מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

ה"ג'וינט"
ארגון צדקה יהודי- אמריקאי, שנועד לסייע ליהודים באשר הם. ה"גוינט" פועל להצלת יהודים הנתונים תחת איום.
מתוך: העליה ממצרים
ה"מלאח"
שמו של הרובע היהודי בערי מרוקו. (שם המקביל למושג "גטו" בקרב עדות אשכנז). ה"מלאח" היה תחום בחומות כדי להפרידו מהרובעים המוסלמים ולצורך הגנה מפני פרעות אנטי- יהודיות שהיו תדירות, בעיקר בתקופות של אי- יציבות. בערים שבהן התקיים ה"מלאח", נאסר על היהודים לגור מחוצה לו, ולרוב אף נאסר עליהם לצאת ממנו בלילות. רק לעתים רחוקות, קיבלו היהודים אישור להרחיב את שטח ה"מלאח" ועקב כך "מלאחים" רבים היו צפופים ומחלות ועוני שררו באזורים מסוימים.
מתוך: החיים במרוקו
ה"אחוזה" בגן רווה
מבנה אשר נבנה ע"י יזמים יהודים בשנת 1928, היו שם בתי מגורים ששימשו את הפועלים והשומרים על השטחים החקלאיים. האחוזה הייתה לחלק ממערך ההגנה באזור בתקופת המאורעות והמרד הערבי 1939-1936.
מתוך: הילדות של סבא ב"אחוזה"
ה"בור"
מוצב הפיקוד העליון (בראשי תיבות: מצפ"ע או מצפ"ה), הידוע בכינוי "הבור", הוא מרכז הפיקוד התת-קרקעי של צה"ל, הנמצא במחנה רבין (הקריה) בתל אביב. מוצב הפיקוד העליון משמש בשעת חירום את הרמטכ"ל לשליטה בצבא. דו"ח ועדת וינוגרד תיאר את מטרתו של מוצב הפיקוד העליון: ויקיפדיה
מתוך: סיפורה של סבתי ד"ר זיוה גבע-לוין
ה"הגנה", הלח"י ואצ"ל
מחתרות שפעלו בתקופת קום המדינה כדי להקים את המדינה
מתוך: זכרונות מן העבר
הַזּוֹרֵעַ
קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי השוכן במערב עמק יזרעאל, למרגלות רמות מנשה, על כביש חיפה-מגידו, בתחום השיפוט של המועצה האזורית מגידו. זהו הקיבוץ היחיד שנוסד על ידי בוגרי תנועת הנוער היהודית גרמנית "ורקלויטה" (Werkleute - אנשי המעשה/עבודה), תנועה שהייתה במקורה בעלת אוריינטציה ליברלית-סוציאליסטית, והפכה להיות ציונית עם עליית הנאצים לשלטון. (ויקיפדיה)
מתוך: איך סבתא הכירה את סבא
הַלְאָמָה
הַלְאָמָה הוא מונח המתאר פעולה של נטילת קניין מידי בעליו על ידי המדינה והפיכתו, לפיכך, לרכוש הלאום.
מתוך: משפחת צחייק לדורותיה
הַמְתָּנָה
פירוש-הפעולה של מי שממתין, מחכה; ציפייה. רשימת המתנה-רשימה שנוצרת עם האנשים שאין להם מקום פנוי כרגע.
מתוך: סיפור העלייה של מטילדה טרמר
האגודה הימית זבולון
'האגודה הימית זבולון' היא הראשונה שקמה בארץ ישראל בימי המנדט הבריטי, במטרה לחנך דור של ימאים עבריים. האגודה הפעילה את בית הספר הימי זבולון והכשירה אנשי ים שסייעו בהקמת כוח ימי עברי לפעולות ימיות, סייעו בהקמת נמל תל אביב ובהעפלה הבלתי לגלית. האגודה הכשירה לאורך השנים אלפי חניכים, והיוותה את הבסיס לשאר האגודות הימיות ובתי הספר הימיים שצמחו ממנה. בוגרי זבולון היוו את הבסיס לחיל הים הישראלי ולצי הסוחר של ישראל.
מתוך: חיים של עשיה
האגודה למלחמה בסרטן
האגודה למלחמה בסרטן היא עמותה התנדבותית ישראלית שהוקמה בשנת 1952 ומטרתה להפחית את מספר החולים במחלת הסרטן ומספר המתים ממנה בישראל. לאגודה שירותים ופרויקטים רבים.
מתוך: קרלה נאור – סיפור חיים
האגודה למען החייל
עד 2016 האגודה הייתה מוסד ללא כוונות רווח לתועלת ורווחת חיילי צה"ל. מקורות ההכנסה של האגודה היו תרומות הנאספות במסגרות שונות בארץ ובחו"ל. (ויקיפדיה)
מתוך: סיפור העלייה של יעקב זכריה מבגדאד
האגודה למען העיוור
האגודה למען העיוור ולמניעת עיוורון נוסדה בשנת 1956 ומאז חרטה על דגלה את רעיון הסיוע וקידום מעמדו ורווחתו של העיוור ומשפחתו. האגודה משרתת ציבור עיוורים ולקויי-ראייה, ערבים ויהודים, מבוגרים וילדים. האגודה מסייעת לעיוורים וללקויי הראייה במתן הלוואות ומענקים, מסייעת במתן מלגות ללימודים גבוהים עבור סטודנטים עיוורים וסטודנטים בנים/ות להורים עיוורים, ומפעילה מערך מתנדבים לליווי אישי לעיוורים. ברשות האגודה מפעל מוגן והיא מפעילה מועדון חברתי-שיקומי. האגודה פועלת מכספי תרומות בלבד של ידידים ושותפים לדרך. הנהלת האגודה פועלת בהתנדבות מלאה, ללא שכר, מתוך תחושת שליחות למען ציבור העיוורים.
מתוך: סיפורה של משפחת מדהלה מתימן לישראל