מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

האניה נגבה
האניה הראשונה שנרכשה על ידי צים - חברת הספנות הישראלית. האניה הביאה לארץ אלפי עולים מאירופה וארצות צפון אפריקה.
מתוך: הסיפור של קלרה
האניה טרנסילבניה
טרנסילבניה (ברומנית: Transilvania) הייתה אוניית נוסעים רומנית, שהפליגה עם תיירים בים השחור, בים התיכון, בים סוף ובאוקיינוס ההודי. טרנסילבניה הובילה עולים חדשים שעלו לארץ ישראל לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ובהמשך למדינת ישראל.
מתוך: סיפור העלייה של חנה דיין לבית מכלוביץ
האניה נגבה
נגבה הייתה אוניית הנוסעים השנייה שנרכשה על ידי חברת הספנות הישראלית צים, ומשימתה העיקרית הייתה הבאתם ארצה של מאות עולים ופליטים, בשנותיה הראשונות של המדינה.
מתוך: עליתי לארץ באנייה "נגבה"
האנייה "ירושלים"
אנייה בשם "ירושלים" שהביאה עולים לארץ ישראל לאחר שהגיעו לנמל מרסיי שבצרפת.
מתוך: גיטרת החלומות
האנייה ארינפורה
הייתה אניית נוסעים ומטען בריטית אשר הוטבעה על ידי מטוסי חיל האוויר הגרמני ב-1 במאי 1943, בזמן מלחמת העולם השנייה. רוב אנשי הצוות והחיילים שהיו על סיפונה טבעו, בהם 139‏ חיילים ארצישראלים ששירתו בחיל התובלה המלכותי בפלוגת ההובלה 462 שנטלה חלק במערכה בצפון אפריקה
מתוך: מזל של חיים
האנייה ירושלים
אנייה שהעלתה ארצה עולים ממרוקו בשנות החמישים
מתוך: חלומי כלוחם
האנייה ירושלים
ירושלים הנצורה הייתה אוניית מעפילים. זו הייתה אוניית משא דו-תרנית עשויה עץ, בעלת מבנה רחב המגיעה לעומק של עד 4 מטרים. במקור, נקראה האונייה Ambrosiana אך שמה שונה בעקבות המצור על ירושלים במלחמת העצמאות. האונייה נרכשה על ידי עדה סרני והמוסד לעלייה ב' באיטליה, באמצעות איש קשר מקומי במילאנו. היא הוכנה על ידי מפקד המשימה, יהודה צפתי[1], אנשי המוסד לעלייה ב' אנשי פלי"ם וגדעונים והצוות המקומי שכלל מכונאי אוסטרי, רב מלחים ושלושה מלחים. כחלק מארגונה לשייט סודרו מקומות לעולים, נבנה מטבח בצריף עץ, נבנו סליקים בחרטום. בספינה היו שתי סירות הצלה ל-20 איש כל אחת. כן הובאו מזון שאמורה היה להספיק ל5–10 ימים ו-5 טון מים. (ויקיפדיה)
מתוך: חווית העלייה של פנינה זלוסקי
האנשה
דימוי משהו שהוא לא אנושי לאנושי, להתייחס אליו כאילו הוא אנושי.
מתוך: הטיסה ואני
האסון הגדול ביותר היה במחנה העולים בעין שמר
אירוע השלג (בעין שמר) היה כה עוצמתי שגרם למותם של 4 עולים כאשר תקרת חדר האוכל קרסה.
מתוך: השלג הגדול בחיפה
האפיפיור דאז "הפאולוס ה12"
לפי האמונה הנוצרית והמתואר בברית החדשה, אחד מהחשובים בשליחי ישו (למרות שלא היה שייך ל-12 השליחים המקוריים), כותב רוב האגרות בברית החדשה ואחת הדמויות המרכזיות בהפצת וביסוס הנצרות. (ויקיפדיה)
מתוך: שתינו בנות 70
האפלה
הצורך בשמירה על חשכה בעת מלחמה, כדי שהאויב לא יוכל לזהות מקומות ישוב. ז"א אסור להדליק אורות אלא במקרה חרום. גם הפנסים של המכוניות נצבעו בשחור והאירו רק פס צר.
מתוך: ישראל במלחמה
האפלה
שיטה טקטית מתחום הלוחמה ההגנתית ומתחום ההגנה האזרחית, אשר במסגרתה מצמצמים את כמות התאורה הנראית.
מתוך: ילדה בצל מלחמות ישראל
האפלה
האפלה היא שיטה טקטית מתחום הלוחמה ההגנתית ומתחום ההגנה האזרחית אשר במסגרתה מצמצמים את כמות התאורה הנראית. שיטת האפלה כוללת כיסוי חלונות הבתים, כיבוי תאורת הרחוב בצורה מוחלטת או צמצום התאורה על ידי צביעת החלונות והפנסים בצבעים כהים.
מתוך: המפגש
האפלה
האפלה היא שיטה טקטית מתחום הלוחמה ההגנתית ומתחום ההגנה האזרחית אשר במסגרתה מצמצמים את כמות התאורה הנראית.
מתוך: המגפיים נשארו בבוץ…