מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

האדמו"ר המהר"ש
רבי שמואל שניאורסון (ב' באייר ה'תקצ"ד - י"ג בתשרי ה'תרמ"ג; 1834–1882), מכונה "האדמו"ר מהר"ש", היה האדמו"ר הרביעי בשושלת אדמו"רי חסידות חב"ד-ליובאוויטש (בדורו התקיימו ענפים נוספים של החסידות מלבד ליובאוויטש, כגון חסידות קאפוסט), בראשה עמד משנת ה'תרכ"ו (1866) ועד לפטירתו בשנת ה'תרמ"ג (1882).
מתוך: מסמרקנד לישראל
האדמו"ר הריי"צ
האדמו"ר הריי"צ (י"ב בתמוז תר"מ - י' בשבט תש"י) (בעגת חסידי חב"ד אדמו"ר הקודםובמקור באידיש דעֶר פריעֶרדיקעֶר רבי) הוא האדמו"ר השישי בשושלת אדמו"רי חב"ד, בנו של הרבי שלום דובער(האדמו"ר הרש"ב) ושטערנא שרה שניאורסון וחמיו של הרבי מליובאוויטש. מנוחתו כבוד באוהל בבית העלמין"מונטיפיורי" ברובע קווינס שבניו יורק.
מתוך: סבתא דבורה – חסידה שמקושרת לרבי
האו"ם
האומות המאוחדות (או בראשי תיבות, האוּ״ם) הוא ארגון בינלאומי שמטרותיו המוצהרות הן להקל על שיתוף הפעולה בענייני החוק הבינלאומי, הביטחון הבינלאומי, התפתחות כלכלית, התקדמות חברתית, זכויות האדם והשגת שלום עולמי. הוא נוסד בשנת 1945 לאחר מלחמת העולם השנייה במטרה להפסיק מלחמות בין מדינות ולספק בסיס לדיאלוג בין-מדינתי.
מתוך: סיפור גאולת עמק יזרעאל
האום
הוא ארגון בינלאומי שמטרותיו המוצהרות הן להקל על שיתוף הפעולה בענייני החוק הבינלאומי, הביטחון הבינלאומי
מתוך: לעבור את הגבול
האומות המאוחדות (אוניית מעפילים)
ספינת מעפילים אשר הובילה עולים מחוף איטליה לחוף ארץ ישראל בראשית חודש ינואר 1948. מעפילי הספינה הורדו בהצלחה לחוף נהריה, ופעילות כוחות הביטחון הבריטיים נגדם לאחר מכן התאפיינה באדישות ללא תקדים; כנראה לאור התקרבות מועד סיום המנדט הבריטי על ארץ ישראל. גם המעפילים שנתפסו על ידם שוחררו ממעצר במהרה. (ויקיפדיה)
מתוך: הסתרת מעפילים בנהריה של קום המדינה
האון - קיבוץ
האון הוא יישוב קהילתי‏ שבעבר היה קיבוץ שהשתייך לתנועה הקיבוצית המאוחדת. יושב באזור הצפון לחופה המזרחי של הכנרת מול העיר טבריה והוא שייך, מוניציפלית, למועצה אזורית עמק הירדן. היישוב נוסד באוגוסט 1949 כהיאחזות נח"ל‏ ליד עין גב ועבר למקום הקבע באוקטובר של אותה שנה.
מתוך: בשירות הנח"ל בקבוץ האון
האוניברסיטה העברית בירושלים
האוניברסיטה העברית בירושלים היא האוניברסיטה הראשונה שהוקמה בארץ ישראל (בשנת 1925) והמוסד האקדמי השני שנוסד בה (אחרי הטכניון). האוניברסיטה העברית הוציאה מתוכה אנשי שם בכל תחומי המחקר, לרבות פרופסורים ומדענים ידועים, ואף חתני פרסי נובל. ויקיפדיה
מתוך: סבתא שלי שרה רסלר מורה לאנגלית באוניברסיטה
האוניה אקסודוס או יציאת אירופה
הוא שמה של אונית מעפילים שהביאה ניצולי שואה מכל אירופה. האוניה נתפסה על ידי הבריטים במים הטריטוריאלים ולאחר מאבק הוחזרה לאירופה.
מתוך: זכרונות של סבתא
האונייה "runnymede park""
אחת מאונית הגירוש הבריטיות בה נשלחו חלק ממעפילי אקסודוס חזרה לגרמניה
מתוך: לידה בצל סכנה ותקווה
האונייה "טייגר היל"
טייגר היל הייתה אוניית המעפילים שהגיעה לארץ ישראל ב-1 בספטמבר 1939, היום בו פרצה מלחמת העולם השנייה.
מתוך: תחנת המוניות הראשונה בארץ
האונייה "אָסְתִיר"
אַסתיר הייתה אוניית מעפילים, שאורגנה על ידי אנשי תנועת הנוער בית"ר, במסגרת עליית אף על פי. האונייה יצאה במרץ 1939 מרומניה, וכעבור שלושה וחצי חודשים הצליחו מעפיליה לרדת לחוף בארץ ישראל והובלו למעצר, שממנו שוחררו לאחר ימים אחדים.
מתוך: תעשי מה שאת אוהבת
האונייה טרנסילבניה
טרנסילבניה (ברומנית: Transilvania) הייתה אוניית נוסעים רומנית, שהפליגה עם תיירים בים השחור, בים התיכון, בים סוף ובאוקיינוס ההודי. טרנסילבניה הובילה עולים חדשים שעלו לארץ ישראל לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ובהמשך למדינת ישראל.
מתוך: מיאסי שברומניה למעברת חיריה
האונייה טרנסילבניה
טרנסילבניה (ברומנית: Transilvania) הייתה אוניית נוסעים רומנית, שהפליגה עם תיירים בים השחור, בים התיכון, בים סוף ובאוקיינוס ההודי. טרנסילבניה הובילה עולים חדשים שעלו לארץ ישראל לפני ואחרי מלחמת העולם השנייה ובהמשך למדינת ישראל. אוניית פלדה באורך 132 מטר, רוחב 17.6 מטר, גובה 8.5 מטר. לספינה היו שלושה סיפונים, הספינה הייתה מיועדת להובלת 412 נוסעים, אך בהובלת עולים חדשים צופפו על סיפוניה עד אלפיים נוסעים. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור חייה של יהודית וילק
האופרה
האופרה הממלכתית של ברלין (Staatsoper Unter den Linden) היא להקת אופרה גרמנית חשובה. האופרה הממלכתית היא אחת משלושה בתי אופרה בברלין, האחרים הם האופרה הקומית (Komische Oper Berlin) והאופרה הגרמנית. משכנה הקבוע הוא בית האופרה בשדרת אונטר דן לינדן ("תחת התרזות") בברלין
מתוך: סוניה הפלמ"חניקית