עולמית. התנועה הוקמה בשנת 1980 כאיחוד של שתי תנועות נוער ציוניות - הבונים, שקמה בבריטניה ופעלה בעיקר במדינות דוברות האנגלית, ודרור, ששורשיה במזרח אירופה.
מתוך: שייכת או לא שייכת?
הבונים דרור
הבונים דרור היא תנועת נוער יהודית, ציונית-סוציאליסטית עולמית. התנועה הוקמה בשנת 1980 כאיחוד של שתי תנועות נוער ציוניות - הבונים, שקמה בבריטניה ופעלה בעיקר במדינות דוברות האנגלית, ודרור, ששורשיה במזרח אירופה.
מתוך: הציונות של סבא מאיר
הבונים החופשיים
הבונים החופשיים (באנגלית: Freemasonry) הוא ארגון סתרים אחוותי בינלאומי רחב-היקף. לפי הגדרתו את עצמו, זהו "מסדר בעל תורת-מוסר מצועפת במשלים ומתוארת בסמלים". באנגלית הם נקראים "Freemasons" או לעתים "Masons" בלבד (המונח "מסוני" משמש כשם תואר לתיאור דברים הקשורים לבונים החופשיים). שלושת העקרונות המרכזיים הם חופש, אחווה בין האחים ובין בני-האדם, ושוויון. היות שהארגון הגדיר עצמו כמיוסד על תפיסה מוסרית, מצפים מכל החברים להתנהגות מוסרית, וכן שמים דגש על מתן צדקה. חברי הארגון, שברובם המכריע הם גברים, רואים עצמם כאחים באחווה כלל-עולמית.
מתוך: סבי יוסף נשיא לשכת תנועת "הבונים החופשיים"
הביטוי "כלניות"
כצנחנים חבשו חיילי הדיוויזיה השישית (חיילים בריטים) כומתות אדומות, ובשל כך הדביקו להם אנשי היישוב את הכינוי "כלניות". ילדים עמדו בקרנות רחוב ושרו את השיר כשראו את החיילים, שקיבלו זאת כעלבון צורב.(ויקיפדיה)
מתוך: המלחמה הפרטית שלנו במנדט הבריטי
הביטלס - החיפושיות
הביטלס (באנגלית: The Beatles; בעברית נקראים החיפושיות או חיפושיות-הקצב, הייתה להקה בריטית, שנחשבת על ידי רבים להרכב המוזיקלי החשוב והמשפיע ביותר של המאה העשרים בסוגת המוזיקה הפופולרית. הלהקה זכתה להצלחה רבה בשנות השישים של המאה העשרים, ומילאה תפקיד מרכזי בתרבות אותה התקופה. הלהקה השפיעה רבות על מוזיקת הרוק והפופ וגרמה למהפך גדול בהיסטוריית המוזיקה. המוזיקה שיצרה הלהקה הייתה בעלת השפעה מכרעת ומתמשכת על התפתחות המוזיקה הפופולרית.
מתוך: פרקי חייו של סבי דב
הבילו"יים
בילו"יים - סטודנטים אידאליסטים צעירים שעלו ארצה בשלהי המאה ה-19 - הפכו סמל לרוח החלוצית של העליות הראשונות. ייתכן שהקרדיט שקיבלו היה מוגזם. בסך הכל עלו לארץ 59 בילו"יים - כעשרה אחוזים מתוך 525 חברי אגודת ביל"ו ברוסיה. מתוכם נשארו בארץ רק 27. 32 מהעולים ירדו מהארץ והשתקעו בנכר.
מתוך: אבי בשבי הסורי
הבימה
הבימה הוא התיאטרון הלאומי של ישראל. הוא פועל ברציפות, מאז הקמתו הרשמית בשנת 1917, תחילה במוסקבה ואחר כך בארץ ישראל. משנת 1945 משמש את התיאטרון בית הבימה בתל אביב. התיאטרון חבר ב"איחוד תיאטרוני אירופה".
מתוך: השכונה ותנועת הנוער שלי
הבית האדום
בניין שעמד ליד חוף גורדון בתל אביב, ברחוב הירקון ושימש את מועצת פועלי תל אביב ויפו ואת מרכז הנוער העובד, מאוחר יותר שימש את ארגון "ההגנה". בפעילות ההעפלה.
מתוך: הסיפור של משפחת גלר
הבית לבש קדרות.
כולם היו עצובים בבית
מתוך: ילדותי
הבית"רים
בית"ר, "ברית הנוער העברי על שם יוסף תרומפלדור", היא תנועת הנוער והצעירים של התנועה הרוויזיוניסטית לפני הקמת המדינה, ושל תנועת החרות לאחר הקמתה. התנועה, ששמה הוא ראשי תיבות של "ברית יוסף תרומפלדור", נקראת על שמו של יוסף טרומפלדור, המסמל גבורה יהודית בעת החדשה, ועל שמה של עיר-המצודה ביתר, המסמלת גבורה יהודית בעת העתיקה. על מנת לשמר את שמה של המצודה, מאוית השם טרומפלדור בת'. השם נקבע על ידי זאב ז'בוטינסקי, מי שכונה "ראש בית"ר", היה מנהיג התנועה עד פטירתו ואביה הרעיוני. סמל התנועה, המנורה, נקבע לפי סמל הגדודים העבריים. (ויקיפדיה)
מתוך: אבי בשבי הסורי
הבליץ
הכינוי שניתן להפצצות הכבדות של לונדון בפרט ושל ערי בריטניה בכלל על ידי חיל האוויר של גרמניה הנאצית, כחלק מהקרב על בריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה.
מתוך: ילדות בלונדון בזמן מלחמת העולם השנייה
הבליץ
הבליץ הוא הכינוי שניתן להפצצות הכבדות של לונדון בפרט ושל ערי בריטניה בכלל על ידי הלופטוואפה, חיל האוויר של גרמניה הנאצית, כחלק מהקרב על בריטניה במהלך מלחמת העולם השנייה בשנים 1940–1941. הבליץ גרם למותם של 43,000 אזרחים, ולחורבנם של למעלה ממיליון בתים, אולם מטרתו האסטרטגית לא הושגה: בריטניה לא נכנעה ולא הוכנה הקרקע לפלישה קרקעית. (ויקיפדיה)
מתוך: משואה לתקומה – שלמה יהודה גבעון (גרינברג)