מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

האחזות
היאחזות היא- יישוב, שהוקם באזור שבשליטת מדינת ישראל, באמצעות חיילים המשרתים בחיל הנח"ל ועל פי החלטה של ממשלת ישראל. פעילות זו, של קידום ההתישבות היהודית ברחבי ארץ ישראל, הייתה בעבר בין תפקידיו העיקריים של הנח"ל.
מתוך: סיפורים מהחיים שלי
האחזות הנח"ל
האחזות הייתה יישוב שהוקם על ידי חיילים על הגבול כדי ליישב את הארץ ולשמור עליה. נח"ל היא חטיבה בצבא ופירושה, נוער חלוצי לוחם.
מתוך: צלילי מלחמה וחגים
האחזות נח"ל
היאחזות נח"ל היא יישוב, שהוקם באזור שבשליטת מדינת ישראל, באמצעות חיילים המשרתים בחיל הנח"ל ועל-פי החלטה של ממשלת ישראל. פעילות זו, של קידום ההתיישבות היהודית ברחבי ארץ ישראל, הייתה בעבר בין תפקידיו העיקריים של הנח"ל. ההיאחזות הייתה למעשה שילוב של יחידה צבאית ויישוב אזרחי המתפרנס בעיקר מחקלאות ומנהל חיי קהילה כבסיס ליישוב עתידי. על פי עיקרון זה, החיילים והחיילות עובדים בהיאחזות ושומרים עליה עד שמחליטה המדינה על הקמת יישוב אזרחי במקומה‏
מתוך: בשירות הנח"ל בקבוץ האון
האחזות נחל
היא יישוב שהוקם באזור שבשליטת מדינת ישראל באמצעות חיילים המשרתים בחיל הנח"ל ועל-פי החלטה של ממשלת ישראל
מתוך: חייל בהאחזות הנח"ל בעין גדי
האחים אל כוויתי
סאלח (1986-1908) ודאוד (1976-1910) אל-כוויתי נולדו כסאלח ודאוד עזרא), זמרים ומוזיקאים יהודים-עיראקים. מהמוזיקאים החשובים והמצליחים ביותר בעיראק במחצית הראשונה של המאה ה-20. ממייסדי המוזיקה העיראקית המודרנית. סאלח אל-כוויתי היה בעיקר מלחין, זמר וכנר, בעוד אחיו דאוד אל-כוויתי היה זמר ונגן עוד. האחים אל-כוויתי נולדו בכווית למשפחה ממוצא עיראקי. אביהם, שעסק במסחר, עזב בזמנו את בצרה שבעיראק והיגר לכווית יחד עם עוד 50 משפחות יהודיות, שם יסדו את הקהילה היהודית בכווית
מתוך: אהבה בין פנינה למשה – מעיראק לישראל – האחים אל כוויתי
האי מאוריציוס
למאוריציוס יש קשר לתולדות מדינת ישראל. הבריטים השתמשו באי מאוריציוס כמחנה מעצר לפליטים ניצולי שואה שניסו להגיע לחופי ארץ ישראל. המקרה הידוע ביותר הוא 1,600 מעפילי האונייה אטלנטיק, שגורשו למאוריציוס בדצמבר 1940, לאחר שהאונייה המקורית שנועדה להעבירם למאוריציוס, פאטריה, טובעה על ידי ההגנה (וראו גם בערך המורחב על ההיסטוריה של מאוריציוס).
מתוך: סיפורם של חפצים
האי מאוריציוס
אי זה היה תחת השדלטון הבריטי בעת מלחמת העולם השניה. עולים משלוש אניות ההגיעו לחופי הארץ ונתפסו הועברו לאי זה למשך 5 שנים. הם שוחררו והגיעו לארץ עם תום מלחמת העולם השניה באוגוסט 1945
מתוך: כוחה של אהבה – מסר לדורות
האיחוד החקלאי
האיחוד החקלאי היא תנועה מיישבת שמאגדת יישובים חקלאיים. היא הוקמה בראשית שנות ה-60 כתוצאה מאיחוד של המועצה החקלאית של הכפרים השיתופיים עם ארגון המושבים של העובד הציוני‏[1]. מקורה של התנועה המיישבת בעולי העלייה החמישית בתחילת שנות השלושים. בשנת 1978 הוקמה תנועת נוער בשם זה, היא אחת מ-12 תנועות הנוער המוכרות כיום בישראל.
מתוך: ילדותי בכפר, גן – השומרון
האימאם
באסלאם הסוני, האימאם הוא ראש המסגד, מנהל התפילה בציבור ודרשן. מכאן באה משמעות המילה: 'זה שלפני' - האיש שעומד לפני כולם במסגד. האימאם משיב במקרים רבים על פניות הקהילה בנושאי דת, ולעתים הוא גם מנהיג הקהילה.
מתוך: הדוד יוסף שמש – איש המוסד
האימפריה האוסטרו-הונגרית
אוסטריה-הונגריה, הידועה גם בשמות אוסטרו-הונגריה, הקיסרות האוסטרו-הונגרית והאימפריה האוסטרו-הונגרית, היא אימפריה שהתקיימה באירופה בשנים 1867–1918. הקיסרות נוצרה מאיחוד פדרטיבי של ממלכת הונגריה ושל קיסרות אוסטריה, תחת שלטונו של בית הבסבורג. הניצוץ או התירוץ, שהביא לפרוץ מלחמת העולם הראשונה, הוא הרצח הפוליטי ב-28 ביוני 1914 של היורש לכס המלוכה של אוסטרו-הונגריה, פרנץ פרדיננד הארכידוכס האוסטרי, בסרייבו. חודש לאחר מכן הכריזה האימפריה האוסטרו הונגרית מלחמה על סרביה ובכך פתחה רשמית במלחמת העולם. האימפריה קרסה כאחת מתוצאותיה של מלחמת העולם הראשונה.
מתוך: פאולה גרובר-מוסקוביץ מצ'כיה
האימפריה היפנית
כניעת האימפריה היפנית שחלה ב־2 בספטמבר 1945 הייתה אקט הסיום של המערכה באסיה ובאוקיינוס השקט, והביאה לסיומה של מלחמת העולם השנייה. במסגרת הצהרת פוטסדאם שפורסמה ב-26 ביולי בשנת 1945 דרשו ארצות הברית, בריטניה והרפובליקה הסינית מיפן להיכנע ללא תנאי, ואיימו עליה ב"הרס מהיר ומוחלט" אם היא תסרב. יפן דחתה את תנאי הצהרת פוטסדאם, אך החל מאביב 1945 ניהלה ההנהגה היפנית מגעים חשאיים עם ברית המועצות הנייטרלית, בניסיון לשכנע אותה לשמש כמתווכת בינה לבין בעלות הברית. תקוותם של היפנים הייתה כי תיווך סובייטי יאפשר להם להגיע להסכם נוח עם בעלות הברית. אולם מאמצי היפנים היו לשווא, שכן ללא ידיעתם, במקביל למגעים שניהלה ברית המועצות איתם, נערך הצבא הסובייטי לתקוף את יפן, ולהפר בכך את הסכם הנייטרליות הסובייטי-יפני שנחתם ב- 1945.
מתוך: חיי המשפחה אחרי המלחמה
האימפריה העותמנית
אימפריה טורקית שהתקיימה למשך 624 שנים, משלהי המאה ה-13 עד תחילת המאה ה-20, השתרעה מדרום-מזרח אירופה עד לצפון אפריקה וחצי האי ערב. האימפריה העות'מאנית הייתה בין הכוחות הפוליטיים העיקריים בעולם מהמאה ה-15 עד תחילת המאה ה-18, והיוותה איום על מדינות אירופה עד שהתפרקה לאחר מלחמת העולם הראשונה והייתה לטורקיה המודרנית. ארץ ישראל נכללה גם היא בתחומיה של האימפריה העות'מאנית.( ויקפדיה)
מתוך: הסיפור של סבתא טפחה דבי – סבתה של מטילדה חגי
האלפים
רכס הרים העובר בדרום מרכז אירופה העובר דרך מדינות רבות, מצרפת שבמערב עד לסלובניה שבמזרח. ההר הגבוה ביותר ברכס, המון בלאן, מגיע לפסגה של כ 4,800 מטר. חלק מההר בצרפת וחלקו באיטליה.
מתוך: בזכות מעיל פרווה