מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

האמברגו הצרפתי על ישראל
האמברגו הצרפתי על ישראל היה אמברגו על יצוא נשק צרפתי לישראל שהוטל זמן קצר לפני מלחמת ששת הימים והביא לסיומה הפתאומי של תקופת שיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות, לביטול חוזים חתומים באופן חד-צדדי, ולהפסקה של הצטיידות צה"ל באמצעי לחימה צרפתיים והחלפתם באמל"ח אמריקאי.
מתוך: ממרוקו לכור הגרעיני בדימונה
האנגר
האנגר הוא מבנה סגור המשמש לאחסון כלי טיס. מרבית ההאנגרים בנויים ממתכת, אולם נעשה שימוש גם בחומרי בנייה שונים כבטון, ועץ. שימוש נוסף למילה האנגר הוא שם למחסן גדול וריק. (ויקיפדיה)
מתוך: העלייה לארץ של יעקב ממן
האנדרטה למייסדי העיר תל אביב
אנדרטה הנמצאת במרכזה של שדרות רוטשילד בלב העיר תל אביב, מול בית דיזנגוף. היא הוקמה בשנת 1949, במלאת 40 שנה לייסוד העיר. האנדרטה הוקמה בנקודה הסמלית שבה נערכה הגרלת המגרשים על ידי עקיבא אריה וייס ביום ייסודה של אחוזת בית. בקִדמת האנדרטה בריכת נוי אשר נועדה לסמל, בין השאר, את מגדל המים שהיה בעיר ואת טבורה של העיר העברית. (ויקיפדיה)
מתוך: הסיפור על סבא רבא שקראו לרחוב על שמו
האנטישמיות
אַנְטִישֵׁמִיּוּת היא המונח המודרני לתיאור תופעה חברתית שלפני המאה ה-19 נודעה בשם שנאת יהודים או שנאת ישראל. הפירוש המילולי של המונח הוא "נגד השֵמִיִים", דהיינו שנאת כל בני הגזע השֵּׁמִי, אשר עמם נמנים בין היתר היהודים והערבים (על שמו של שם בן נח, על פי ההיסטוריוגרפיה המקראית). בפועל, המושג אנטישמיות משמש לציון שנאת יהודים בלבד, והוא מעולם לא שימש לציון שנאה כלפי עמים שמיים אחרים.
מתוך: ילדותי עברה עליי במשחקים בין חורבות העיר בפולין
האניה נגבה
האניה הראשונה שנרכשה על ידי צים - חברת הספנות הישראלית. האניה הביאה לארץ אלפי עולים מאירופה וארצות צפון אפריקה.
מתוך: הסיפור של קלרה
האניה טרנסילבניה
טרנסילבניה (ברומנית: Transilvania) הייתה אוניית נוסעים רומנית, שהפליגה עם תיירים בים השחור, בים התיכון, בים סוף ובאוקיינוס ההודי. טרנסילבניה הובילה עולים חדשים שעלו לארץ ישראל לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ובהמשך למדינת ישראל.
מתוך: סיפור העלייה של חנה דיין לבית מכלוביץ
האניה נגבה
נגבה הייתה אוניית הנוסעים השנייה שנרכשה על ידי חברת הספנות הישראלית צים, ומשימתה העיקרית הייתה הבאתם ארצה של מאות עולים ופליטים, בשנותיה הראשונות של המדינה.
מתוך: עליתי לארץ באנייה "נגבה"
האנייה "ירושלים"
אנייה בשם "ירושלים" שהביאה עולים לארץ ישראל לאחר שהגיעו לנמל מרסיי שבצרפת.
מתוך: גיטרת החלומות
האנייה ארינפורה
הייתה אניית נוסעים ומטען בריטית אשר הוטבעה על ידי מטוסי חיל האוויר הגרמני ב-1 במאי 1943, בזמן מלחמת העולם השנייה. רוב אנשי הצוות והחיילים שהיו על סיפונה טבעו, בהם 139‏ חיילים ארצישראלים ששירתו בחיל התובלה המלכותי בפלוגת ההובלה 462 שנטלה חלק במערכה בצפון אפריקה
מתוך: מזל של חיים
האנייה ירושלים
אנייה שהעלתה ארצה עולים ממרוקו בשנות החמישים
מתוך: חלומי כלוחם
האנשה
דימוי משהו שהוא לא אנושי לאנושי, להתייחס אליו כאילו הוא אנושי.
מתוך: הטיסה ואני
האסון הגדול ביותר היה במחנה העולים בעין שמר
אירוע השלג (בעין שמר) היה כה עוצמתי שגרם למותם של 4 עולים כאשר תקרת חדר האוכל קרסה.
מתוך: השלג הגדול בחיפה
האפיפיור דאז "הפאולוס ה12"
לפי האמונה הנוצרית והמתואר בברית החדשה, אחד מהחשובים בשליחי ישו (למרות שלא היה שייך ל-12 השליחים המקוריים), כותב רוב האגרות בברית החדשה ואחת הדמויות המרכזיות בהפצת וביסוס הנצרות. (ויקיפדיה)
מתוך: שתינו בנות 70